Reklama
Rozwiń

PGNiG wsparł niezależność energetyczną Litwy

Polski koncern będzie sprzedawał gaz skroplony z małego naziemnego terminalu w Kłajpedzie. Polacy będą wyłącznym użytkownikiem terminalu przez pięć lat. Litwini są bardzo zadowoleni.

Publikacja: 30.11.2019 08:21

PGNiG wsparł niezależność energetyczną Litwy

Foto: Workers oversee operations at the natural gas and crude oil mine operated by Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA, also known as PGNiG, in Grotow, Poland, on Friday, Feb. 23, 2018. Poland/Bloomberg

W piątek szefowie PGNiG i litewskiego Klaipedos nafta podpisali pięcioletni kontrakt, zgodnie z którym polska firma będzie sprzedawać LNG poprzez małą naziemną stację rozdzielczą (terminal) w Kłajpedzie. Polska oferta okazała się najlepsza w przetargu.
Zdaniem Żygimantasa Wajczunasa ministra energetyki Litwy, jest to jeszcze jeden krok w dążeniu Litwy do osiągnięcia niezależności energetycznej.
– Właśnie polski koncern pozwoli dostawcom LNG wyjść na rynek (Litwy-red). Jest to bardzo ważne dla zapewnienia nam niezależności energetycznej – cytowała obecnego w Kłajpedzie ministra agencja BNS.
Kłajpedzka Stacja Rozdzielcza została zbudowana w 2017 r. To naziemny terminal LNG przystosowany do obsługi małych gazowców (o pojemności 30 razy mniejszej od metanowców oceanicznych-red), tymczasowego przechowywania gazu oraz przeładunku na autocysterny lub statki. Stacja wyposażona jest w pięć zbiorników LNG o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton).
""

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Do tej pory stacja jest wykorzystywana przez m.in. estońskie firmy Eesti Gaas i JetGas, państwową litewską firmę Ignitis. Wykorzystanie przez polski koncern Kłajpedzkiej Stacji Rozdzielczej, pozwoli przewozić LNG do klientów, którzy nie są podłączeni do gazociągu.
– To są nowe technologie, które pozwalają handlować LNG i transportować gaz nawet do odbiorców nie podłączonych do sieci – dodał litewski minister.
– Klaipedos Nafta doceniło doświadczenie jakie ma grupa PGNiG w operacjach i sprzedaży LNG małej skali z terminala w Świnoujściu i z naszych wytwórni LNG w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim – powiedział Piotr Woźniak prezes PGNiG. – Pozyskanie strategicznego partnera (PGNiG-red) stworzy efekt synergii z korzyścią dla stacji przeładunkowej LNG, której operatorem jest Klaipedos nafta. Rozwój rynku małego LNG w krajach bałtyckich i w Polsce daje wiele nowych możliwości zwiększenia dostępności dostaw energii dla przedsiębiorstw w całym regionie. Zapewni także więcej możliwości dywersyfikacji dostaw dla obiektów przemysłowych i osiedli oddalonych od gazociągów, a także dla transportu drogowego i morskiego – potwierdził Darius Šilenskis, dyrektor wykonawczy Klaipedos nafta.
""

Piotr Woźniak, prezes PGNiG

Foto: energia.rp.pl

W ocenie Piotra Woźniaka wykorzystanie kłajpedzkiej stacji pozwoli PGNiG na „lepszy dostęp do rynku gazu skroplonego małej skali w krajach nadbałtyckich oraz zwiększy konkurencyjność oferty dla odbiorców z obszaru północno-wschodniej Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej”.
Ważne dla bezpieczeństwa dostaw jest to, że PGNiG będzie samodzielnie decydował od kogo kupi i sprowadzi LNG do stacji w Kłajpedzie. Do tego „nabrzeże stacji przeładunkowej w Kłajpedzie umożliwia także bunkrowanie statków napędzanych silnikami na LNG. Z powodów regulacji środowiskowych popyt na LNG ze strony armatorów działających na Bałtyku będzie w najbliższych latach dynamicznie rosnąć” – podkreśla w komunikacie prasowym polski koncern.
Komercyjne operacje w Kłajpedzie PGNiG ma rozpocząć od kwietniu 2020 r.
Pozostało jeszcze 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku