Polska kupuje mniej brudnej rosyjskiej ropy

Bloomberg

O średnio 10 proc. spadł import rosyjskiej ropy do Polski, Słowacji i na Węgry. Najbardziej zakupy zmniejszyli Węgrzy. Trzy kraje chcą ropy czystszej niż rosyjska.

Koncern Transneft – monopolista państwowy w transporcie rosyjskiej ropy i produktów naftowych poinformował, że przesył ropy rurociągiem Przyjaźń zmniejszył się  w ciągu czterech miesięcy tego roku o 225 tys ton do 15,75 mln ton.

– Powodem jest zmniejszenie zakupów przez szereg europejskich państw. W nitce południowej rurociągu tranzyt zmniejszył się o 10 proc. r/r – poinformował Igor Diemin prezes Transneft, cytowany przez agencję Prime. Najwięcej zmniejszyli zakupy Węgrzy – o 18,8 proc. do 1,2 mln ton. Słowacy o 8 proc. do 1,63 mln ton a największy odbiorca  z tego kierunku – Polska, kupiła 4,59 mln ton czyli o 2,3 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Czym Rosjanie tłumaczą spadek zakupów ropy marki Urals? – Powodem spadku importu jest fakt, że kraje te chcą ropy z zasiarczeniem 1,5 proc., choć w umowie zapisano, że nasza ropa może mieć nie więcej niż 1,8 proc. zawartości siarki. Obecnie w tym kierunku tłoczymy  surowiec o zasiarczeniu 1,75 proc. – wyjaśnił Diemin.

Zasiarczenie nie przeszkadza Niemcom, którzy zwiększyli zakupy tańszego rosyjskiego surowca o 4,3 proc. do 7,12 mln ton. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kilka niemieckich rafinerii należy do rosyjskiego Rosneft.

Rosyjska ropa w porównaniu z tą z Bliskiego Wschodu czy złóż łupkowych jest bardzo zanieczyszczona. Już w 2015 r prezes Łukoil Wagit Alekpierow otrzymywał skargi klientów a węgierski MOL i fiński Neste oficjalnie wystąpiły o zatrzymanie pogarszania się jakości rosyjskiej ropy.

W 2016 r Transneft zaproponował utworzenie nowej marki rosyjskiej ropy Urals Heavy dla surowca o zasiarczeniu 2,3 proc. Dzięki temu sama Urals mogłaby być czystsza. Jednak przeciw były koncerny wydobywające brudną ropę – jak Baszneft (należy do Rosneft) i Tatnieft.

Rosjanie uspokajają, że od 2019 r zasiarczenie Urals będzie spadać w miarę wykorzystania nowych złóż i nowoczesnej infrastruktury.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miliard ludzi bez dostępu do prądu

Świat energetyki charakteryzują głębokie dysproporcje. „Blisko miliard ludzi do dziś nie ma dostępu do ...

Fińska strategia ratowania klimatu

Do 2030 r Finlandia będzie produkować większość energii ze źródeł odnawialnych i jeździć autami ...

Wywiad Litwy ostrzega przed Novatekiem i innymi

Import rosyjskiego gazu przez terminal LNG w Kłajpedzie stanowi zagrożenie dla energetycznej niezależności Litwy. ...

Wciąż brakuje strategii dla energetyki

Eksperci chwalą ministra energii za otwarte mówienie o bolączkach branży. Ganią zaś za brak ...

Lotos poprawił zyski

W ubiegłym roku koncern zanotował 2,6 mld zł oczyszczonego zysku EBITDA LIFO, co oznaczało ...

Niska dywidenda z Energi

Zarząd Energi rekomenduje do podziału między akcjonariuszy 202,9 mln zł. Oznacza to wypłatę 49 ...