Gazprom pozwał Niemców za Nord Stream 2

Adobe Stock

Sąd w Dusseldorfie wyznaczył termin rozprawy w sprawie skargi Gazpromu przeciwko niemieckiemu regulatorowi energetycznemu. Rosjanie walczą o wykluczenie gazociągu Nord Stream 2 spod zasad nowej dyrektywy gazowej Unii.

Sądu Okręgowy w Düsseldorfie wyznaczył na 30 czerwca 2021 r. termin rozpatrzenia skargi spółki Gazpromu – Nord Stream 2 AG na decyzję Federalnej Agencji Sieciowej o wyłączeniu (Nord Stream 2 – przyp. red.) w Niemczech z zakresu unijnych regulacji energetycznych” – dowiedziała się agencja RIA Nowosti.

Sąd podkreślił w oświadczeniu, że „nie zostanie przy tym ustalone, czy możliwe jest wybudowanie gazociągu do końca”.

Decyzja sądu w sprawie skargi Nord Stream 2 AG na niemieckiego regulatora zostanie ogłoszona nie wcześniej niż 25 sierpnia. Na rozprawie (30 czerwca – przyp. red.) nastąpi podsumowanie obecnego stanu rzeczy i sporów między stronami. Będą one też mogły przedstawić swoje argumenty.

Bloomberg

W maju 2020 r. niemiecka Federalna Agencja Sieciowa odmówiła Nord Stream 2 AG zwolnienia budowanego gazociągu Nord Stream 2 z wymogów znowelizowanej unijnej dyrektywy gazowej.

Zgodnie z decyzją regulatora, gazociąg nie został ukończony do 23 maja 2019 r., w związku z czym podlega poprawkom, które weszły w życie zgodnie z normami trzeciego pakietu energetycznego Unii Europejskiej. Dyrektywa wymaga m.in., aby rurociąg wchodzący do UE był albo częściowo (w połowie) wypełniony przez alternatywnego dostawcę, albo jego część, która biegnie przez Unię, należała do firmy trzeciej.

Mogą Ci się również spodobać

Ile jest wart Saudi Aramco?

Zanim zweryfikuje to rynek, w samej Arabii Saudyjskiej nie ma zgody, ile wart jest ...

PGE wyklucza jedną z trzech lokalizacji budowy elektrowni jądrowej

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej Jak ...

OPEC znów podzielony

Przed każdą konferencją OPEC pojawiają się wypowiedzi, których celem jest podbicie cen ropy. Tym ...

Nowe wymagania UE dla produktów jednorazowych z plastiku

Unijne przepisy dotyczące plastiku stawiają przed branżą opakowaniową wyzwanie zmiany technologii produkcji. W nadchodzących ...

Gazprom płaci kiepsko

Posiadacze akcji gazowego giganta niewiele w tym roku zarobią na jego papierach. Na dywidendy ...

Iberyjski konkurent Gazpromu

Półwysep Iberyjski to jedno z nielicznych miejsc w Europie, gdzie nikt nie kupuje rosyjskiego ...