Nord Stream 2. Umowa USA i Niemiec ma tajną część

Gwarancja importu amerykańskiego surowca przez Niemcy, miała przekonać Joe Bidena do zawarcia układu
Gwarancja importu amerykańskiego surowca przez Niemcy, miała przekonać Joe Bidena do zawarcia układu
Bloomberg

Rosja zostanie odcięta od dostaw ropy i gazu do Europy w przypadku agresywnych zachowań wobec Ukrainy i zastopowaniu tranzytu swojego gazu przez ten kraj. To główne ustalenie porozumienia USA i Niemiec w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Ale jest też tajna część tej umowy.

Jeszcze dziś (środa) USA i Niemcy mają, według źródeł Wall Street Journal, ogłosić zawarcie porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Dziennikarze agencji Bloomberg zapoznali się z projektami porozumienia.

Czytaj także: Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Według Bloomberga, tekst mówi, że Berlin będzie gotów nałożyć sankcje i podjąć inne kroki przeciwko Federacji Rosyjskiej, jeśli uzna, że ​​Moskwa „próbuje wykorzystać zasoby energetyczne jako broń lub dokonać agresji na Ukrainę”. Według agencji możemy mówić o „środkach na poziomie europejskim”. Obejmą one „ograniczenie eksportu rosyjskiej energii”, w tym do Niemiec – największego klienta Gazpromu.

Źródło Bloomberga w administracji USA wyjaśniło, że dokument celowo zawiera nie do końca konkretne sformułowania. Odbywa się to po to, by nie dostarczać Moskwie dokładnych informacji o planach Waszyngtonu i Berlina.

Zakłada się również, że Stany Zjednoczone i Niemcy będą starały się przyciągnąć inwestycje do 1 mld dol. na rozwój zielonej energii na Ukrainie. Strona niemiecka będzie początkowo gotowa na zainwestowanie 175 mln dol.

Kijów sceptycznie odniósł się do doniesień o szczegółach umowy USA-Niemcy. Nie spodziewa się większych inwestycji. Ukraiński ekonomista Oleksandr Orchimienko zwraca uwagę, że w nieujawnionej części porozumienia, mogą być zapisy dotyczące niemieckich zobowiązań do zakupu amerykańskiego LNG. I że właśnie gwarancja importu amerykańskiego surowca przez Niemcy, miała przekonać Joe Bidena do zawarcia układu.

O obronie interesów Polski i innych państw (republiki bałtyckie, Dania, Słowacja) przeciwnych rosyjskiemu gazociągowi, w porozumieniu ma nie być ani słowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream 2: czas się kończy, ale Niemcy mają plan

Niemcy wydali Gazpromowi zgodę na prace w swoich wodach. Pozwolenie jest ważne do końca ...

Fuzja Orlenu z Lotosem jest tylko kwestią czasu

Kolejny przedstawiciel rządu mówi o potrzebie połączenia Orlenu z Lotosem. Korzyści odniosłyby obie firmy. ...

Minister energii liczy na gaz z węgla

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ma nadzieję, że Enea zrealizuje pilotażowy projekt budowy elektrowni opalanej ...

Nikt nie chce zanieczyszczonej ropy z Rosji

Polska, Czechy i Niemcy wstrzymały odbiór surowca przesyłanego rurociągiem Przyjaźń. PERN, firma zarządzająca polskim ...

Petrochemia pochłania najwięcej energii

W minionym roku światowy przemysł pożarł ponad połowę wyprodukowanej na Ziemi energii. W przemyśle ...

Głosowanie nad przepływami kołowymi

W najbliższych dniach ma się odbyć głosowanie regulatorów energetyki państw członkowskich w sprawie wniosku ...