A. Guterres wyklucza węgiel z planów odbudowy po pandemii

Adobe Stock

Węgiel nie powinien odgrywać żadnej roli w krajowych bodźcach, a plany odbudowy gospodarki po kryzysie sanitarnym powinny uwzględniać cele klimatyczne – oświadczył sekretarz generalny ONZ w chińskim studentom.

– Nie ma czegoś takiego jak czysty węgiel. Nie powinno być dla niego miejsca w żadnym racjonalnym planie – powiedział w wykładzie dla studentów i badaczy w ramach elektronicznego audytorium zorganizowanego przez uniwersytet Tsing Hua w Pekinie. – Jest mocno niepokojące, że nadal są planowane i finansowane elektrownie węglowe, mimo że odnawialne źródła oferują trzy razy więcej miejsc pracy i są tańsze od węgla w większości krajów – dodał w relacji Reutera.

Chiny zależą w dużym stopniu od węgla, nadał budują nowe kopalnie i elektrownie jednocześnie starając się rozwijać ekologiczną energetykę. Plany na 2020 r. zakładają uruchomienie nowych 60 gigawatów mocy z elektrowni węglowych, ale również wyłączanie małych i nieefektywnych generatorów.

Organizacje ekologów nakłaniały rządy do stosowania wszelkich bodźców w gospodarce, które promują niską emisję spalin, ale z badań wynika, że kraje grupy G20 przeznaczyły co najmniej 151 mld dolarów na wspieranie sektorów mocno zależnych od kopalnych surowców energetycznych.

Xie Zhenhua, specjalny doradca chińskiego resortu środowiska i dawny główny przedstawiciel ds. klimatu obiecał podczas tej spotkania naukowego nowy i większy wkład Chin w działania na rzecz globalnego klimatu i bardziej ekologiczną odbudowę gospodarki. Jego zdaniem, Chiny już wykonały tegoroczne zobowiązania w energetyce i emisji spalin, a obecny kryzys sanitarny ma być okazją do dalszych osiągnięć.

Mogą Ci się również spodobać

Współwłaściciel czeskiego Unipetrolu żąda megadywidendy

Aż 15 koron na akcję – wypłaty takiej dywidendy żąda od spółki Unipetrol drugi ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...

Tauron sfinalizował zakup kopalni Brzeszcze

Należąca do grupy Tauron spółka Nowe Brzeszcze podpisała w czwartek ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń ...

Atomowy sojusz Ukrainy, USA i Japonii

Amerykańsko-japoński koncern pomoże Ukrainie podnieść efektywność energetyki jądrowej. Prąd z atomu ma trafić na ...

Wielka reorganizacja w Enerdze

Do 13 z 44 zmniejszy się docelowo liczba spółek zależnych w grupie Energa. Dzięki ...

Niemiecki ekspert: nie popadajmy w panikę przez smog

Nie trzeba ulegać panice słysząc komunikaty o osiągnięciu dopuszczalnej granicy smogu czy stężenia spalin ...