Ukraina kupi gaz w USA, dostarczy go Polska

Bloomberg

Kijów zamierza podpisać z Waszyngtonem długoterminowy kontrakt na dostawy dużych ilości amerykańskiego LNG. Gaz dotrze na Ukrainę przez Polskę.

– USA są zainteresowane takim zamówieniem. A my chcemy kupować gaz po cenie rynkowej i podpisać kontrakt na 10-12 lat. To będzie dla nas dokument geopolityczny i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego – zapowiedział Oleksy Orżel minister energetyki i środowiska Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Woźniak: Amerykańskie LNG jest 20 proc. tańsze od rosyjskiego gazu

Dodał, że dzięki takiej umowie zwiększy się też pozycja Ukrainy w rozmowach surowcowych z Rosją.
– Dzięki temu kontraktowi będzie się rozwijać nasza infrastruktura LNG. I kiedy następnym razem będziemy negocjować z Rosją umowę na tranzyt rosyjskiego surowca, to będziemy już mieć alternatywne dostawy z kraju, który teraz stara się zwiększyć swój udział w europejskim rynku i w ogóle w światowym rynku gazu – cytuje ministra agencja Unian. Głównym szlakiem dostaw amerykańskiego LNG, byłaby Polska. Amerykańskie gazowce dostarczałyby go do terminalu LNG w Świnoujściu, a stamtąd tzw. rewersem polskimi gazociągami do granicy z Ukrainą.

A UkrTransGaz employee adjusts control valves on pipework at the Dashava underground gas storage facility operated by UkrTransGaz, a unit of NAK Naftogaz Ukrainy, in Lviv, Ukraine/Bloomberg

Od początku 2020 r. Ukraina może fizycznie importować gaz przez Polskę drogą tzw. rewersu. Wcześniej był on niemożliwy z powodu zapisów w starym tranzytowym kontrakcie z Gazpromem i trudności jakie robiła strona rosyjska. – Nie mamy już żadnych ograniczeń i drogą wirtualnego rewersu importujemy cały gaz, który fizycznie idzie z Polski na Ukrainę – obecnie to ok. 9 mln m3 na dobę, ale może być 12 mln m3 i więcej. Import z Polski zawiera też import gazu z polskiego terminalu LNG – dodał Sierhij Makogon szef ukraińskiego operatora magistrali gazowych. Od 1 marca Ukraina importuje też gaz przez Słowację. Ukraina musiała zbudować nowe połączenie ze Słowacją – interconector Wojany-Użhorod, co pozwoliło nie wpaść w zależność od Gazpromu.

pipeline/Bloomberg

– Potrzebowaliśmy podpisania bezpośredniej umowy z operatorem magistrali gazowych Słowacji. (…) Teraz możemy całkowicie kontrolować nasze stosunki z europejskimi operatorami gazowych systemów – wyjaśnił Sierhij Makogon. Kolejnym szlakiem bezpośrednich dostaw będą Węgry, z którymi Ukraina podpisze umowę na podobnych zasadach, co z Polską i Słowacją. W 2019 r Kijów kupił za granicą 14,25 mld m3 gazu. Od listopada 2015 r Ukraina nie importuje gazu z Gazpromu. Całość kupuje na wolnym rynku na Zachodzie Europy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Inwestorzy przestraszyli się planowanej emisji akcji Tauronu

Spora część analityków uważa, że mniejszościowi akcjonariusze spółki będą czuć się pokrzywdzeni. Kurs akcji ...

Alarmujący wzrost kosztów w kopalniach

Węglowe spółki wyłożą w tym roku dodatkowo ponad 1,3 mld zł na pensje górników. ...

Będzie rewizja strategii Tauronu

Nowy prezes katowickiej spółki zapowiada przegląd projektów inwestycyjnych. Planuje kolejne cięcie kosztów. – Mogę ...

Czyste wody wokół Fukushimy

Radioaktywne materiały ze zniszczonej tsunami elektrowni japońskiej już nie trafiają do oceanu. Pomiary przeprowadzane ...

Polityka energetyczna pod ostrym ostrzałem krytyki

We wtorek mija termin konsultacji przedstawionej przez resort energii polityki energetycznej państwa do 2040 ...

Gaz może stanowić uzupełnienie odnawialnych źródeł energii

Za trzy lata z okładem Polska będzie się zaopatrywać w gaz w 100 procentach ...