Unimot chce odkupić stacje od Orlenu

Unimot wraz z innymi podmiotami zrzeszonymi w Avia International jest gotowy nabyć część stacji paliw, które mogą być wystawione na sprzedaż w procesie fuzji Orleniu z Lotosem.

 

Avia International, stowarzyszenie z siedzibą w szwajcarskim Zurichu, zaproponowało PKN Orlen odkupienie stacji paliw, które ewentualnie mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgody na fuzję płockiego koncernu z Lotosem. – Przejęcie dużego pakietu stacji znacząco przyspieszyłoby rozwój marki Avia na terenie Polski, dlatego ze względu na wielkość potencjalnej transakcji, spółka Unimot jest gotowa stworzyć konsorcjum firm z pozostałymi członkami stowarzyszenia Avia, które wesprze Unimot w przeprowadzeniu  takiego odkupu – mówi cytowany w komunikacie prasowym Adam Sikorski, prezes Unimotu i jednocześnie członek komitetu zarządzającego Avia International.

 

 

Z kolei Mario Tonini, dyrektor zarządzający Avia International przypomina, że podobną transakcję podmiot ten przeprowadził na terenie Niemiec we wrześniu tego roku przejmując 155 stacji paliw od firmy Tessol Kraftstoffe. – W tamtym przypadku zawiązaliśmy konsorcjum 10 członków stowarzyszenia Avia i wspólnie wygraliśmy przetarg na przejęcie stacji paliw, dlatego mamy już doświadczenie w tego typu transakcjach i możemy je teraz wykorzystać na rynku polskim – twierdzi Tonini.

Avia International zrzesza około 3,2 tys. stacji paliw, z czego prawie 50 jest zlokalizowanych w Polsce. W jej ramach działają również importerzy, producenci i hurtownicy paliw. Obecnie marka Avia obecna jest w 15 europejskich krajach. Popularna jest zwłaszcza w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii i Hiszpanii. Cała grupa w ubiegłym roku wypracowała ponad 20 mld euro przychodów. W naszym kraju i na Ukrainie markę Avia reprezentuje grupa Unimot. Strategia giełdowej spółki zakłada, że docelowo sprzedaż wszystkich produktów i usług będzie odbywać się pod szyldem Avia.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znów bez dywidendy z Kogeneracji

Kogeneracja nie wypłaci dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Taką uchwałę podjęło walne zgromadzenie tej spółki. ...

Grubość ma znaczenie – czyli jak termomodernizować

Pamiętam moją rozmowę z majstrem, który upierał się, że zastosowanie 20 cm styropianu do ...

Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie ...

Wołanie wytwórców o rynek mocy

Brak rentowności bloków węglowych wypieranych przez odnawialne źródła staje się faktem. Spadające hurtowe ceny ...

Dakota Północna produkuje więcej ropy niż Wenezuela

Amerykański stan ustanowił nowy rekord i przegonił Wenezuelę w wielkości wydobycia ropy. To zasługa ...

Energetyka chce się zmieniać

Prezesi najważniejszych spółek sektora będą dyskutować w Katowicach m.in. o perspektywach i trendach w ...