OPEC zwalnia pompy, cała nadzieja w USA

drilling oil/Bloomberg

Wydobycie ropy przez kartel eksporterów jest najniższe od czterech lat. W tym roku apetyt świata na ropę ma być większy niż jej podaż. A to wywinduje ceny i zyski kartelu.

Kraje członkowie kartelu eksporterów ropy OPEC kontynuują zmniejszanie wydobycia surowca. Według jego najnowszych danych w marcu pompy pompowały o 534 tys. baryłek na dobę mniej niż w lutym. W efekcie średnie wydobycie sięgnęło 30,02 mln baryłek dziennie, najmniej od lutego 2015 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ocean ropy zalega pod światem

Największą redukcję bierze na siebie lider organizacji Arabia Saudyjska (-11 proc.). W stosunku do lutego wydobycie Pustynnego Królestwa zmniejszyło się o 324 tys. baryłek dziennie, do 9,79 mln baryłek dziennie (bd). Także eksport z królestwa Saudów był niższy o 20 proc. I wyniósł 6,5 mln bd.

Platforma wiertnicza w Zatoce Meksykańskiej/Bloomberg

Szorująca po kryzysowym dnie Wenezuela wypompowała o 289 tys. bd mniej, osiągając poziom najniższy w historii – 732 tys bd. Nie jest to jednak działanie zamierzone. Przez połowę miesiąca w Wenezueli rządzonej przez nieuznawany przez większość świata reżim panował energetyczny blackout, prądu nie było w 22 z 23 regionów.
O 126 tys. bd spadło wydobycie ropy w Iraku. Natomiast w objętym amerykańskimi sankcjami Iranie zmniejszyło się „zaledwie” o 28 tys. bd, do 2,7 mln bd. Mniej wydobywały też Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria i Kuwejt. Najwięcej ropy popłynęło z Libii (+196 tys. bd). Afrykański kraj przekroczył 1,09 mln bd.

CZYTAJ TAKŻE: Kosztowna jazda autem na Wielkanoc

O ile sam OPEC konsekwentnie spowalnia pompy, o tyle już inni sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia (znanego jako OPEC+) nie wykonują ustaleń tak dokładnie. Według kwietniowego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) OPEC wykonał swoje zobowiązania o redukcji wydobycia w 153 proc., czyli o 1,24 mln bd w porównaniu z październikiem minionego roku. Wtedy to zobowiązała się do obcięcia wydobycia o 812 tys bd.

Bloomberg

„Wydobycie ropy w OPEC spada czwarty miesiąc z rzędu, bo Arabia Saudyjska jeszcze mocniej się ogranicza, a Wenezuela ponosi straty w wyniku sankcji i braku prądu” – piszą eksperci IEA. Gdyby wszyscy sygnatariusze OPEC+ wykonywali swoje zobowiązania, to już dziś ropa byłaby po 100 dol. za baryłkę. Na szczęście dla naszych kieszeni kraje spoza OPEC wykonały porozumienie jedynie w 64 proc. Redukcją najmniej przejęła się Rosja. Jej koncerny wykonały 52 proc. swoich zobowiązań. W efekcie kraj Putina pompował w marcu 11,63 mln bd. Na ratunek kierowcom i przemysłowi spieszą Amerykanie. W ich kraju trwa boom na ropę z łupków. „Firmy pracujące na złożach łupków bitumicznych dalej zwiększają produkcję ropy szybciej, aniżeli rośnie globalny popyt” – podkreślają w OPEC. W minionym roku amerykańska produkcja ropy zwiększyła się aż o 2,2 mln bd, choć świat potrzebował 1,5 mln baryłek dodatkowych dostaw. W tym roku produkcja ropy w USA wzrośnie o kolejne 1,9 mln baryłek na dobę, podczas gdy prognozowany popyt ma się zwiększyć o 1,2 mln baryłek.
Prezydent USA Donald Trump nieraz groził OPEC konsekwencjami za zmowę cenową, którą jego zdaniem jest porozumienie OPEC+. W Kongresie jest już wniesiona przez Biały Dom ustawa NOPEC. Zabrania ona działania karteli na rynku ropy i umożliwia pozywanie organizacji za zmowy cenowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabowie spuszczają z ceny

Arabia Saudyjska ogłosiła blisko 4-procentową obniżkę ceny swojej ropy dla odbiorców z Europy. I ...

Nowe otwarcie dla Warszawy

W piątek Rada UE ds. środowiska jednomyślnie wyraziła zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego przez ...

CEZ kupuje firmę Metrolog

CEZ przejął 100 proc. udziałów w spółce Metrolog. Firma jest jednym z wiodących producentów ...

Siemens pozwał Rosjan, Rosjanie pozwali Siemensa

Państwowa spółka rosyjska, którą Niemcy pozwali za dostarczenie turbin na objęty sankcjami Krym, złożyła ...

Odzysk energii cieplnej na terminalu LNG w Świnoujściu

Terminal LNG po rozbudowaniu będzie w stanie odbierać rocznie do 7,5 mld m3 skroplonego ...

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...