PGG do podziału? To tylko plan B

Adobe Stock

Wśród akcjonariuszy węglowego giganta pojawiają się głosy, że lepiej byłoby podzielić się jego kopalniami. Ale w resorcie energii nie ma na to zgody.

O możliwości podziału Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i przekazaniu jej kopalń bezpośrednio koncernom energetycznym w kuluarach mówi się od dawna. Te głosy nasiliły się po tym, gdy elektrownie zaczęły mieć problem z zakupem krajowego węgla. Z naszych informacji wynika jednak, że taki scenariusz wchodzi w grę jedynie wówczas, gdy ceny węgla spadną i znów trzeba będzie ratować śląskie kopalnie.

Pewność dostaw

W nieoficjalnych rozmowach z przedstawicielami niektórych spółek energetycznych można usłyszeć, że lepszą opcją niż posiadanie akcji PGG byłoby wchłonięcie kopalń do własnej grupy. Pozwoliłoby to na samodzielne zarządzanie wydobyciem i zagwarantowało pewność dostaw. Obecnie spośród ośmiu akcjonariuszy węglowej firmy (w tym Skarb Państwa, który ma 1 akcję) żaden nie ma pakietu kontrolnego. Największy udział ma spółka PGNiG Termika posiadająca 20 proc. akcji PGG.

Za rozparcelowaniem węglowego giganta opowiada się Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. – Właścicielami PGG są konkurujące ze sobą spółki energetyczne. One nie zawsze mają zbieżne ze sobą interesy. Dlatego w mojej ocenie, po przejściu tej podstawowej restrukturyzacji, docelowo kopalnie powinny się znaleźć w strukturach spółek energetycznych – przekonywał Steinhoff w Parkiet TV. Jako przykład wskazał Tauron, który zarządza trzema kopalniami, oraz Eneę, która kontroluje kopalnię Bogdanka.

Sami akcjonariusze PGG studzą jednak emocje. – Obecny układ nie jest idealny, ale przed wyborami samorządowymi nikt nie będzie robił w górnictwie kolejnej rewolucji – usłyszeliśmy ze źródeł zbliżonych do jednej z firm energetycznych.
Oficjalnie żaden z producentów energii – akcjonariuszy PGG – o ewentualnym podziale węglowej spółki nie chce się wypowiadać. Pytania wysłaliśmy do nich jeszcze pod koniec maja. Otrzymaliśmy tylko jedną odpowiedź.
– Spółka nie komentuje spekulacji i potwierdza osiąganie przez PGG rentowności zgodnej z wcześniejszymi założeniami – skwitował Łukasz Wróblewski, rzecznik PGNiG Termika.

Scenariusz alternatywny

Jak ustaliliśmy, scenariusz podziału PGG nie podoba się w Ministerstwie Energii. Tym bardziej że spółka ta osiąga teraz zyski (dzięki wysokim cenom węgla) i nie ma problemu z uplasowaniem surowca na rynku.
– Podzielenie PGG i przekazanie kopalń energetyce to raczej plan B, scenariusz na czas, gdy ceny węgla znów będą spadać i po raz kolejny trzeba będzie ratować śląskie kopalnie – mówi nam przedstawiciel jednego z akcjonariuszy PGG.
Węglowa spółka korzysta teraz z dobrej koniunktury, ale też zwiększa koszty działalności. Zarząd PGG po negocjacjach z górniczymi związkami zawodowymi zgodził się na 7-proc. podwyżki wynagrodzeń dla załogi. Dzięki temu średnia miesięczna pensja w spółce wzrosła do 7,22 tys. zł.

Kluczowe dla energetyki jest jednak, czy PGG zdoła wykonać tegoroczny plan wydobywczy. W ubiegłym roku to się nie udało. Natomiast na 2018 r. zarząd zakłada produkcję 30 mln ton węgla i przekonuje, że jak dotąd prace idą zgodnie z planem. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, jeszcze podbił tę stawkę. W tym tygodniu zapowiedział, cytowany przez PAP, że PGG zamierza wydobyć prawie 31 mln ton węgla, a do połowy roku spółka wyprodukowała już 14–15 mln ton. W kolejnych latach w utrzymaniu wydobycia ma pomóc pozostawienie w grupie przeznaczonej wcześniej do likwidacji kopalni Sośnica.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen partnerem Williamsa

Koncern został oficjalnym partnerem brytyjskiego zespołu Formuły 1. Dzięki temu logotyp Orlenu znajdzie się ...

Jaworzno III będzie później

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę ...

Koniec kontraktów z Gazpromem

Polska nie będzie już podpisywać kontraktów długoterminowych na dostawy gazu z Rosji. Kontrakt z ...

Gaz w Polsce jest za drogi

Drogo kupujemy od Gazpromu, drogo sprzedajemy obywatelom. Najwięcej gazu za średnią pensję kupią sobie ...

Fiasko spotkania OPEC

Kartel eksporterów i wybrani producenci ropy spoza OPEC nie doszedł do porozumienia w sprawie ...

Gazowy sojusz Ukrainy i Rumunii

Oba kraje połączyły swoje magistrale gazowe. Umożliwi to przesył surowca w obie strony a ...