Brazylijska ropa zagraża interesom OPEC

Bloomberg

Przed kilkoma dniami rozpoczęła wydobywanie ropy naftowej olbrzymia platforma wiertnicza P-67, co oznacza początek brazylijskiego boomu na tym rynku, co może być poważnym wyzwaniem dla wysiłków OPEC mających na celu równoważenie podaży z popytem.

Platforma P-67 o powierzchni boiska piłkarskiego jest pierwszym z czterech podobnych urządzeń, które przystąpią do wydobywania ropy naftową jeszcze w tym roku, co zwiększy brazylijską produkcję o mniej więcej 365 tys. baryłek dziennie. Będzie to największy roczny wzrost w minionych 20 latach, według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

 

Tak znaczące zwiększenie wydobycia w Brazylii w połączeniu z coraz większymi ilościami ropy ze skał łupkowych od Teksasu po Północną Dakotę może przyprawić o ból głowy Organizację Państw Eksporterów Ropy Naftowej. W najgorszym razie zmusi Arabię Saudyjską i Rosję do przedłużenia umowy o redukcji wydobycia na drugie półrocze, co może być poważnym testem dla relacji Rijadu i Moskwy.

Po kilku latach opóźnień Brazylia w tym roku przystąpiła do energicznej eksploatacji przybrzeżnych pół naftowych. W grudniu minionego roku jej produkcja tego surowca wyniosła 2,7 mld baryłek dziennie, tyle co w Iranie czy Kuwejcie. W tym roku przekroczy poziom 3 mln baryłek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraińska gazowa wojna domowa

Rząd Ukrainy nakazał sprzedawać gaz krajowym odbiorcom za pośrednictwem spółek oligarchy Dmytro Firtasza. Naftogaz ...

Gazprom to ma klawe życie

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne ...

USA rzuca rękawicę OPEC

Kartelowi eksporterów ropy przybywa poważny konkurent. Po raz pierwszy od 45 lat USA znów ...

Rekordowe wyniki MOL Group

Węgierski koncern zanotował wzrosty przychodów i zysków we wszystkich czterech kluczowych obszarach prowadzonej działalności. ...

Bezgotówkowe rozwiązania dla miast przyszłości

Władze miast, które chcą dążyć do miana „smart”, muszą zadbać o wiele różnych aspektów ...

Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami

Brazylijski gigant energetyczny musi zwrócić swoim robotnikom równowartość około 4,5 mld dolarów, zdecydował sąd ...