PGNiG zwiększy wydobycie w Norwegii

Workers oversee operations at the natural gas and crude oil mine operated by Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA, also known as PGNiG, in Grotow, Poland, on Friday, Feb. 23, 2018. Poland/Bloomberg

Rozpoczęcie eksploatacji złóż Skogul i Ærfugl pozwoli koncernowi pozyskiwać coraz więcej ropy i gazu.

W tym roku PGNiG chce wydobyć z norweskiego złoża Skogul ok. 115 tys. ton ropy. To dużo, zważywszy że eksploatacja ruszyła w marcu, a ubiegłoroczna produkcja surowca zrealizowana przez grupę w tym kraju wyniosła 440,2 tys. ton.
– Współpracujemy z uznanym partnerem, z którym łączy nas bogate doświadczenie w poszukiwaniach i eksploatacji węglowodorów także na innych koncesjach. Bliskość istniejącej już infrastruktury wydobywczej korzystnie wpłynie na koszty produkcji – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Chodzi o zlokalizowaną w pobliżu instalację służącą do pozyskiwania surowców z wcześniej odkrytego złoża Vilje (polska spółka ma w nim 24,24 proc. udziałów). Dzięki temu nie trzeba było budować nowej infrastruktury, co pozwoliło na duże oszczędności.
Oil platform/Bloomberg
Niskie koszty wydobycia są nie do przecenienia w sytuacji, gdy ceny ropy na światowych rynkach znajdują się znacznie poniżej odnotowywanych jeszcze w 2019 r. Koncern informuje, że zasoby ropy i gazu w złożu Skogul, przypadające na zależną firmę PGNiG Upstream Norway, wynoszą ok. 3,3 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy).
Obecnie koncern dysponuje w Norwegii udziałami w 31 koncesjach. Poczynione dotychczas inwestycje pozwoliły w trzy lata zwiększyć mu zasoby ropy i gazu z 80 mln boe do ok. 200 mln boe. PGNiG wydobywa obecnie surowce z siedmiu norweskich złóż. Poza Skogul i Vilje są to: Skarv, Morvin, Vale, Gina Krog i Ærfugl. Produkcja z tego ostatniego ruszyła w kwietniu, co oznacza, że w tym roku wydobycie grupy może być znacznie wyższe niż w latach poprzednich. Również w przypadku złoża Ærfugl koszty wydobycia są niskie, co z kolei wynika z podłączenia wykonanego odwiertu do znajdującej się w pobliżu platformy produkcyjno-magazynującej FPSO Skarv.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazowa rura za wiatraki

Skandynawowie chcą wejść do polskich projektów wiatraków na morzu. Kartą przetargową może być ich ...

Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) zwiększyła się w 2012 r. aż o 61 proc. w stosunku do roku 1990

Wyścig o zmniejszenie emisji trwa

Unia Europejska z impetem ruszyła do walki ze skutkami zmian klimatu. Stawką jest przyszłość ...

Koniec grudnia: benzyna poniżej 4 zł

Koniec grudnia powinien upłynąć pod znakiem taniego tankowania – oceniają eksperci paliwowi. Ich zdaniem ...

Odbiorcy energii złożą się na budowę elektrowni

Po wprowadzeniu wsparcia dla wytwórców prądu przemysł może płacić za energię 18 proc. drożej. ...

„Znieście regułę 10 H”. Apel branży OZE i samorządów

– Apelujemy do Rządu Polskiego o uchylenie szkodliwej dla środowiska i samorządów „reguły 10H” ...