PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają co najmniej 45 dni. Spółka liczy na odkrycie nowego złoża.

 

PGNiG Upstream Norway, firma z grupy PGNiG, rozpoczęła wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego w roli operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prace są przeprowadzane na obszarze koncesji PL838, na tzw. prospekcie Shrek. Znajduje się on w sąsiedztwie złoża ropy i gazu Skarv, w którym PGNiG  posiada 12 proc. udziałów.

 

CZYTAJ TAKŻE:Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

 

– Głównym celem naszych działań w Norwegii jest zwiększenie wydobycia własnego gazu w tym rejonie. Teraz mamy tam również możliwość rozwijania naszych kompetencji i wiedzy w roli operatora, co świadczy dużym zaufaniu do PGNiG ze strony norweskich partnerów – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes koncernu.

Według spółki czas prac wiertniczych jest uzależniony od uzyskanych wyników. W przypadku odkrycia węglowodorów wyniesie około 45 dni. Wówczas PGNiG planuje także wykonanie otworu bocznego, pobranie rdzeni oraz przeprowadzenie szczegółowych pomiarów geofizycznych.

– Procedury przygotowawcze do wykonania odwiertu morskiego były bardzo złożone i różniły się od działań, jakie podejmujemy w przypadku prac na lądzie. Dużo większą wagę przywiązuje się tutaj do planowania samego procesu wiercenia – twierdzi Woźniak. Dodaje, że kluczową rolę odgrywa również zapewnienie bezpieczeństwa prac związanych z zagrożeniami, które nie występują na lądzie, jak na przykład silne sztormy.

 

CZYTAJ TAKŻE:PGNiG odnotowało spadek wydobycia

 

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Partnerami mającymi po 30 proc. udziałów są firmy Aker BP i Lime Petroleum. Koncesja PL838 przyznana została tym podmiotom w lutym 2016 r. PGNiG Upstream Norway posiada na Morzu Północnym i Norweskim udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. Zgodnie ze strategią grupa PGNiG planuje po 2022 r. zwiększyć wydobycie gazu z tamtejszych złóż do 2,5 mld m sześc. rocznie. Dla porównania w ostatnich latach oscylowało ono w pobliżu 0,5 mld m sześc. rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Magazyny energii rodzą się w bólach

Rynek magazynowania energii w Polsce praktycznie nie istnieje. Tymczasem jest on podstawą udanej transformacji ...

Lobby węglowe ważniejsze od zdrowia Polaków

Polityka rządzi się swoimi prawami. Gdy nagle pojawia się na tapecie temat – to ...

Od dziś nowe przepisy dot. domowych kotłów grzewczych

Od 1 października zacznie obowiązywać rozporządzenie resortu rozwoju, które zaostrza normy emisyjne dla domowych ...

Francuzi pozwali Gazprom

Kolejny klient Rosjan domaga się niższej ceny gazu. Francuski gigant energetyczny Engie pozwał Gazprom ...

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Nie wierzę, że polska elektrownia atomowa powstanie

Nawet jeżeli rząd przepchnie budowę elektrowni atomowej, to nie wierzę, że ona zostanie zbudowana ...

Rosyjski węgiel bije rekordy

W tym roku rosyjscy górnicy wyfedrują ponad 420 mln ton węgla. To więcej aniżeli ...