MOL Group podniósł prognozę

Gas station /Bloomberg

Koncern, mimo że w III kwartale zanotował niewielki spadek przychodów i zysków, zdecydował się zwiększyć całoroczne szacunki dotyczące podstawowego dla grupy wskaźnika.

 

W III kwartale podstawowy wskaźnik dla węgierskiego koncernu MOL Group, czyli wynik CCS EBITDA, wyniósł 689 mln USD, co w ujęciu rok do roku, oznaczało spadek o niespełna 3 proc. Firma zanotowała również prawie 9-proc. zniżkę przychodów ze sprzedaży i około 37-proc. spadek czystego zarobku. W efekcie w okresie lipiec-wrzesień wyniosły one odpowiednio 4,74 mld USD i 204 mln USD.

Szczególnie dotkliwie MOL Group odczuł spadki zysków w segmencie poszukiwań i wydobycia ropy i gazu. Tak jak w przypadku polskich spółek działających w tym segmencie rynku, pogorzenie kondycji jest tłumaczone zniżką kursu ropy i mocną przeceną gazu ziemnego. Koncern informuje też, że w III kwartale zanotował spadek średniej dziennej produkcji węglowodorów do 107,5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Mimo to wydobycie liczone od początku roku jest na poziomie 112 tys. boe, a więc powyżej celu zakładanego na cały rok.

 

A customer refuels a motorcycle /Bloomberg

 

O kilka procent wzrosły zyski firmy w segmencie rafineryjno-petrochemicznym. To efekt poprawy marż i popytu na paliwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przy okazji spółka poinformowała, że zgodnie z planem przebiegają prace przy realizacji największej inwestycji organicznej koncernu, czyli budowie zakładu produkcji polioli. – Utrzymujemy dodatnie przepływy finansowe, pomimo podwojenia nakładów inwestycyjnych na dynamicznie rozwijane projekty transformacyjne. Realizacja naszej flagowej inwestycji – projektu Poliole – przyspieszyła w trzecim kwartale, a prace postępują zgodnie z harmonogramem i osiągnęły już stan około 35 proc. – mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.

Koncern zanotował rekordowy zysk kwartalny w segmencie usług konsumenckich. Było to możliwe m.in. dzięki poprawie marż na sprzedaży paliw, jak i oferty pozapaliwowej. Do tego doszedł wcześniej wspomniany wzrost popytu na paliwa. Firma konsekwentnie rozwija na stacjach swoje punkty sprzedaży produktów gastronomicznych Fresh Corner. Spółka wzrost zysków zanotowała też w najmniej zyskownym obszarze, czyli handlu gazem ziemnym.

Zarząd koncernu uważa, że po dziewięciu miesiącach tego roku wyniki grupy są bardzo dobre. Z tego też powodu zdecydował się podnieść całoroczną prognozę wyniku CCS EBITDA z 2,3 mld USD do 2,4 mld USD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Poniedziałkowe spotkanie OPEC+ w Baku

Po raz pierwszy Azerbejdżan gościć będzie sygnatariuszy porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy. Obrady zaczynają ...

Duon zapowiada poprawę wyników

Wyniki wypracowane w trzecim kwartale nie zachwycają. W efekcie dzisiaj kurs akcji na GPW ...

Orlen największy w republikach bałtyckich

Litewska spółka polskiego koncernu paliwowego otwiera ranking największych firm Litwy, Łotwy i Estonii. W ...

Chińczycy wchodzą we francuski atom?

Francuski koncern Areva potrzebuje kapitału. Jednym z zainteresowanych w inwestycje we francuski atom jest ...

Kolejne rekordy w PKN Orlen

W II kwartale koncern zanotował najwyższy w historii zysk EBITDA LIFO. To rezultat wzrostu ...

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos jest nieunikniona

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Miliony na edukację antysmogową Rząd chce ...