Nadciąga tania ropa

Bloomberg

Analitycy spodziewają się gwałtownego spadku cen ropy na światowych rynkach, po tym jak Amerykanie zapowiedzieli wyprzedaż swoich zapasów strategicznych.

Departament energii USA przygotowuje jeszcze jedną wyprzedaż ropy z rezerw strategicznych, podała agencja Reuters. Aukcja jest zaplanowana na 28 sierpnia. Informacja o tym trafiła do firm, które przeszły procedurę rejestracji udziału w transakcjach naftowych z Białym Domem. Teraz handlarze surowcami i rafinerie będą mogli licytować partię 11 mln baryłek z dostawą od 1 października do 30 listopada.

Analitycy są zdania, że ten termin ma związek z amerykańskimi sankcjami wobec Iranu. Ich pierwszy etap działa od sierpnia, a drugi, który wprowadza zakaz na eksport ropy z Republiki Islamskiej, wchodzi w życie 4 listopada. Decyzja Waszyngtonu o wyprzedaży zapasów ma zapobiec skokowemu wzrostowi cen ropy.
Administracja Donalda Trumpa postawiła sobie za cen obniżenie ceny benzyny w USA do listopadowych wyborów do Kongresu, dowiedział się Bloomberg. Dlatego wyprzedaż rezerw strategicznych może zostać potrojona do 33 mln baryłek. Byłaby to największa taka wyprzedaż w historii.

– Zmniejszenie strategicznego zapasu, wywoła psychologiczny nacisk na rynek. To nie musi wywołać spadku ceny benzyn na stacjach, ale notowania ropy gwałtownie pójdą w dół – ocenił Joe McMonagle z Hedgeye Risk Management. Zdaniem Toma Klose’a z OPIS cena ropy obniży się do 50 dol. za baryłkę.

Agencje przypominają, że pierwsze decyzje o wyprzedaży strategicznych zapasów ropy podjęła administracja Baraka Obamy. W tym roku zaplanowano wyprzedaż 25 mln baryłek a w latach 2024-2025 – po 35 mln baryłek. Łącznie do 2025 r na rynek Amerykanie planują rzucić 190 mln baryłek swojej ropy. To 28 proc. rezerw strategicznych ocenianych na 695 mln baryłek.

USA utworzyła rezerwy w 1973 r po decyzji OPEC nie eksportowania surowca do USA. Rezerwy miały zabezpieczyć 90 dni funkcjonowania Ameryki bez importu ropy. Najwięcej ropy w rezerwach znalazło się w 1986 r. Największa wyprzedaż ( 30 mln baryłek) miała miejsce w 1991 r, kiedy wojna w Zatoce Perskiej zagroziła dostawom na światowy rynek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG kupi gaz od Port Arthur LNG

Polski koncern od 2023 r. zacznie sprowadzać skroplony gaz z nowych instalacji, które powstaną ...

Zbliża się finał arbitrażu między PGNiG i Gazpromem

Wkrótce powinna zapaść decyzja w sprawie obniżki ceny gazu kupowanego przez PGNiG od Gazpromu. ...

Total opuszcza Rosję

Francuski koncern rezygnuje z wydobycia ropy w Rosji i wycofuje personel. To pochodna zachodnich ...

PGE samo kupi EDF

PGE zobowiązała się do samodzielnego zakupu elektrowni i elektrociepłowni EDF. Wcześniej największa grupa energetyczna ...

Termomodernizacja: Odliczenia dopiero od wydatków z przyszłego roku

Ulgę podatkowa na docieplenie budynków będzie można uzyskać od przyszłego roku. Ma to być ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...