Orlen Południe inwestuje w glikol

W Trzebini kosztem około 400 mln zł powstanie instalacji do przerobu gliceryny. Powstały z niej ekologiczny glikol propylenowy będzie wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.

 

Orlen Południe, to kolejna firma z grupy kapitałowej PKN Orlen, która będzie realizowała dużą inwestycję mającą na celu wprowadzenie na rynek nowego produktu, ze sprzedaży którego koncern będzie mógł osiągać istotne zyski. Wszystko dzięki podpisanej właśnie umowie na budowę w Trzebini, w woj. małopolskim, pierwszej w naszym kraju instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Jak zapewnia koncern to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch rodzimych firm: Technik Polska i Biproraf. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 400 mln zł. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, co ma wystarczyć na pokrycie aż 75 proc. zapotrzebowania na ten produkt w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że będzie on kierowany tylko na rynek wewnętrzny. Koncern zapewnia, że odbiorcami będą również podmioty zagraniczne.

CZYTAJ TAKŻE:Orlen rusza z inwestycją w nawozy za 1,3 mld zł

– Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja w Trzebini powinna zostać ukończona w 2021 r. PKN Orlen jest przekonany, że budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlenu Południe na krajowym rynku biokomponentów. Dziś firma zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji ma powstać kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE:Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Produkcja glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla (biokomponentów do oleju napędowego) z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji mają skorzystać również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

PKN Orlen zauważa, że inwestycja w jego firmie zależnej jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej zależnej spółki. W ubiegłym roku Orlen Południe zarobił na czysto 89 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG wierci w Norwegii

Prace na złożu gazowym Fogelberg mają dać odpowiedź, jakie znajdują się tam dokładnie ilości ...

Polska kupi prąd z Ukrainy

Energia elektryczna z chmielnickiej siłowni jądrowej za dwa lata popłynie do Polski i na ...

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, by wstrzymać realizację gazowego projektu. ...

Exxon z Rosneft zbudują zakłady LNG w Rosji. Co na to Biały Dom?

Amerykański gigant paliwowy wraz z rosyjskim wspólnie z partnerami z Japonii i Indii zbudują ...

#RZECZoBIZNESIE: Klara Foryciarz: Jak ratować klimat w dobie kapitalizmu

Trzeba się zastanowić jak dogadać się z kapitalizmem, aby ten system działał i żebyśmy ...

Spadną zyski stacji benzynowych

Nowy podatek zmusi część firm do wygaszenia działalności, ogłoszenia upadłości lub przejścia do szarej ...