Rok od ujemnych cen ropy

Bloomberg

Mija rok odkąd cena ropy gatunku WTI spadła poniżej zera. Lockdowny towarzyszące pierwszej fali pandemii sprawiły, że popyt na surowiec się załamał a ilość miejsca w składach paliwowych szybko się kurczyła. Sprzedający byli wówczas gotowi dopłacać do tego, by ktoś zabrał od nich ropę zakontraktowaną na maj 2020 r. Cena ropy WTI spadła nawet do minus 40,3 dolarów. Od tego momentu odbiła się do 64 dolarów.

Cena ropy WTI wróciła więc na poziom ze stycznia 2020 r. W marcu 2021 r. dochodziła nawet do 67 USD, czyli była najwyższa od października 2018 r. Od początku 2021 r. zdrożała o ponad 30 proc. Ropa gatunku Brent w dołku z kwietnia 2020 r. kosztowała poniżej 16 USD i od tego momentu zdrożała do 67,5 USD. Wzrost cen w ostatnich miesiącach to w bardzo dużym stopniu skutek ożywienia popytu, które towarzyszy nadziejom na odbicie wzrostu gospodarczego po pandemii. Swoje zrobiły też przedłużające się cięcia wydobycia ropy w krajach OPEC+. Dopiero od maja chcą one stopniowo zwiększać produkcję.

– Ożywienie na rynku, do którego doszło przez ostatni rok, choć nadal jest otoczone niepewnością, to sprawia, że załamanie, takie jak w kwietniu 2020 r., jest mało prawdopodobne. Pewne okoliczności tamtej przeceny były unikalne – twierdzi Vandanda Hari, założyciel firmy badawczej Vanda Insights.

Wydobycie ropy w Teksasie/Bloomberg

Mogą Ci się również spodobać

Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard

Trzy miesiące przed zakładanym terminem ruszyła produkcja ze złoża znajdującego się na morskiej garncy ...

Niemieckie rezerwy gazowe się kurczą

Niemcy są skazani na import gazu i ropy. Niewielkie złoża krajowe są już niemal ...

OPEC spotka się z łupkami

W pierwszym tygodniu marca dojdzie do spotkania kartelu eksporterów ropy OPEC, z amerykańskimi producentami ...

Kaczyński: należy powołać ministerstwo energetyki

Musimy mieć rozbudowaną energetykę; dla koordynacji tego należy powołać ministerstwo energetyki – powiedział prezes ...

Młodzi walczą o klimat

Mamy postulaty, które są merytorycznie prawdziwe i chcemy je wykorzystać, żeby zmienić coś w ...

Fala tropików stawia w gotowości energetykę

Ponad 30-stopniowe upały mogą skutkować kolejnymi rekordami zapotrzebowania. Przed nami co najmniej tydzień wysokich ...