Orlen kupił amerykańską ropę

Wkrótce do płockiej rafinerii trafi prawie 100 tys. ton surowca. Na początku tego roku ropę z USA przerabiały czeskie i litewskie spółki należące do grupy kapitałowej.

 

W październiku PKN Orlen otrzyma kolejną dostawę amerykańskiej ropy naftowej. Blisko 100 tys. ton surowca z USA ma trafić w ramach transakcji spotowej do rafinerii w Płocku. Koncern przypomina, że na początku tego roku ropa zza Atlantyku była już przerabiana w rafineriach grupy znajdujących się w Czechach i na Litwie. Teraz PKN Orlen analizuje możliwości włączenia na stałe kierunku amerykańskiego do swojego portfela dostaw.

– Wykorzystujemy każdą możliwość podjęcia szerszej współpracy z nowymi i sprawdzonymi dostawcami, bo to zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski. Im bardziej zróżnicowane źródła pochodzenia ropy naftowej, tym większa elastyczność handlowa i wyższa odporność na wahania cen surowca – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Dodaje, że polityka dywersyfikacji prowadzona jest z perspektywy całej grupy kapitałowej, co sprawia, że koncern jest w stanie wynegocjować lepsze warunki współpracy.

 

 

Obecnie około połowa ropy przerabianej w płockiej rafinerii pochodzi spoza kierunku rosyjskiego, a w przypadku całej grupy jest to ponad 40 proc. Spółka przypomina, że jeszcze w latach 2012-2013 udział ropy spoza kierunku wschodniego w produkcji rafineryjnej całej grupy wynosił tylko 5 proc.

PKN Orlen cały czas analizuje nowe możliwości dywersyfikacji i komplementarność różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi posiadanych rafinerii. Według spółki zakup lekkiej i słodkiej ropy, jaką jest gatunek WTI (West Texas Intermediate), wpływa na wzrost ilości uzyskiwanych produktów finalnych. Obecnie rafinerie grupy PKN Orlen zaopatrywane są w ropę na podstawie długoterminowych kontraktów zawartych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych realizowanych m.in. z Angoli, Nigerii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezes PGNiG: rozmawiamy nt. dostaw LNG nie tylko z USA

PGNiG rozmawia w sprawie dostaw LNG nie tylko z USA. Wybierzemy najkorzystniejszą cenę – ...

PGE: strata i zmiana dywidendy

Największy wytwórca energii w kraju, opierający swoją produkcję głównie na węglu, zamierza zrobić gigantyczny ...

„Cicero”: Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie Nord Stream 2

Energia była zawsze sprawą polityczną, a nie tylko czysto ekonomiczną. Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie ...

Pęka zamrożenie wydobycia ropy

Arabia Saudyjska nie zmniejszy dostaw ropy na globalny rynek, bo nie ufa innym krajom ...

Grecja naciska gaz

Grecy kupują coraz mniej rosyjskiego gazu, a domagają się większych przywilejów. Konflikt rosyjsko-turecki im ...

Energetyka potrzebuje nowych pokoleń fachowców

Ogromną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego musimy mieć wykwalifikowaną kadrę – mówi ...