Orlen kupił amerykańską ropę

Wkrótce do płockiej rafinerii trafi prawie 100 tys. ton surowca. Na początku tego roku ropę z USA przerabiały czeskie i litewskie spółki należące do grupy kapitałowej.

 

W październiku PKN Orlen otrzyma kolejną dostawę amerykańskiej ropy naftowej. Blisko 100 tys. ton surowca z USA ma trafić w ramach transakcji spotowej do rafinerii w Płocku. Koncern przypomina, że na początku tego roku ropa zza Atlantyku była już przerabiana w rafineriach grupy znajdujących się w Czechach i na Litwie. Teraz PKN Orlen analizuje możliwości włączenia na stałe kierunku amerykańskiego do swojego portfela dostaw.

– Wykorzystujemy każdą możliwość podjęcia szerszej współpracy z nowymi i sprawdzonymi dostawcami, bo to zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski. Im bardziej zróżnicowane źródła pochodzenia ropy naftowej, tym większa elastyczność handlowa i wyższa odporność na wahania cen surowca – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że polityka dywersyfikacji prowadzona jest z perspektywy całej grupy kapitałowej, co sprawia, że koncern jest w stanie wynegocjować lepsze warunki współpracy.

 

 

Obecnie około połowa ropy przerabianej w płockiej rafinerii pochodzi spoza kierunku rosyjskiego, a w przypadku całej grupy jest to ponad 40 proc. Spółka przypomina, że jeszcze w latach 2012-2013 udział ropy spoza kierunku wschodniego w produkcji rafineryjnej całej grupy wynosił tylko 5 proc.

PKN Orlen cały czas analizuje nowe możliwości dywersyfikacji i komplementarność różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi posiadanych rafinerii. Według spółki zakup lekkiej i słodkiej ropy, jaką jest gatunek WTI (West Texas Intermediate), wpływa na wzrost ilości uzyskiwanych produktów finalnych. Obecnie rafinerie grupy PKN Orlen zaopatrywane są w ropę na podstawie długoterminowych kontraktów zawartych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych realizowanych m.in. z Angoli, Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina wznowiła odbiór gazu z Polski

Ukraina wznowiła odbiór gazu z Polski, wstrzymany przed kilkoma dniami w związku z awarią ...

Gazprom odmawia Białorusi

Mińsk płaci najtaniej w Europie za rosyjski gaz. Ale próbuje wymusić cenę o połowę ...

Przyszłość to walka na pakiety

Handlujące prądem i gazem spółki uczą się od telekomów i banków, jak rywalizować o ...

Redukcja emisji i poprawa efektywności następują dzięki inwestycjom w całym sektorze – mówili paneliści

Transformacja energetyki wymaga inwestycji

Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na ponoszenie wysokich kosztów OZE. Transformacja energetyki w stronę ...

Iwona Trusewicz: Cud nad Tamizą

Brytyjczycy zazwyczaj pozostawali ślepi na problemy innych państw, dopóki nie dotknęły ich samych. Tak ...

Ekolodzy próbują zablokować Nord Steram-2 w Niemczech i Finlandii

We wtorek rusza budowa rosyjskiego gazociągu Nord Stream-2. Dwie organizacje ekologiczne pozwały decyzje urzędników ...