Akcjonariusze Jukosu napisali do Tuska

Bloomberg

W piśmie do Rady Europejskiej akcjonariusze Jukosu przedstawili program spłacania przez Rosję zasądzonego odszkodowania.

Do końca tego roku Moskwa powinna zapłacić 1,866 mld euro w ekwiwalencie rublowym, czyli 0,9644 eurcenta za każdą akcję. Do dnia likwidacji Jukosu (21 listopada 2007 r.) zostało wyemitowanych ponad 1,934 mln akcji największego wtedy rosyjskiego koncernu paliwowego. W piśmie do komitetu ministrów Rady Europejskiej akcjonariusze proponują, by Rosja przelała pieniądze na bankowe konto agenta reprezentującego byłych właścicieli, a ten skieruje je do udziałowców. Na agenta może zostać wskazany międzynarodowy bank lub firma księgowa.

Akcjonariusze uważają, że każdego kwartału, poczynając od 31 grudnia 2015 r. Rosja powinna zdać szefostwu Rady Europy informację o rozliczeniach z akcjonariuszami (ile wpłynęło wniosków od nich o zapłatę, ile otrzymali itp.). Jeżeli po tym czasie na rachunku agenta zostaną jakieś pieniądze, to wrócą one do Moskwy, proponują akcjonariusze.

Pismo jest pochodną wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W lipcu 2014 r. zdecydował on, że Rosja ma zapłacić akcjonariuszom Jukosu 1,9 mld euro. Adwokat Pirs Gardner przedstawiciel Yukos Universal Ltd i Hulley Enterprises Ltd, powiedział gazecie Kommersant, że udziałowcy opracowali grafik wypłat dlatego, że Rosja nie przedstawiła swojego planu wykonania wyroku; a miała to zrobić do 15 czerwca. Oprócz wyroku ze Strasburga jest też wyrok trybunału arbitrażowego w Hadze. Tu kara jest dużo dotkliwsza. Rosja ma zapłacić 50 mld dol. Hulley Enterprises i Yukos Universal Limited, która miały 51 proc,. akcji Jukosu, oraz Veteran Petroleum Ltd. — funduszowi emerytalnemu nieistniejącego koncernu. Moskwa nie uznała wyroku sądu i odmówiła zapłaty.

Kreml w 2003 r. rozpoczął niszczenie największej paliwowej wtedy firmy w kraju. Michaił Chodorkowski główny udziałowiec i prezes Jukos kontrolował 20 proc. rynku paliw w Rosji. Pod zarzutem niezapłacenia podatków na gigantyczną kwotę Chodorkowski i jego zastępca Płaton Lebiediew trafili do więzienia a potem kolejnymi wyrokami sądu do kolonii karnej, gdzie spędzili w sumie 9 lat. Majątek Jukosu przejęła mało wtedy znacząca firma państwowa – Rosneft. Dziś to największy rosyjski koncern paliwowy.

Sprawa Jukosu i wypłat zasądzonego odszkodowania, została zaplanowana do rozpatrzenia na posiedzenie Rady Europejskiej na 23-25 września.

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie zhakowali amerykańskie elektrownie?

Pracujący dla obcego rządu hakerzy wdarli się do sieci co najmniej dwunastu amerykańskich elektrowni, ...

Niemcy: rośnie ubóstwo energetyczne

W ciągu roku dostawcy energii w Niemczech odcięli od prądu 330 tysięcy rodzin. Główną ...

Rosja też zmniejszy wydobycie ropy

Kreml zapowiedział, że w ciągu tygodnia przygotuje plan obniżenia wydobycia rosyjskich koncernów z obecnego ...

Ropa w dół, szansa na tańsze paliwo

Wspólne oświadczenie Saudyjczyków i Rosjan, że kraje te są gotowe dołożyć do światowej podaży ...

Gaz norweski alternatywą dla rosyjskiego

Dzięki realizacji projektu Baltic Pipe do 2022 r. przez Polskę może płynąć do całego ...