Ukraina odrzuca gazową propozycję Putina

A national flag of Ukraine flies above the headquarters of Ukraine's finance ministry in Kiev, Ukraine, on Wednesday, Feb., 8, 2017. Creditors of Ukraine’s No. 1 lender, whose $555 million of bonds were wiped out in last year’s nationalization, won’t find much room for compromise in talks with the central bank. Photographer: Vincent Mundy/Bloomberg

Kijów nie przedłuży o rok kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu na obecnych zasadach. Taką propozycję przedstawił niedawno Władimir Putin.

„Naszym celem jest podpisanie długoletniego nowego kontraktu, dlatego nie mam mowy o przedłużeniu obecnej umowy o rok. Co zrobimy z naszym systemem przesyłu gazu, jeżeli tylko o rok zostanie przedłużony kontrakt, który do tego nie jest zgodny z europejskimi zasadami (prawem energetycznym -red)” – zapowiedział w środę Ołeksij Honczaruk premier Ukrainy, informuje agencja Unian.

 

Pipeline/Bloomberg

 

Dodał, że długoletni kontrakt na unijnych zasadach to pochodna dążenia Ukrainy do euro integracji.
„Dla nas ważna jest długoletnia umowa. Dlatego, że Ukraina i nasze magistrale gazowe zaczynają pracować zgodnie z europejskimi zasadami. A to znaczy, że nasze koncerny muszą pracować zgodnie z prawem europejskich” – dodał premier.

Honczaruk dopuszcza, że w tym roku Ukraina i Rosja mogą nie wynegocjować nowej umowy. Ostatnie spotkanie w Brukseli 19 października nie było przełomowe, ale przyniosło „zbliżenie” stanowisk. Następna runda została zaplanowane na koniec października. Na początku tego miesiąca Władimir Putin zapowiedział, że Rosja jest gotowa podpisać umowę na tranzyt gazu przez Ukrainę na zasadach europejskich lub przedłużyć istniejący kontrakt o rok, jeżeli Kijów nie zdąży z dostosowaniem swojego prawa do zasad unijnych.

Mogą Ci się również spodobać

Ukraiński sąd odrzuca pozew Gazpromu

Rosjanie zaskarżyli do sądu w Kijowie karę nałożoną przez ukraiński komitet antymonopolowy. Sąd odmówił ...

BP z wielkim zyskiem i rosnącym długiem

Globalny koncern paliwowy rodem z Wielkiej Brytanii zanotował najlepszy wynik od czasu tragicznego pożaru ...

Iran pompuje coraz więcej ropy

Iran zwiększył produkcję ropy niemal do poziomu sprzed nałożenia na Teheran sankcji gospodarczych; szanse ...

Podatek wymaga większych zmian

Firmy poszukiwawcze apelują, że nie wystarczy proste obniżenie podatku od wydobycia rud miedzi i ...

Morze ropy zalewa świat

Surowca na rynku będzie za dużo, ale zmienia się układ sił. Kraje z organizacji ...

Polska zwiększyła zakupy ropy z Rosji!

W tym roku Rosja sprzedała za granicę najmniej ropy od trzech lat. To pochodna ...