Prairie pozywa resort środowiska. Kurs gwałtownie spada

Adobe Stock

Prairie Mining podjął działania prawne względem Ministerstwa Środowiska za opóźnienie w ustaleniu prawa użytkowania górniczego w ramach realizowanego projektu budowy kopalni węgla Jan Karski w woj. lubelskim. Po tej informacji kurs Prairie gwałtownie się załamał.

Z informacji podanych przez australijską firmę wynika, że resort środowiska miał trzy miesiące na ustalenie użytkowania, ale w tym terminie nie wydał odpowiednich decyzji. – W związku z tym spółka rozpoczęła postępowanie sądowe przeciwko Ministerstwu Środowiska za pośrednictwem polskich sądów w celu zabezpieczenia interesów spółki – poinformował Prairie Mining w komunikacie. Zastrzegł, że jeśli umowa użytkowania górniczego nie zostanie zawarta, inni inwestorzy mogą ubiegać się o koncesję wydobywczą na obszarze działania planowanej kopalni Jan Karski. – Jednakże postępowanie sądowe prowadzone obecnie przez Prairie za pośrednictwem polskiego sądu ma również na celu uniemożliwienie ministrowi udzielenia koncesji innym stronom do czasu zakończenia pełnego postępowania sądowego – poinformowała spółka.

Prairie miał pierwszeństwo w uzyskaniu koncesji wydobywczej na lubelskie złoże do 2 kwietnia. Do tego czasu spółce nie udało się jednak uzyskać koncesji, wciąż czeka bowiem na decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Tym samym obszarem od lat zainteresowany jest też kontrolowany pośrednio przez Skarb Państwa Lubelski Węgiel Bogdanka.

Australijska spółka nie wyklucza podjęcia innych działań prawnych, zmierzających do zabezpieczenia jej interesów na lubelskim złożu.

W poniedziałek przed południem akcje Prairie mocno tąpnęły. Do godz. 11 notowania spółki spadały nawet o 30 proc., do 1,48 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGE reaktywuje projekt budowy farm słonecznych

Łączna moc takich elektrowni mogłaby sięgnąć nawet 100 MW – ustaliła „Rzeczpospolita”. Choć o ...

Sułtan sięga po irański gaz

Gazociąg z Iranu do Omanu mogą zbudować zachodnie koncerny i… Gazprom. Iran i Sułtanat ...

Nord Stream 2 stanie w połowie drogi?

Zmiany w dyrektywie gazowej mogą skutecznie zatrzymać lub na długo opóźnić inwestycję Gazpromu. „Pomimo ...

Wciąż brakuje strategii dla energetyki

Eksperci chwalą ministra energii za otwarte mówienie o bolączkach branży. Ganią zaś za brak ...

Trudne porozumienie producentów ropy

Dla większości krajów wzrost cen do 50 dol. za baryłkę byłby już satysfakcjonujący, bo ...

Przez epidemię zużyjemy mniej prądu i węgla

Zamknięcie szkół, galerii handlowych, wielu instytucji i niektórych zakładów przemysłowych spowoduje, że zapotrzebowanie na ...