PGNiG zwiększy wydobycie w Norwegii

Workers oversee operations at the natural gas and crude oil mine operated by Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA, also known as PGNiG, in Grotow, Poland, on Friday, Feb. 23, 2018. Poland/Bloomberg

Rozpoczęcie eksploatacji złóż Skogul i Ærfugl pozwoli koncernowi pozyskiwać coraz więcej ropy i gazu.

W tym roku PGNiG chce wydobyć z norweskiego złoża Skogul ok. 115 tys. ton ropy. To dużo, zważywszy że eksploatacja ruszyła w marcu, a ubiegłoroczna produkcja surowca zrealizowana przez grupę w tym kraju wyniosła 440,2 tys. ton.
– Współpracujemy z uznanym partnerem, z którym łączy nas bogate doświadczenie w poszukiwaniach i eksploatacji węglowodorów także na innych koncesjach. Bliskość istniejącej już infrastruktury wydobywczej korzystnie wpłynie na koszty produkcji – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Chodzi o zlokalizowaną w pobliżu instalację służącą do pozyskiwania surowców z wcześniej odkrytego złoża Vilje (polska spółka ma w nim 24,24 proc. udziałów). Dzięki temu nie trzeba było budować nowej infrastruktury, co pozwoliło na duże oszczędności.
Oil platform/Bloomberg
Niskie koszty wydobycia są nie do przecenienia w sytuacji, gdy ceny ropy na światowych rynkach znajdują się znacznie poniżej odnotowywanych jeszcze w 2019 r. Koncern informuje, że zasoby ropy i gazu w złożu Skogul, przypadające na zależną firmę PGNiG Upstream Norway, wynoszą ok. 3,3 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy).
Obecnie koncern dysponuje w Norwegii udziałami w 31 koncesjach. Poczynione dotychczas inwestycje pozwoliły w trzy lata zwiększyć mu zasoby ropy i gazu z 80 mln boe do ok. 200 mln boe. PGNiG wydobywa obecnie surowce z siedmiu norweskich złóż. Poza Skogul i Vilje są to: Skarv, Morvin, Vale, Gina Krog i Ærfugl. Produkcja z tego ostatniego ruszyła w kwietniu, co oznacza, że w tym roku wydobycie grupy może być znacznie wyższe niż w latach poprzednich. Również w przypadku złoża Ærfugl koszty wydobycia są niskie, co z kolei wynika z podłączenia wykonanego odwiertu do znajdującej się w pobliżu platformy produkcyjno-magazynującej FPSO Skarv.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koszty ochrony klimatu

Podczas odbywającego się 18–20 maja VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego – jak co roku – ...

Warto skarżyć MSR

Złożenie przez polski rząd pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE o stwierdzenie nieważności ustanowienia energetycznej ...

CEZ z gorszymi wynikami i niższą prognozą

Czeski koncern energetyczny zanotował 5-proc. spadek przychodów po trzech kwartałach 2016 r., a także ...

Inwestycja Orlenu później i drożej

Kompleks olefin będzie kosztował kilka miliardów złotych więcej i powstanie ponad rok później, niż ...

Zamach amerykańskich łupków na rynek ropy w Europie

Koncerny wydobywające ropę z łupków w USA zwiększają wydobycie. Cel jest jeden – Europa. ...

Shell traci dziesięć razy

Zysk brytyjsko-holenderskiego giganta paliwowego zmniejszył się w pierwszym kwartale 9,9 razy. Royal Dutch Shell ...