Rosyjska propozycja dla OPEC

An oil pipe sits in the turntable assembly on a drilling rig in an oilfield in Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Moskwa zaproponuje kartelowi eksporterów, by wrócił do poziomu wydobycia sprzed jego zamrożenia.

Rosjanie najczęściej nie dotrzymują porozumienia o zamrożeniu o 1,8 baryłek dziennie, wydobycia ropy znanego jako OPEC+. Teraz chcą by reguły zostały zmienione i eksporterzy wrócili do poziomu sprzed zamrożenia, dowiedziała się agencja Bloomberg.
Według źródeł agencji propozycja ma zostać złożona w ciągu trzech miesięcy. Najprawdopodobniej na początku lipca, ale nie podczas zaplanowanego na 23 czerwca spotkania OPEC+. Rosjanie chcą by eksporterzy zwiększyli wydobycie o 1,8 mln baryłek dziennie i aby odbyło się to proporcjonalnie do  zobowiązań każdego uczestnika OPEC+

„Faktyczny wzrost podaży na rynku będzie mniejszy, bo szereg krajów – szczególnie Wenezuela, Angola i Meksyk, nie mogą zwiększyć produkcji ropy” – argumentuje źródło Bloomberga. Porozumienie OPEC+ z listopada 2016 r, było kilka razy przedłużane i teraz obowiązuje do końca 2018 r. Już w maju ministrowie energetyki Rosji i Arabii Saudyjskiej zapowiedzieli możliwość zwiększenia wydobycia. Arabia Saudyjska zwiększyła pompowanie o 100 tys bd; Rosjanie, którzy w większości nie wykonują swojego zobowiązania o zmniejszeniu produkcji ropy o 300 tys bd, także pompują więcej.

Niwelują to problemy innych eksporterów. Tonąca w kryzysie Wenezuela ma najniższe wydobycie w historii. W kwietniu uczestnicy OPEC + zmniejszyli pompowanie łącznie o 2,7 mld baryłek dziennie (bd). Dlatego nawet przy powrocie do stanu sprzeda zamrożenia, produkcja będzie o około 1 mln bd mniejsza. A to zdaniem Moskwy, zapewni stabilność na rynku w czasie zwiększonego letniego popytu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom to ma klawe życie

Najwyższe kierownictwo Gazpromu zarabia ponad 400 razy więcej niż przeciętny Rosjanin. Ma też bezpłatne ...

Fiński koncern Fortum traci rating

Agencja Moody’s obniżyła ocenę fińskiej grupy energetycznej Fortum i wystawiło negatywną prognozę. To „zasługa” ...

Import węgla nakręca porty

Polskie porty z szansami na kolejny rekordowy rok w przeładunkach. Nowe inwestycje mają zwiększyć ...

Ropa najdroższa od ponad pół roku

Ceny ropy przekroczyły psychologiczną granicę 50 dolarów za baryłkę. To reakcja na większy od ...

Nieoczekiwana zmiana miejsc. To Lotos przejmie Orlen

To Lotos, a nie Orlen, może być stroną przejmującą w planowanej transakcji mającej na ...

Rosneft tnie zatrudnienie

Koncern zwolni 20 proc. pracowników swojej centrali. To pochodna malejących wpływów z ropy. Jak ...