Jamał – nowy kierunek Gazpromu

Snow rests on oil pipeline pipes on the Russkoye heavy crude oil field, operated by Rosneft PJSC, in the Yamalo-Nenets region of East Siberia, near Novy Urengoy, in Russia,/Bloomberg

Na Półwyspie Jamalskiem mogą stanąć gigantyczne zakłady przerobu gazu Gazpromu. Koszt to wstępnie 14 mld dol. Gazprom namawia do projektu Arabię Saudyjską i Azerbejdżan.

 

Półwysep Jamalski w Rosji to arktyczne, gazowe eldorado, na którym udanie działają już dwa zakłady skraplania gazu (Jamal LNG) koncernu Novatek i partnerów z Francji (Total) i Chin (CNPC). W budowie są kolejne dwa z projekty Arctic LNG. Teraz na półwyspie może pojawić się jeszcze jedna wielka inwestycja.

 

CZYTAJ TAKŻE:Gazprom rzuca rękawicę LNG z Ameryki

 

Jak dowiedziała się gazeta Wiedomosti, Gazprom analizuje projekt produkcji polietylenu na bazie tzw. klastru złoża gazu Bowanienkowskie, na które ma licencję. W końcu grudnia 2019 r przedstawiciele Gazpromu spotkali się w tej sprawie z szefami saudyjskiego koncernu SABIC oraz z azerskim SOCAR.
Nowy projekt zakłada budowę dwóch wielkich zakładów – przerobu gazu i gazochemicznego. Pierwszy ma mieć moc przerobową 40 mld metrów sześć. gazu rocznie i kosztować 4,3 mld dol., a drugi o mocy produkcyjnej 2,1 mln ton polietylenu – 9,8 mld dol.

 

Yamal LNG/Bloomberg

 

Wyliczenia zostały przeprowadzone na bazie mniejszego podobnego kompleksu, który SOCAR i niemiecki Linde AG planują postawić niedaleko Baku. „Doświadczenie SOCAR i Linde potwierdza, że projekt będzie dochodowy przy przerobie gazu z zawartością etanu poniżej 5 proc.” – pisze Gazprom w materiałach. Blisko 9,9 mld dol. (70 proc.) kosztu inwestycji ma zostać sfinansowane długoletnim kredytem, 30 proc. sfinansują udziałowcy z własnych środków. Anonimowy urzędnik federalny potwierdził gazecie, że projekt został już opracowany w najdrobniejszych szczegółach i szanse jego realizacji są duże.

Bowanienkowski klaster tworzą trzy złoża: Bowanienkowskoje, Charasawejskoje i Kruzenszterskoje.
„Gazprom ma na tych złożach dobrze rozwiniętą infrastrukturę, jest gotowała linia kolejowa prosto do Bowanienkowskiego złoża. Po zakończeniu budowy można ją razem z Północną Drogą Morską (szlak arktycznymi morzami Rosji do Europy i Azji -red) wykorzystać do przewozu gotowej produkcji” – ocenia federalny urzędnik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Putin z Saudem o ropie: trzeba ciąć wydobycie

Prezydent Rosji i król Arabii Saudyjskiej rozmawiali o sytuacji na rynku ropy. Zgodzili się, ...

Za wypłatę nawet Rosjanin kupi więcej paliwa niż Polak

Więcej benzyny niż Polak za miesięczne pobory mogą kupić nie tylko bogaci Europejczycy z ...

Ruszają sądowe batalie Energi o setki milionów

Pozwanymi są farmy wiatrowe i banki je kredytujące. Na pierwszy ogień idzie BOŚ – ...

Gruzja rezygnuje z gazu z Gazpromu

Co najmniej do końca tego roku Gruzja nie będzie kupowała rosyjskiego gazu. Cały potrzebny ...

Globalna emisja dwutlenku węgla (CO2) zwiększyła się w 2012 r. aż o 61 proc. w stosunku do roku 1990

Awantura o drożejący prąd

Minister energii przyznał, że analizuje różne warianty obniżenia rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw ...

Greenpeace pozywa PGE za zmiany klimatu

Organizacja ekologiczna Greenpeace złożyła pozew do sądu przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. ...