A. Guterres wyklucza węgiel z planów odbudowy po pandemii

Adobe Stock

Węgiel nie powinien odgrywać żadnej roli w krajowych bodźcach, a plany odbudowy gospodarki po kryzysie sanitarnym powinny uwzględniać cele klimatyczne – oświadczył sekretarz generalny ONZ w chińskim studentom.

– Nie ma czegoś takiego jak czysty węgiel. Nie powinno być dla niego miejsca w żadnym racjonalnym planie – powiedział w wykładzie dla studentów i badaczy w ramach elektronicznego audytorium zorganizowanego przez uniwersytet Tsing Hua w Pekinie. – Jest mocno niepokojące, że nadal są planowane i finansowane elektrownie węglowe, mimo że odnawialne źródła oferują trzy razy więcej miejsc pracy i są tańsze od węgla w większości krajów – dodał w relacji Reutera.

Chiny zależą w dużym stopniu od węgla, nadał budują nowe kopalnie i elektrownie jednocześnie starając się rozwijać ekologiczną energetykę. Plany na 2020 r. zakładają uruchomienie nowych 60 gigawatów mocy z elektrowni węglowych, ale również wyłączanie małych i nieefektywnych generatorów.

Organizacje ekologów nakłaniały rządy do stosowania wszelkich bodźców w gospodarce, które promują niską emisję spalin, ale z badań wynika, że kraje grupy G20 przeznaczyły co najmniej 151 mld dolarów na wspieranie sektorów mocno zależnych od kopalnych surowców energetycznych.

Xie Zhenhua, specjalny doradca chińskiego resortu środowiska i dawny główny przedstawiciel ds. klimatu obiecał podczas tej spotkania naukowego nowy i większy wkład Chin w działania na rzecz globalnego klimatu i bardziej ekologiczną odbudowę gospodarki. Jego zdaniem, Chiny już wykonały tegoroczne zobowiązania w energetyce i emisji spalin, a obecny kryzys sanitarny ma być okazją do dalszych osiągnięć.

Mogą Ci się również spodobać

OZE nie zastąpią energetyki konwencjonalnej

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza zasadniczą zmianę, a nawet transformację polskiej energetyki. – Polska ...

Kto zarabiał na ropie z Wenezueli?

Były szwajcarski bankier spędzi 10 lat w więzieniu w USA za pranie pieniędzy państwowego ...

Odzysk energii cieplnej na terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal LNG po rozbudowaniu będzie w stanie odbierać rocznie do 7,5 mld m3 skroplonego ...

Trzeba reanimować rynek

Koncentracja w segmencie wytwarzania energii to nie problem. Na rozwiniętych rynkach działają monopole czy ...

Saudowie potrzebują pieniędzy

Buńczuczne zapowiedzi kilku krajów członkowskich OPEC i słabnący dolar. To dwa główne powody obecnej ...

Piotr Naimski: „Polska praktykuje zróżnicowanie źródeł energii”

Polska nie tylko dyskutuje o dywersyfikacji energii, ale również praktykuje zróżnicowanie energii – oświadczył ...