Akcjonariusze Jukosu napisali do Tuska

Bloomberg

W piśmie do Rady Europejskiej akcjonariusze Jukosu przedstawili program spłacania przez Rosję zasądzonego odszkodowania.

Do końca tego roku Moskwa powinna zapłacić 1,866 mld euro w ekwiwalencie rublowym, czyli 0,9644 eurcenta za każdą akcję. Do dnia likwidacji Jukosu (21 listopada 2007 r.) zostało wyemitowanych ponad 1,934 mln akcji największego wtedy rosyjskiego koncernu paliwowego. W piśmie do komitetu ministrów Rady Europejskiej akcjonariusze proponują, by Rosja przelała pieniądze na bankowe konto agenta reprezentującego byłych właścicieli, a ten skieruje je do udziałowców. Na agenta może zostać wskazany międzynarodowy bank lub firma księgowa.

Akcjonariusze uważają, że każdego kwartału, poczynając od 31 grudnia 2015 r. Rosja powinna zdać szefostwu Rady Europy informację o rozliczeniach z akcjonariuszami (ile wpłynęło wniosków od nich o zapłatę, ile otrzymali itp.). Jeżeli po tym czasie na rachunku agenta zostaną jakieś pieniądze, to wrócą one do Moskwy, proponują akcjonariusze.

Pismo jest pochodną wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W lipcu 2014 r. zdecydował on, że Rosja ma zapłacić akcjonariuszom Jukosu 1,9 mld euro. Adwokat Pirs Gardner przedstawiciel Yukos Universal Ltd i Hulley Enterprises Ltd, powiedział gazecie Kommersant, że udziałowcy opracowali grafik wypłat dlatego, że Rosja nie przedstawiła swojego planu wykonania wyroku; a miała to zrobić do 15 czerwca. Oprócz wyroku ze Strasburga jest też wyrok trybunału arbitrażowego w Hadze. Tu kara jest dużo dotkliwsza. Rosja ma zapłacić 50 mld dol. Hulley Enterprises i Yukos Universal Limited, która miały 51 proc,. akcji Jukosu, oraz Veteran Petroleum Ltd. — funduszowi emerytalnemu nieistniejącego koncernu. Moskwa nie uznała wyroku sądu i odmówiła zapłaty.

Kreml w 2003 r. rozpoczął niszczenie największej paliwowej wtedy firmy w kraju. Michaił Chodorkowski główny udziałowiec i prezes Jukos kontrolował 20 proc. rynku paliw w Rosji. Pod zarzutem niezapłacenia podatków na gigantyczną kwotę Chodorkowski i jego zastępca Płaton Lebiediew trafili do więzienia a potem kolejnymi wyrokami sądu do kolonii karnej, gdzie spędzili w sumie 9 lat. Majątek Jukosu przejęła mało wtedy znacząca firma państwowa – Rosneft. Dziś to największy rosyjski koncern paliwowy.

Sprawa Jukosu i wypłat zasądzonego odszkodowania, została zaplanowana do rozpatrzenia na posiedzenie Rady Europejskiej na 23-25 września.

Mogą Ci się również spodobać

KE: jest porozumienie z Gazpromem

KE: Gazprom podjął zobowiązania, które umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowej i Wschodniej ...

Gaz i ropa nie dały Rosji zarobić

Rosja eksportowała w minionym roku więcej ropy i gazu, ale zarobiła na tym dużo ...

Woźniak stanął na czele PGNiG

Rada nadzorcza spółki delegowała do pełnienia obowiązków prezesa gazowniczego koncernu byłego ministra gospodarki. Wcześniej ...

W Dolnej Odrze jednak blok gazowy

Komitet Inwestycyjny Polskiej Grupy Energetycznej dość nieoczekiwanie zarekomendował budowę bloku gazowego w Elektrowni Dolna ...

Zysk Tauronu większy od oczekiwań

Energetyczna grupa Tauron osiągnęła w pierwszym półroczu 4,7 mln zł zysku netto, chociaż wcześniejsze ...

Rosyjska ropa mocno potaniała

Ropa marki Urals – główny dostawca pieniędzy do budżetu Federacji, była w sierpniu 2,2 ...