O piątkowej decyzji uczestników wiedeńskiego spotkania OPEC+, poinformował Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji. – Scenariuszy było dużo. Doszliśmy do wniosku, że w czasie spadku popytu w pierwszym kwartale 2020 r, trzeba bardziej zmniejszyć wydobycie, by zbalansować rynek – mówił Nowak cytowany przez Financial Times.

Gazeta zwraca uwagę, że nowa redukcja wydobycia może nie wystarczyć wobec dużych zapasów ropy łupkowej w USA i możliwość wzrostu produkcji w krajach spoza OPEC+ (USA, Chiny, Kanada i inne). Obowiązująca obecnie umowa zakłada zmniejszenie wydobycia przez 32 uczestników OPEC+ o 1,2 mln baryłek od poziomu z października 2018 r. W pierwszym kwartale 2020 r, do końca którego obowiązuje porozumienie, ograniczenie dobowe wzrośnie o 500 tys baryłek, do 1,7 mln baryłek. Od drugiego kwartału produkcja ma zmniejszyć się dziennie o 2,1 mln baryłek. Agencja Nowosti dowiedziała się, że Arabia Saudyjska zobowiązała się do dobrowolnej redukcji o 400 tys bd plus 167 tys bd w ramach OPEC. Kartel eksporterów zmniejszy pompowanie o dodatkowe łącznie 372 tys baryłek.

""

Flames burn off at an oil processing facility in Saudi Aramco’s oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

energia.rp.pl

Kraje spoza kartelu o dodatkowe 131 tys baryłek, z czego 72 tys przypada na Rosję, której zobowiązanie wzrosło tym samym do 300 tys baryłek mniej dziennie. Od kilku miesięcy Rosja nie wywiązuje się z porozumienia. W listopadzie zmniejszyła wydobycie jedynie o 85,5 proc. ustalonej kwoty.Alians uzgodnił także, że z wyliczeń dla państw spoza OPEC wycofany zostanie kondensat gazowy. To ważne uzgodnienie, bowiem np. w Rosji wlicza się kondensat do produkcji ropy;  w październiku rosyjskie koncerny wypompowały 795 tys baryłek kondensatu na dobę, przy wydobyciu ropy 10,626 mln baryłek na dobę. O takie rozwiązanie zabiegała Rosja. Wyłączone z obowiązku ograniczenia wydobycia zostały Iran, Libia i Wenezuela – państwa gdzie i tak produkcja ropy gwałtownie spadła z różnych powodów – amerykańskich sankcji w Iranie, działań zbrojnych w Libii i krachu gospodarczego i politycznego w Wenezueli. Uzgodniono też, że komitet monitorujący OPEC+ spotka się 5 marca 2020 r w Wiedniu.