Unimot chce odkupić stacje od Orlenu

Unimot wraz z innymi podmiotami zrzeszonymi w Avia International jest gotowy nabyć część stacji paliw, które mogą być wystawione na sprzedaż w procesie fuzji Orleniu z Lotosem.

 

Avia International, stowarzyszenie z siedzibą w szwajcarskim Zurichu, zaproponowało PKN Orlen odkupienie stacji paliw, które ewentualnie mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgody na fuzję płockiego koncernu z Lotosem. – Przejęcie dużego pakietu stacji znacząco przyspieszyłoby rozwój marki Avia na terenie Polski, dlatego ze względu na wielkość potencjalnej transakcji, spółka Unimot jest gotowa stworzyć konsorcjum firm z pozostałymi członkami stowarzyszenia Avia, które wesprze Unimot w przeprowadzeniu  takiego odkupu – mówi cytowany w komunikacie prasowym Adam Sikorski, prezes Unimotu i jednocześnie członek komitetu zarządzającego Avia International.

 

 

Z kolei Mario Tonini, dyrektor zarządzający Avia International przypomina, że podobną transakcję podmiot ten przeprowadził na terenie Niemiec we wrześniu tego roku przejmując 155 stacji paliw od firmy Tessol Kraftstoffe. – W tamtym przypadku zawiązaliśmy konsorcjum 10 członków stowarzyszenia Avia i wspólnie wygraliśmy przetarg na przejęcie stacji paliw, dlatego mamy już doświadczenie w tego typu transakcjach i możemy je teraz wykorzystać na rynku polskim – twierdzi Tonini.

Avia International zrzesza około 3,2 tys. stacji paliw, z czego prawie 50 jest zlokalizowanych w Polsce. W jej ramach działają również importerzy, producenci i hurtownicy paliw. Obecnie marka Avia obecna jest w 15 europejskich krajach. Popularna jest zwłaszcza w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Holandii i Hiszpanii. Cała grupa w ubiegłym roku wypracowała ponad 20 mld euro przychodów. W naszym kraju i na Ukrainie markę Avia reprezentuje grupa Unimot. Strategia giełdowej spółki zakłada, że docelowo sprzedaż wszystkich produktów i usług będzie odbywać się pod szyldem Avia.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polenergia z decyzją środowiskową dla Bałtyk II

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla planowanej przez Polenergię drugiej farmy wiatrowej ...

USA: Połowa zapasów ropy na sprzedaż

Biały Dom zamierza sprzedać połowę strategicznych zapasów ropy. Dziś starczy ich Stanom Zjednoczonym na ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Gazpromowi będzie trudniej

Nord Stream 2 będzie podlegał unijnym przepisom. Dopiero w praktyce okaże się, czy to ...

Prąd, gaz i łzy polskich przedsiębiorców

Biznes od stycznia zapłaci dużo więcej za energię i paliwa. Niektóre branże czeka dramat. ...

Trzęsienie ziemi w zarządzie Unimotu

Po fatalnych wynikach finansowych za II kwartał i odwołaniu kluczowych osób z zarządu, na ...