Orlen Południe inwestuje w glikol

W Trzebini kosztem około 400 mln zł powstanie instalacji do przerobu gliceryny. Powstały z niej ekologiczny glikol propylenowy będzie wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.

 

Orlen Południe, to kolejna firma z grupy kapitałowej PKN Orlen, która będzie realizowała dużą inwestycję mającą na celu wprowadzenie na rynek nowego produktu, ze sprzedaży którego koncern będzie mógł osiągać istotne zyski. Wszystko dzięki podpisanej właśnie umowie na budowę w Trzebini, w woj. małopolskim, pierwszej w naszym kraju instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Jak zapewnia koncern to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska, wykorzystywany m.in. w medycynie, kosmetyce i przemyśle spożywczym.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch rodzimych firm: Technik Polska i Biproraf. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na około 400 mln zł. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, co ma wystarczyć na pokrycie aż 75 proc. zapotrzebowania na ten produkt w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że będzie on kierowany tylko na rynek wewnętrzny. Koncern zapewnia, że odbiorcami będą również podmioty zagraniczne.

CZYTAJ TAKŻE:Orlen rusza z inwestycją w nawozy za 1,3 mld zł

– Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem inwestycja w Trzebini powinna zostać ukończona w 2021 r. PKN Orlen jest przekonany, że budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlenu Południe na krajowym rynku biokomponentów. Dziś firma zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji ma powstać kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

CZYTAJ TAKŻE:Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Produkcja glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla (biokomponentów do oleju napędowego) z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji mają skorzystać również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

PKN Orlen zauważa, że inwestycja w jego firmie zależnej jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej zależnej spółki. W ubiegłym roku Orlen Południe zarobił na czysto 89 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polenergia wygrywa pierwsze starcie z Tauronem

Pierwsza runda batalii sądowej między właścicielem farm wiatrowych, spółką Amon z grupy Polenergia, a ...

Z ministra prezes, transferów przybywa

Ministerstwa stały się trampoliną do lepiej płatnych posad w biznesie kontrolowanym przez państwo. Możliwy ...

Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego. O ...

PKN Orlen zwiększył zyski

W ostatnich miesiącach koncern zwiększył marże w segmencie detalicznym oraz otrzymał kolejną kwotę odszkodowania ...

Koksownia gaśnie, miała pecha

Przeżyła dwie wojny, pokonał ją smog. We wrześniu staną maszyny, wygaśnie bateria koksownicza i ...

Donald Trump wsparł rosyjską ropę

Na amerykańskich sankcjach wobec Iranu najbardziej zyskują rosyjskie koncernu naftowe. Rosyjska ropa staje się ...