PGNiG mocno zwiększył sprzedaż ropy

Adobe Stock

W ostatnich miesiącach koncern uruchomił wydobycie surowca z norweskich złóż Skogul i Ærfugl. W efekcie dziś pozyskuje i sprzedaje znacznie więcej ropy niż rok temu.

Z opublikowanych przez PGNiG szacunkowych danych operacyjnych wynika, że koncern w II kwartale zdecydowanie największe wzrosty w ujęciu rok do roku zanotował na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej. W tym czasie pozyskał z własnych złóż 331,7 tys. ton surowca, co oznaczało zwyżkę o 14,4 proc. Jeszcze mocniej wzrosła sprzedaż ropy, bo o 38,8 proc. To m.in. konsekwencja rozpoczęcia wydobycia z nowych złóż w Norwegii. W marcu ruszyła eksploatacja złoża Skogul. Dwa miesiące temu PGNiG informował, że w tym roku spodziewa się pozyskania z niego ok. 115 tys. ton ropy. Co więcej ma być ono wyjątkowo atrakcyjne, gdyż prowadzona produkcja zapewnia rentowność nawet przy cenie ropy wynoszącej ok. 15 USD za baryłkę. Ponadto w kwietniu uruchomiono wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl. Również w tym przypadku koszty pozyskania surowca są bardzo niskie. Do końca tego roku na złożu Ærfugl mają być wykonane jeszcze trzy odwierty, a w przyszłym dwa.

Czytaj także: PGNiG nadal stawia na wydobycie

Ostatnie miesiące przyniosły PGNiG wzrost sprzedaży ciepła. Do klientów grupy trafiło 6,79 PJ (petadżul) tego typu energii, co oznaczało zwyżkę o 12,4 proc. To z kolei może być następstwo dość chłodnej wiosny. Tegoroczny maj był najzimniejszym majem od 1991 r. Dość chłodno było też w kwietniu. Jednie w czerwcu temperatury były stosunkowo wysokie, ale to już miesiąc, w którym nigdy nie ma istotnego zapotrzebowania na ciepło.

Zdecydowanie największe spadki grupa PGNiG zanotowała na sprzedaży prądu. Na rynku uplasowała 0,64 TWh (terawatogodzony) energii elektrycznej, co oznaczało spadek o 13,5 proc. Istotnie, bo o 8,2 proc. spadła dystrybucja gazu ziemnego. Ponadto koncern zanotował niewielką zniżkę wydobycia gazu ziemnego. To z kolei konsekwencja spadku ilości błękitnego paliwa pozyskiwanego ze złóż w Norwegii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Marek Kornicki: W tym roku prądu nie zabraknie

Dopiero w okolicach 2020 r. ilość rezerw energii może być niewystarczająca – mówi Marek ...

Ropa dotarła do granicy wzrostu cen

Ropa nie powinna drożeć. Próg 50 dol. za baryłkę Brenta trudno będzie w najbliższym ...

Jukos dopadł rosyjską wódkę

Byli akcjonariusze zniszczonego przez Kreml koncernu Jukos, uzyskali sądowe zajęcie na terenie Beneluxu słynnych ...

Armenia chce gazu z Iranu

Kolejny kraj z orbity wpływów rosyjskich chce zróżnicować źródła dostaw gazu. I to nie ...

Orlen buduje pozycję na rynku OZE

5 hektarów we Włocławku ma zajmować farma fotowoltaiczna, którą chce postawić PKN Orlen. To ...

Saudyjski gigant wyceniony przed debiutem na 1,7 bln dol.

Ogłoszenie w Rijadzie widełek proponowanych cen w debiucie Aramco, saudyjskiego giganta naftowego daje jego ...