W końcu 2018 r Korea Płd. została drugim odbiorcą amerykańskiej ropy transportowanej morzem. W grudniu do Korei trafiało 550 tys. baryłek dziennie. Na przełomie stycznia i lutego 2019 r dwie największe koreańskie rafinerie – SK Innovation i Hyundai Oilbank wstrzymały przerób partii ropy otrzymanej ze złoża łupkowego Eagle Ford w południowym Teksasie. Powodem była zbyt duża liczba zanieczyszczeń w amerykańskim surowcu.
drilling oil/Bloomberg
Koreańczycy szybko odsprzedali felerną ropę m.in. koncernowi BP i rafinerii w Chinach Sinochem Hongrun Petrochemical mającej niższe wymagania jakościowe. Ze swojej strony Amerykanie przeprowadzili dochodzenie, które wyjaśniło przyczynę, która spowodowała, że uchodząca za lekką i czystą ropa łupkowa, okazała się tak zabrudzona.
Otóż okazało się, że przyczyną jest brak dostatecznych mocy przesyłowych amerykańskich rurociągów. Wydobycie rośnie tak szybko, że w rurach brakuje miejsca na przesył poszczególnych rodzajów ropy do portów. Dlatego firmy wykorzystują te same rurociągi do transportu różnych rodzajów ropy.
– Różne rodzaje surowej ropy ze złóż łupkowych od Teksasu po Północną Dakotę pokonują tę samą drogę dostaw. I zbierają zanieczyszczenia, zanim trafią do odbiorców w Azji – największym na świecie regionie odbiorców ropy” – wyjaśnia agencja Bloomberg.
CZYTAJ TAKŻE: Iran rzuca USA rękawicę z ropą
Według Koreańczyków, w amerykańskiej ropie stale znajdowane są metale, chemikalia wykorzystywane przy czyszczeniu magazynów ropy, a także produkty utleniania, które mogą szybko pogorszyć jakość paliw wyprodukowanych z takiej brudnej ropy.
Zdaniem odbiorców z Korei ropa amerykańska bardzo dziś ustępuje jakością ropie z Bliskiego Wschodu, gdzie do transportu każdej marki ropy jest wykorzystywany oddzielny rurociąg. Koreańczycy uprzedzili Amerykanów, że zanim wznowią import, skontrolują jakość ropy.
– Problem w tym, że w USA bardzo odstaje od wielkości eksportu rozwój infrastruktury łączącej miejsca wydobycia z portami pełnomorskimi – twierdzi Dennis Satton dyrektor wykonawczy Asocjacji Jakości Surowej Ropy.