Załamanie cen ropy naftowej, do którego doszło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, zmusiło Arabię Saudyjską do ostrych cięć fiskalnych. Od lipca podstawowa stawka VAT wzrośnie w tym kraju z 5 do 15 proc., a od czerwca rząd przestanie również wypłacać specjalny zasiłek na pokrycie „kosztów życia”.
Mniej pieniędzy ma trafić na program modernizacji gospodarki. Rząd spodziewa się, że zaoszczędzi w ten sposób 100 mld riali (111 mld zł), które będzie mógł przeznaczyć na pomoc spółkom i służbę zdrowia. – Te środki są bolesne, ale potrzebne, by utrzymać stabilność finansową i gospodarczą w średnim i długim terminie – twierdzi Mohammed al-Jadaan, saudyjski minister finansów.
Ropa gatunku WTI staniała od początku roku o blisko 60 proc. Przychody naftowe do budżetu Arabii Saudyjskiej spadły w pierwszym kwartale o 24 proc. r./r., do 34 mld USD, a całość przychodów budżetowych spadła o 22 proc. Rezerwy banku centralnego zmniejszyły się natomiast z 499 mld USD w lutym do 475 mld USD w marcu, czyli najniższego poziomu od 2011 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.