Polska kupuje mniej brudnej rosyjskiej ropy

Bloomberg

O średnio 10 proc. spadł import rosyjskiej ropy do Polski, Słowacji i na Węgry. Najbardziej zakupy zmniejszyli Węgrzy. Trzy kraje chcą ropy czystszej niż rosyjska.

Koncern Transneft – monopolista państwowy w transporcie rosyjskiej ropy i produktów naftowych poinformował, że przesył ropy rurociągiem Przyjaźń zmniejszył się  w ciągu czterech miesięcy tego roku o 225 tys ton do 15,75 mln ton.

– Powodem jest zmniejszenie zakupów przez szereg europejskich państw. W nitce południowej rurociągu tranzyt zmniejszył się o 10 proc. r/r – poinformował Igor Diemin prezes Transneft, cytowany przez agencję Prime. Najwięcej zmniejszyli zakupy Węgrzy – o 18,8 proc. do 1,2 mln ton. Słowacy o 8 proc. do 1,63 mln ton a największy odbiorca  z tego kierunku – Polska, kupiła 4,59 mln ton czyli o 2,3 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Czym Rosjanie tłumaczą spadek zakupów ropy marki Urals? – Powodem spadku importu jest fakt, że kraje te chcą ropy z zasiarczeniem 1,5 proc., choć w umowie zapisano, że nasza ropa może mieć nie więcej niż 1,8 proc. zawartości siarki. Obecnie w tym kierunku tłoczymy  surowiec o zasiarczeniu 1,75 proc. – wyjaśnił Diemin.

Zasiarczenie nie przeszkadza Niemcom, którzy zwiększyli zakupy tańszego rosyjskiego surowca o 4,3 proc. do 7,12 mln ton. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kilka niemieckich rafinerii należy do rosyjskiego Rosneft.

Rosyjska ropa w porównaniu z tą z Bliskiego Wschodu czy złóż łupkowych jest bardzo zanieczyszczona. Już w 2015 r prezes Łukoil Wagit Alekpierow otrzymywał skargi klientów a węgierski MOL i fiński Neste oficjalnie wystąpiły o zatrzymanie pogarszania się jakości rosyjskiej ropy.

W 2016 r Transneft zaproponował utworzenie nowej marki rosyjskiej ropy Urals Heavy dla surowca o zasiarczeniu 2,3 proc. Dzięki temu sama Urals mogłaby być czystsza. Jednak przeciw były koncerny wydobywające brudną ropę – jak Baszneft (należy do Rosneft) i Tatnieft.

Rosjanie uspokajają, że od 2019 r zasiarczenie Urals będzie spadać w miarę wykorzystania nowych złóż i nowoczesnej infrastruktury.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Magazyny energii – brakujące ogniwo w systemie

Warto rozwijać magazyny energii w Polsce, pomimo iż wczesny stan regulacji rynku może być ...

Gazprom stawia na hel

Rosjanie tworzą największy na świecie hub helowy. To potencjalne zagrożenie także dla interesów Polski. ...

Kadrowy walec w JSW – zakończono obrady RN

Czwartkowe obrady Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej przebiegały burzliwie. Członkowie Rady opuścili budynek spółki ...

Ursula, co się Gazpromowi nie kłania

Trzeba było kobiety na czele Unii, by przeciwstawić się Kremlowi. Ursula von der Leyen ...

Gaz z USA podpali europejski rynek

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej. ::”Dziennik Gazeta Prawna”: Gaz z USA podpali europejski ...

Jaworzno III zgodnie z planem

Prace budowlane w Elektrowni Jaworzno III, pomimo trwającej zimy, przebiegają bez zakłóceń i zgodnie ...