OPEC zwalnia pompy, cała nadzieja w USA

drilling oil/Bloomberg

Wydobycie ropy przez kartel eksporterów jest najniższe od czterech lat. W tym roku apetyt świata na ropę ma być większy niż jej podaż. A to wywinduje ceny i zyski kartelu.

Kraje członkowie kartelu eksporterów ropy OPEC kontynuują zmniejszanie wydobycia surowca. Według jego najnowszych danych w marcu pompy pompowały o 534 tys. baryłek na dobę mniej niż w lutym. W efekcie średnie wydobycie sięgnęło 30,02 mln baryłek dziennie, najmniej od lutego 2015 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ocean ropy zalega pod światem

Największą redukcję bierze na siebie lider organizacji Arabia Saudyjska (-11 proc.). W stosunku do lutego wydobycie Pustynnego Królestwa zmniejszyło się o 324 tys. baryłek dziennie, do 9,79 mln baryłek dziennie (bd). Także eksport z królestwa Saudów był niższy o 20 proc. I wyniósł 6,5 mln bd.

Platforma wiertnicza w Zatoce Meksykańskiej/Bloomberg

Szorująca po kryzysowym dnie Wenezuela wypompowała o 289 tys. bd mniej, osiągając poziom najniższy w historii – 732 tys bd. Nie jest to jednak działanie zamierzone. Przez połowę miesiąca w Wenezueli rządzonej przez nieuznawany przez większość świata reżim panował energetyczny blackout, prądu nie było w 22 z 23 regionów.
O 126 tys. bd spadło wydobycie ropy w Iraku. Natomiast w objętym amerykańskimi sankcjami Iranie zmniejszyło się „zaledwie” o 28 tys. bd, do 2,7 mln bd. Mniej wydobywały też Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria i Kuwejt. Najwięcej ropy popłynęło z Libii (+196 tys. bd). Afrykański kraj przekroczył 1,09 mln bd.

CZYTAJ TAKŻE: Kosztowna jazda autem na Wielkanoc

O ile sam OPEC konsekwentnie spowalnia pompy, o tyle już inni sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia (znanego jako OPEC+) nie wykonują ustaleń tak dokładnie. Według kwietniowego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) OPEC wykonał swoje zobowiązania o redukcji wydobycia w 153 proc., czyli o 1,24 mln bd w porównaniu z październikiem minionego roku. Wtedy to zobowiązała się do obcięcia wydobycia o 812 tys bd.

Bloomberg

„Wydobycie ropy w OPEC spada czwarty miesiąc z rzędu, bo Arabia Saudyjska jeszcze mocniej się ogranicza, a Wenezuela ponosi straty w wyniku sankcji i braku prądu” – piszą eksperci IEA. Gdyby wszyscy sygnatariusze OPEC+ wykonywali swoje zobowiązania, to już dziś ropa byłaby po 100 dol. za baryłkę. Na szczęście dla naszych kieszeni kraje spoza OPEC wykonały porozumienie jedynie w 64 proc. Redukcją najmniej przejęła się Rosja. Jej koncerny wykonały 52 proc. swoich zobowiązań. W efekcie kraj Putina pompował w marcu 11,63 mln bd. Na ratunek kierowcom i przemysłowi spieszą Amerykanie. W ich kraju trwa boom na ropę z łupków. „Firmy pracujące na złożach łupków bitumicznych dalej zwiększają produkcję ropy szybciej, aniżeli rośnie globalny popyt” – podkreślają w OPEC. W minionym roku amerykańska produkcja ropy zwiększyła się aż o 2,2 mln bd, choć świat potrzebował 1,5 mln baryłek dodatkowych dostaw. W tym roku produkcja ropy w USA wzrośnie o kolejne 1,9 mln baryłek na dobę, podczas gdy prognozowany popyt ma się zwiększyć o 1,2 mln baryłek.
Prezydent USA Donald Trump nieraz groził OPEC konsekwencjami za zmowę cenową, którą jego zdaniem jest porozumienie OPEC+. W Kongresie jest już wniesiona przez Biały Dom ustawa NOPEC. Zabrania ona działania karteli na rynku ropy i umożliwia pozywanie organizacji za zmowy cenowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Francuzi pozwali Gazprom

Kolejny klient Rosjan domaga się niższej ceny gazu. Francuski gigant energetyczny Engie pozwał Gazprom ...

Sąd broni Arktyki przed Trumpem

Donald Trump nie miał prawa otworzyć Arktyki i Atlantyku na wydobycie ropy i gazu. ...

Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Poniedziałek 15 kwietnia to nie jest dobry dzień dla Gazpromu. Zatwierdzona Dyrektywa Gazowa, pieniądze ...

Rośnie temperatura – i klimat wyborczy

Zdecydowana większość potencjalnych wyborców w majowym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oczekuje, że politycy zaczną ...

Duże projekty z poślizgiem

W polskich koncernach coraz częściej pojawiają się problemy z terminowym oddaniem do użytku sztandarowych ...

„Przyjaźń” – sytuacja się komplikuje; ropa pojedzie koleją

Kilka miesięcy zajmie przywrócenie transportu czystej ropy rosyjskiej w naftociągu „Przyjaźń”. Białoruś zapowiada dochodzenie od ...