PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają co najmniej 45 dni. Spółka liczy na odkrycie nowego złoża.

 

PGNiG Upstream Norway, firma z grupy PGNiG, rozpoczęła wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego w roli operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prace są przeprowadzane na obszarze koncesji PL838, na tzw. prospekcie Shrek. Znajduje się on w sąsiedztwie złoża ropy i gazu Skarv, w którym PGNiG  posiada 12 proc. udziałów.

 

CZYTAJ TAKŻE:Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

 

– Głównym celem naszych działań w Norwegii jest zwiększenie wydobycia własnego gazu w tym rejonie. Teraz mamy tam również możliwość rozwijania naszych kompetencji i wiedzy w roli operatora, co świadczy dużym zaufaniu do PGNiG ze strony norweskich partnerów – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes koncernu.

Według spółki czas prac wiertniczych jest uzależniony od uzyskanych wyników. W przypadku odkrycia węglowodorów wyniesie około 45 dni. Wówczas PGNiG planuje także wykonanie otworu bocznego, pobranie rdzeni oraz przeprowadzenie szczegółowych pomiarów geofizycznych.

– Procedury przygotowawcze do wykonania odwiertu morskiego były bardzo złożone i różniły się od działań, jakie podejmujemy w przypadku prac na lądzie. Dużo większą wagę przywiązuje się tutaj do planowania samego procesu wiercenia – twierdzi Woźniak. Dodaje, że kluczową rolę odgrywa również zapewnienie bezpieczeństwa prac związanych z zagrożeniami, które nie występują na lądzie, jak na przykład silne sztormy.

 

CZYTAJ TAKŻE:PGNiG odnotowało spadek wydobycia

 

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Partnerami mającymi po 30 proc. udziałów są firmy Aker BP i Lime Petroleum. Koncesja PL838 przyznana została tym podmiotom w lutym 2016 r. PGNiG Upstream Norway posiada na Morzu Północnym i Norweskim udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. Zgodnie ze strategią grupa PGNiG planuje po 2022 r. zwiększyć wydobycie gazu z tamtejszych złóż do 2,5 mld m sześc. rocznie. Dla porównania w ostatnich latach oscylowało ono w pobliżu 0,5 mld m sześc. rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Komplikuje się sytuacja w Tauron Wydobycie

Wczorajsze spotkania zarządu Tauron Wydobycie ze związkowcami z firmy skończyło się tymczasowym zawieszeniem broni ...

Sąd broni Arktyki przed Trumpem

Donald Trump nie miał prawa otworzyć Arktyki i Atlantyku na wydobycie ropy i gazu. ...

PGE rozpoczęła przegląd aktywów

Największy wytwórca prądu wdraża program oszczędności. Tylko w tym roku ma to przynieść 200 ...

Wiatraki na Bałtyku wyzwoliłyby potencjał firm

Polski przemysł stoczniowy i około stoczniowy zabiega o ustalenie długofalowej i stabilnej perspektywy rozwoju ...

Rada nadzorcza Energi trwa. Możliwa zmiana prezesa

We wtorek (17 stycznia) o godzinie 11 rozpoczęła się rada nadzorcza gdańskiej Energi. W ...

Artur Zawartko: Ukraina to element europejskiego systemu bezpieczeństwa gazowego

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.