Rosja atakuje w Brunei

Bloomberg

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym producentem gazu na świecie i trzecim dostawcą ropy w Azji.

– W sferze energetyki Rosja jest gotowa dostarczać Brunei przodujące technologie urządzeń do utylizacji APG (Associated Petroleum Gas – mieszanina gazów towarzysząca wydobyciu ropy-red). Jesteśmy też gotowi do świadczenia usług konsultacyjnych w dziedzinie efektywnego wydobycia ropy dla przedsiębiorstw kompleksu energetycznego Brunei – zapewniała Walentyna Matwijenko przewodnicząca Rady Federacji Rosji, podczas dzisiejszej wizyty w Brunei Darussalam (oficjalna nazwa państwa).

Rosjanie czeka na zakończenie negocjacji OECD i Brunei o legalizacji wymiany handlowej.
– Osiągnięcie porozumienia stworzy nowe możliwości poszerzenia współpracy (Brunei-red) ze wszystkimi krajami Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (czyli także z Białousi, Kazachstanem, Armenią i Kirgistanem-red) – zapewniła Matwiejenko. Dawid i Goliat tak można określić największe terytorialnie państwo świata- Rosję i jedno z najmniejszych – Brunei. A jednak gospodarki obu krajów są bardzo podobne – obie bazują na surowcach energetycznych – ropie i gazie. Ogromna Rosja jest drugim po USA producentem ropy i gazu, a miniaturowe Brunei czwartym producentem gazu na świecie i trzecim dostawcą ropy w Azji.

Ponad połowa PKB wytwarzane jest bezpośrednio przez sektor wydobywczy. Według informacji Ambasady RP w Malezji „Ropa i gaz wydobywane są przez Brunei Shell Petroleum (największy podmiot gospodarczy w kraju), Total E&P Borneo BV oraz konsorcja australijskie i kanadyjskie (częścią jest notowana na warszawskiej GPW Kulczyk Oil Ventures). Ww. firmy wydobywcze są spółkami, w których część udziałów posiada także rząd Brunei. Ocenia się, iż obecnie eksploatowane złoża ropy wystarczą do 2016–2020 roku (bez nowych odkryć). Nadal prowadzone są prace poszukiwawcze w innych częściach kraju i należy spodziewać się znalezienia nowych zasobów”. Właśnie w tych kończących się zasobach sułtanatu Rosjanie upatrują swoją szansę na dobry biznes na Borneo, gdzie leży miniaturowa monarchia absolutna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

S&P: Gazprom może stracić pozycję przez konflikt z Ukrainą

Niemal połowa eksportu rosyjskiego gazu jest dostarczana przez Ukrainę. Dlatego Gazprom ryzykuje utartą twarzy ...

Naftogaz pisze do Gazpromu

Ukraińcy chcą kupować w Rosji tyle gazu, ile potrzebują, a nie tyle ile wymusza ...

Indonezja znów w OPEC

Kartel eksporterów ropy zgodził się ponownie przyjąć Indonezję w swoje szeregi. To nie pierwszy ...

Odkryto największe złoże ropy w Zatoce Perskiej

Władze Bahrajnu, wyspiarskiego królestwa ogłosiły odkrycie największego złoża ropy i gazu od czasów uruchomienia ...

Nord Stream-2: sankcje USA coraz bliżej

Komisja Senatu USA zaakceptowała sankcje wobec uczestników budowy rosyjskiego gazociągu. Jeżeli poprze je cały ...

Węglowy skansen wita

Początek szczytu klimatycznego nie okazał się zbyt szczęśliwy dla Polski. Zaczął pierwszy obywatel RP, ...