Kosztowna jazda autem na Wielkanoc

Adobe Stock

Polacy, którzy na święta wybierają się do krewnych własnymi autami, odczują to w kieszeniach. Cena ropy drożeje, a w ślad za nią ceny paliw na stacjach.

Od poniedziałkowego poranka ceny ropy na światowych rynkach rosły. Marka europejska Brent (ropa z Morza Północnego) przekroczyła 70 dolarów za baryłkę. Cena w kontraktach na maj baryłki ropy amerykańskiej marki WTI wzrosła o pół proc., do 63,4 dol.
Na stacjach w Polsce już w weekend paliwa podrożały o kilkanaście–kilkadziesiąt groszy. Tak było np. w Olsztynie, gdzie za E95 kierowcy musieli zapłacić na stacjach PKN Orlen od 4,99 zł do 5,29 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Brazylijska ropa zagraża interesom OPEC

Na początku kwietnia według portalu e-petrol najdroższe paliwa były na Podlasiu (średnia za E95 5,12–5,19 zł). Najtaniej jeździło się na Śląsku (4,92–5,18 zł za E95). Średnia cena dla Polski wynosiła 4,98 zł. Prognoza dla całego kraju na przedświąteczny tydzień (8–14 kwietnia) też nie jest optymistyczna. E-petrol zakłada, że średnia cena dla benzyny E95 wyniesie od 4,95 zł/l do 5,09 zł; dla E98: 5,25–5,36 zł, dla oleju napędowego wahać się będzie między 5,06 zł a 5,18 zł. LPG ma kosztować od 2,15 zł do 2,21 zł.

Bloomberg

Podobne tendencje wzrostowe widać na stacjach w większości krajów Europy. Benzyna znacznie podrożała w Holandii, Norwegii, Grecji czy Szwecji, ale też w Chorwacji czy Czarnogórze. Wciąż najtaniej (równowartość 4,64 zł/l ) jest w Turcji. Co ciekawe, na Litwie, gdzie króluje PKN Orlen i jego stacje, benzyna E95 kosztowała na początku kwietnia taniej niż w Polsce – 1,13 euro, czyli 4,87 zł. Litewska rafineria Orlenu w Możejkach przerabia głównie ropę rosyjską, paliwa sprzedaje zaś do republik nadbałtyckich i na Ukrainę. A w ostatnim roku także do Polski (1 mln ton).

CZYTAJ TAKŻE: OPEC+ czeka na „czarne łabędzie”

W Polsce koncern coraz więcej kupuje surowca poza Rosją, tłumacząc to potrzebami bezpieczeństwa energetycznego. Pod koniec marca Orlen potwierdził, że sprowadzi ropę z Angoli (pierwsza partia 130 tys. ton dotarła do Gdańska w lutym). Podpisał też umowy na surowiec z USA, Nigerii, ZEA. Wcześniej importował ropę z Azerbejdżanu, Iraku, Kazachstanu, Wenezueli czy Norwegii. „Zakupy spot skutecznie uzupełniają długoterminowe zaopatrzenie w ropę, które obejmuje umowy terminowe z producentami z Zatoki Perskiej i Wschodu” – pisze koncern. „Rzeczpospolita” zapytała PKN Orlen o ceny paliw na stacjach koncernu w okresie Wielkanocy. Konkretna odpowiedź nie padła. „Ze względu na bardzo dużą fluktuację notowań zarówno cen ropy naftowej, jak i gotowych paliw trudno jest odpowiedzialnie prognozować poziomy cen: nie tylko jeżeli chodzi o ceny na stacjach, ale także w sprzedaży hurtowej” – odpowiedziało biuro prasowe.

Bloomberg

Na globalnym rynku paliw wzrost cen stymuluje spadające czwarty miesiąc z rzędu wydobycie ropy przez sygnatariuszy porozumienia OPEC+ (kartel OPEC plus m.in. Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan). Marka Brent podrożała o ponad 30 proc. od początku roku. „To efekt zmniejszenia wydobycia przez państwa OPEC+, a także optymizmu rynków co do rozmów handlowych USA–Chiny. Ten optymizm napędza popyt na surowiec” – napisali w analizie specjaliści z JPMorgan, cytowani przez Agencję Reutera.Orlen zwraca uwagę na jeszcze jedną przyczynę drożejącej ropy: „Poza sankcjami nałożonymi na Iran, Wenezuelę i poza polityką OPEC trzeba jeszcze wziąć pod uwagę działania militarne w Libii. Oddalają one w czasie stabilizację i pozycję Libii jako afrykańskiego lidera produkcji naftowej”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Adamczyk: Nie wrócimy do pomysłu opłaty paliwowej

Nie będzie powrotu do pomysłu wprowadzenia opłaty paliwowej, a rząd zaprezentuje niebawem inne rozwiązanie, ...

Kopalnie w lepszej kondycji, niż mogłoby się wydawać

DM BOŚ uważa, że inwestorzy zbyt pesymistycznie patrzą na górnictwo, co odbija się na ...

Gazprom to ma klawe życie

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne ...

Bruksela analizuje program wsparcia odbiorców elektryczności

Polska może chronić wybranych odbiorców przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale musi mieć pewność, ...

ORLEN Lietuva z nowym dyrektorem generalnym

Prezes Ireneusz Fąfara z końcem ubiegłego roku przekazał zarządzanie ORLEN Lietuva Michałowi Rudnickiemu. Ireneusz ...

PGG: górnicy organizują masówki, zarząd liczy skutki podwyżek

Górnicy nie czekają biernie na 23 września, kiedy to zarząd firmy ma przedstawić swoje ...