Jamał – nowy kierunek Gazpromu

Snow rests on oil pipeline pipes on the Russkoye heavy crude oil field, operated by Rosneft PJSC, in the Yamalo-Nenets region of East Siberia, near Novy Urengoy, in Russia,/Bloomberg

Na Półwyspie Jamalskiem mogą stanąć gigantyczne zakłady przerobu gazu Gazpromu. Koszt to wstępnie 14 mld dol. Gazprom namawia do projektu Arabię Saudyjską i Azerbejdżan.

 

Półwysep Jamalski w Rosji to arktyczne, gazowe eldorado, na którym udanie działają już dwa zakłady skraplania gazu (Jamal LNG) koncernu Novatek i partnerów z Francji (Total) i Chin (CNPC). W budowie są kolejne dwa z projekty Arctic LNG. Teraz na półwyspie może pojawić się jeszcze jedna wielka inwestycja.

 

CZYTAJ TAKŻE:Gazprom rzuca rękawicę LNG z Ameryki

 

Jak dowiedziała się gazeta Wiedomosti, Gazprom analizuje projekt produkcji polietylenu na bazie tzw. klastru złoża gazu Bowanienkowskie, na które ma licencję. W końcu grudnia 2019 r przedstawiciele Gazpromu spotkali się w tej sprawie z szefami saudyjskiego koncernu SABIC oraz z azerskim SOCAR.
Nowy projekt zakłada budowę dwóch wielkich zakładów – przerobu gazu i gazochemicznego. Pierwszy ma mieć moc przerobową 40 mld metrów sześć. gazu rocznie i kosztować 4,3 mld dol., a drugi o mocy produkcyjnej 2,1 mln ton polietylenu – 9,8 mld dol.

 

Yamal LNG/Bloomberg

 

Wyliczenia zostały przeprowadzone na bazie mniejszego podobnego kompleksu, który SOCAR i niemiecki Linde AG planują postawić niedaleko Baku. „Doświadczenie SOCAR i Linde potwierdza, że projekt będzie dochodowy przy przerobie gazu z zawartością etanu poniżej 5 proc.” – pisze Gazprom w materiałach. Blisko 9,9 mld dol. (70 proc.) kosztu inwestycji ma zostać sfinansowane długoletnim kredytem, 30 proc. sfinansują udziałowcy z własnych środków. Anonimowy urzędnik federalny potwierdził gazecie, że projekt został już opracowany w najdrobniejszych szczegółach i szanse jego realizacji są duże.

Bowanienkowski klaster tworzą trzy złoża: Bowanienkowskoje, Charasawejskoje i Kruzenszterskoje.
„Gazprom ma na tych złożach dobrze rozwiniętą infrastrukturę, jest gotowała linia kolejowa prosto do Bowanienkowskiego złoża. Po zakończeniu budowy można ją razem z Północną Drogą Morską (szlak arktycznymi morzami Rosji do Europy i Azji -red) wykorzystać do przewozu gotowej produkcji” – ocenia federalny urzędnik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Holenderska przysługa

Rząd Holandii zdecydował o zamknięciu do 2030 r wydobycia gazu z największego złoża Zachodniej ...

Słońce zaświeci nad Czarnobylem

Na terenie zamkniętej elektrowni jądrowej może powstać wielka elektrownia słoneczna. Zbudowaliby ją Francuzi. Ukraina ...

Ustawa o OZE z kontrowersjami przyjęta w ostatniej chwili

Zmiana regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii została w piątek przyjęta przez Sejm. Pozwoli osiągnąć ...

Kolejny gazociąg Gazpromu dotarł do Turcji

Rosjanie zrobili pierwszy rok do ekspansji na południu Europy. Gotowa jest pierwsza nitka gazociągu ...

Rosyjski zarząd EuRoPol Gazu

Od kilku tygodni kierownictwo firmy składa się z dwóch osób reprezentujących Gazprom. Nie wiadomo, ...

Rząd bliski notyfikacji prawa dla ekoelektrowni

Aukcyjny system wsparcia dla zielonych źródeł może uzyskać akceptację Brukseli jeszcze w tym kwartale ...