OPEC+ bardziej tnie wydobycie

Workers connect drill bits and drill collars, used to extract natural petroleum, on Endeavor Energy Resources LP's Big Dog Drilling Rig 22 in the Permian basin outside of Midland, Texas, U.S./Bloomberg

Najwięksi eksporterzy ropy zwiększyli kwotę ograniczenia wydobycia do 2,1 mln baryłek dziennie. Mało kto się tego spodziewał.

O piątkowej decyzji uczestników wiedeńskiego spotkania OPEC+, poinformował Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji. – Scenariuszy było dużo. Doszliśmy do wniosku, że w czasie spadku popytu w pierwszym kwartale 2020 r, trzeba bardziej zmniejszyć wydobycie, by zbalansować rynek – mówił Nowak cytowany przez Financial Times.

Gazeta zwraca uwagę, że nowa redukcja wydobycia może nie wystarczyć wobec dużych zapasów ropy łupkowej w USA i możliwość wzrostu produkcji w krajach spoza OPEC+ (USA, Chiny, Kanada i inne). Obowiązująca obecnie umowa zakłada zmniejszenie wydobycia przez 32 uczestników OPEC+ o 1,2 mln baryłek od poziomu z października 2018 r. W pierwszym kwartale 2020 r, do końca którego obowiązuje porozumienie, ograniczenie dobowe wzrośnie o 500 tys baryłek, do 1,7 mln baryłek. Od drugiego kwartału produkcja ma zmniejszyć się dziennie o 2,1 mln baryłek. Agencja Nowosti dowiedziała się, że Arabia Saudyjska zobowiązała się do dobrowolnej redukcji o 400 tys bd plus 167 tys bd w ramach OPEC. Kartel eksporterów zmniejszy pompowanie o dodatkowe łącznie 372 tys baryłek.

 

Flames burn off at an oil processing facility in Saudi Aramco’s oilfield in the Rub’ Al-Khali (Empty Quarter) desert in Shaybah, Saudi Arabia/Bloomberg

Kraje spoza kartelu o dodatkowe 131 tys baryłek, z czego 72 tys przypada na Rosję, której zobowiązanie wzrosło tym samym do 300 tys baryłek mniej dziennie. Od kilku miesięcy Rosja nie wywiązuje się z porozumienia. W listopadzie zmniejszyła wydobycie jedynie o 85,5 proc. ustalonej kwoty.Alians uzgodnił także, że z wyliczeń dla państw spoza OPEC wycofany zostanie kondensat gazowy. To ważne uzgodnienie, bowiem np. w Rosji wlicza się kondensat do produkcji ropy;  w październiku rosyjskie koncerny wypompowały 795 tys baryłek kondensatu na dobę, przy wydobyciu ropy 10,626 mln baryłek na dobę. O takie rozwiązanie zabiegała Rosja. Wyłączone z obowiązku ograniczenia wydobycia zostały Iran, Libia i Wenezuela – państwa gdzie i tak produkcja ropy gwałtownie spadła z różnych powodów – amerykańskich sankcji w Iranie, działań zbrojnych w Libii i krachu gospodarczego i politycznego w Wenezueli. Uzgodniono też, że komitet monitorujący OPEC+ spotka się 5 marca 2020 r w Wiedniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszyła budowa Baltic connector

Gazociąg po dnie Bałtyku połączy Estonię i Finlandię. Dzięki temu zmniejszy się zależność obu ...

Sztuczna inteligencja, IoT, big data – nie należy się tego bać

Smart city to miasto zintegrowane na wielu poziomach – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji ...

Ustawa kogeneracyjna w II kwartale na rządzie

Do końca czerwca rząd ma przyjąć projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej ...

Rekordowe wydobycie ropy i gazu z amerykańskich łupków

Wzrost dostaw ropy naftowej i gazu z amerykańskich złóż łupkowych będzie w najbliższych latach ...

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...

Czy rząd pozwoli na prywatny atom

Do budowy nowoczesnego reaktora jądrowego bierze się jeden z najbogatszych polskich przedsiębiorców wespół z ...