PGNiG w nowej roli

Koncern jako operator rozpoczął wykonywanie pierwszego odwiertu w Norwegii. Prace z nim związane potrwają co najmniej 45 dni. Spółka liczy na odkrycie nowego złoża.

 

PGNiG Upstream Norway, firma z grupy PGNiG, rozpoczęła wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego w roli operatora na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prace są przeprowadzane na obszarze koncesji PL838, na tzw. prospekcie Shrek. Znajduje się on w sąsiedztwie złoża ropy i gazu Skarv, w którym PGNiG  posiada 12 proc. udziałów.

 

CZYTAJ TAKŻE:Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

 

– Głównym celem naszych działań w Norwegii jest zwiększenie wydobycia własnego gazu w tym rejonie. Teraz mamy tam również możliwość rozwijania naszych kompetencji i wiedzy w roli operatora, co świadczy dużym zaufaniu do PGNiG ze strony norweskich partnerów – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes koncernu.

Według spółki czas prac wiertniczych jest uzależniony od uzyskanych wyników. W przypadku odkrycia węglowodorów wyniesie około 45 dni. Wówczas PGNiG planuje także wykonanie otworu bocznego, pobranie rdzeni oraz przeprowadzenie szczegółowych pomiarów geofizycznych.

– Procedury przygotowawcze do wykonania odwiertu morskiego były bardzo złożone i różniły się od działań, jakie podejmujemy w przypadku prac na lądzie. Dużo większą wagę przywiązuje się tutaj do planowania samego procesu wiercenia – twierdzi Woźniak. Dodaje, że kluczową rolę odgrywa również zapewnienie bezpieczeństwa prac związanych z zagrożeniami, które nie występują na lądzie, jak na przykład silne sztormy.

 

CZYTAJ TAKŻE:PGNiG odnotowało spadek wydobycia

 

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Partnerami mającymi po 30 proc. udziałów są firmy Aker BP i Lime Petroleum. Koncesja PL838 przyznana została tym podmiotom w lutym 2016 r. PGNiG Upstream Norway posiada na Morzu Północnym i Norweskim udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. Zgodnie ze strategią grupa PGNiG planuje po 2022 r. zwiększyć wydobycie gazu z tamtejszych złóż do 2,5 mld m sześc. rocznie. Dla porównania w ostatnich latach oscylowało ono w pobliżu 0,5 mld m sześc. rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BP wciąż płaci za katastrofę ekologiczną

Tragiczny pożar platformy wiertniczej BP w Zatoce Meksykańskiej sprzed sześciu lat, kosztował już koncern ...

Rosneft rośnie w siłę

Ledwie kupił rosyjską Baszneft, Rosneft jest bliski zakupu blisko połowy koncernu paliwowego z Indii. ...

PGE: utrata wartości aktywów węglowych o 7,5 mld zł

Polska Grupa Energetyczna wykona odpis w wysokości 7,5 mld zł z tytułu utraty wartości ...

Rekordowe wydobycie OPEC

Oficjalnie rozmawiają o zamrożeniu wydobycia, a tak naprawdę pompują na najwyższych obrotach. W kwietniu ...

Płonie rafineria w Rosji

W sobotę nad ranem w zakładach petrochemicznych w Ufie wybuchł ogromny pożar. Zginęło co ...

Exillon Energy tylko w Londynie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Exillon Enegdy tylko w Londynie Komisja Nadzoru ...