Orlen Południe inwestuje w glikol

W Trzebini kosztem około 400 mln zł powstanie instalacji do przerobu gliceryny. Powstały z niej ekologiczny glikol propylenowy będzie wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.

 

Orlen Południe, to kolejna firma z grupy kapitałowej PKN Orlen, która będzie realizowała dużą inwestycję mającą na celu wprowadzenie na rynek nowego produktu, ze sprzedaży którego koncern będzie mógł osiągać istotne zyski. Wszystko dzięki podpisanej właśnie umowie na budowę w Trzebini, w woj. małopolskim, pierwszej w naszym kraju instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Jak zapewnia koncern to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch rodzimych firm: Technik Polska i Biproraf. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 400 mln zł. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, co ma wystarczyć na pokrycie aż 75 proc. zapotrzebowania na ten produkt w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że będzie on kierowany tylko na rynek wewnętrzny. Koncern zapewnia, że odbiorcami będą również podmioty zagraniczne.

CZYTAJ TAKŻE:Orlen rusza z inwestycją w nawozy za 1,3 mld zł

– Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja w Trzebini powinna zostać ukończona w 2021 r. PKN Orlen jest przekonany, że budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlenu Południe na krajowym rynku biokomponentów. Dziś firma zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji ma powstać kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE:Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Produkcja glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla (biokomponentów do oleju napędowego) z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji mają skorzystać również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

PKN Orlen zauważa, że inwestycja w jego firmie zależnej jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej zależnej spółki. W ubiegłym roku Orlen Południe zarobił na czysto 89 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela przyznała Orlenowi rację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Bruksela przyznała Orlenowi rację Za każdy ...

Fortum: kamień węgielny pod nową elektrociepłownię

W Zabrzu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej elektrociepłowni Fortum. Zakład powstanie do 2018 ...

Orlen złożył wniosek w sprawie Lotosu

Płocki koncern przedstawił Komisji Europejskiej roboczą wersję dokumentu w sprawie przejęcia gdańskiej rafinerii. Do ...

PGNiG przez 15 lat ma wydobywać w Norwegii co najmniej 0,5 mld m sześc. gazu rocznie

PGNiG przez najbliższych 15 lat będzie wydobywać w Norwegii co najmniej 0,5 mld m ...

PGNiG kupi gaz od Port Arthur LNG

Polski koncern od 2023 r. zacznie sprowadzać skroplony gaz z nowych instalacji, które powstaną ...

Gazoport w Gdańsku na unijnej liście

Komisja Europejska przyznała inwestycji dotyczącej budowy terminalu LNG typu FSRU status tzw. projektu będącego ...