Ważna instalacja Orlenu ruszy w kwietniu

Bloomberg

Dopiero za dwa miesiące wzrosną w Płocku moce produkcyjne w zakresie propylenu. Pierwotnie inwestycję planowano zakończyć w II połowie ubiegłego roku.

 

Elektrobudowa, która realizuje na zlecenie PKN Orlen inwestycję dotyczącą budowy instalacji metatezy w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku poinformowała, że prace przy tym projekcie planuje zakończyć do połowy kwietnia tego roku. Do tego czasu ma być zwłaszcza przeprowadzony test gwarancyjny i podpisane odpowiednie dokumenty.

Obecnie budowana instalacji znajduje się w końcowej fazie rozruchu technologicznego. Po zakończeniu wszystkich prac przewidzianych w procedurach rozruchowych, dociążeniu instalacji i ustabilizowaniu parametrów procesowych, zostanie przeprowadzony ruch regulacyjny i test gwarancyjny kończący inwestycję.

Instalacja metatezy ma przyczynić się w PKN Orlen do wzrostu produkcji propylenu o 100 tys. ton rocznie, czyli do 550 tys. ton. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 250 mln zł. Pierwotnie zakończenie budowy oraz uruchomienie nowych urządzeń w Płocku zaplanowano na II połowę 2018 r.

Propylen wytwarzany przez instalację metatezy ma być przetwarzany na polipropylen (tworzywa sztuczne) w Basell Orlen Plyolefins (BOP), podmiocie z 50-proc. udziałem PKN Orlen. BOP już od pewnego czasu realizuje inwestycję, która ma pozwolić na zwiększenie wytwarzania polipropylenu.

W końcowej fazie realizacji jest też budowa instalacji polietylenu w Czechach. W związku z tym w zależnym Unipetrolu zwiększą się moce wytwórcze o 270 tys. ton polietylenu rocznie. Koszt projektu szacowany jest na 314 mln euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sąd stanął po stronie przeciwników Ostrołęki

Okręgowy Sąd w Poznaniu uznał uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy koncernu Enea w sprawie elektrowni ...

Białoruś nie dostanie tańszego gazu z Rosji

Rosja nie widzi podstaw do kolejnej obniżki ceny gazu dla Białorusi. Mińsk płaci dziś ...

Kto zarabiał na ropie z Wenezueli?

Były szwajcarski bankier spędzi 10 lat w więzieniu w USA za pranie pieniędzy państwowego ...

Karuzela kadrowa w Enerdze. 9 prezes w ciągu 4 lat

Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych koncernu Energa, został p.o. prezesa firmy. Zastąpił on ...

Kto wygra wojnę z wiatrakami

Ministerstwo energii chce niższej daniny dla farm, ale nie kładzie się Rejtanem w walce ...

Rośnie wydobycie gazu łupkowego w USA

Produkcja gazu w Stanach Zjednoczonych rośnie od dekady. W ciągu ostatniego roku zwiększyła się ...