Polska kupuje mniej brudnej rosyjskiej ropy

Bloomberg

O średnio 10 proc. spadł import rosyjskiej ropy do Polski, Słowacji i na Węgry. Najbardziej zakupy zmniejszyli Węgrzy. Trzy kraje chcą ropy czystszej niż rosyjska.

Koncern Transneft – monopolista państwowy w transporcie rosyjskiej ropy i produktów naftowych poinformował, że przesył ropy rurociągiem Przyjaźń zmniejszył się  w ciągu czterech miesięcy tego roku o 225 tys ton do 15,75 mln ton.

– Powodem jest zmniejszenie zakupów przez szereg europejskich państw. W nitce południowej rurociągu tranzyt zmniejszył się o 10 proc. r/r – poinformował Igor Diemin prezes Transneft, cytowany przez agencję Prime. Najwięcej zmniejszyli zakupy Węgrzy – o 18,8 proc. do 1,2 mln ton. Słowacy o 8 proc. do 1,63 mln ton a największy odbiorca  z tego kierunku – Polska, kupiła 4,59 mln ton czyli o 2,3 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Czym Rosjanie tłumaczą spadek zakupów ropy marki Urals? – Powodem spadku importu jest fakt, że kraje te chcą ropy z zasiarczeniem 1,5 proc., choć w umowie zapisano, że nasza ropa może mieć nie więcej niż 1,8 proc. zawartości siarki. Obecnie w tym kierunku tłoczymy  surowiec o zasiarczeniu 1,75 proc. – wyjaśnił Diemin.

Zasiarczenie nie przeszkadza Niemcom, którzy zwiększyli zakupy tańszego rosyjskiego surowca o 4,3 proc. do 7,12 mln ton. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kilka niemieckich rafinerii należy do rosyjskiego Rosneft.

Rosyjska ropa w porównaniu z tą z Bliskiego Wschodu czy złóż łupkowych jest bardzo zanieczyszczona. Już w 2015 r prezes Łukoil Wagit Alekpierow otrzymywał skargi klientów a węgierski MOL i fiński Neste oficjalnie wystąpiły o zatrzymanie pogarszania się jakości rosyjskiej ropy.

W 2016 r Transneft zaproponował utworzenie nowej marki rosyjskiej ropy Urals Heavy dla surowca o zasiarczeniu 2,3 proc. Dzięki temu sama Urals mogłaby być czystsza. Jednak przeciw były koncerny wydobywające brudną ropę – jak Baszneft (należy do Rosneft) i Tatnieft.

Rosjanie uspokajają, że od 2019 r zasiarczenie Urals będzie spadać w miarę wykorzystania nowych złóż i nowoczesnej infrastruktury.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Resort energii: ustawa dotycząca cen prądu jest zgodna prawem UE

Rozwiązania zawarte w ustawie zamrażającej rachunki za prąd nie są sprzeczne z prawem Unii ...

Duży wzrost zysku w Tauronie

W 2017 r. przychody Tauronu wyniosły 17,4 mld zł (o 2,4 proc. mniej rdr). ...

Nie mogą truć i muszą dawać tanią energię

Wybór sposobu ogrzewania zależy od infrastruktury (np. dostęp do sieci gazowej), wymagań ekonomicznych i ...

Gazprom nie wpuszczony do sądu

Rosjanie nie będą dopuszczeni do udziału jako strona trzecia w procesie wytoczonym przez Polskę ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Baltic Pipe to czysty biznes

Gazociąg przechodzi normalne procedury, jak każda inna inwestycja o takiej skali, więc nie jest ...

Petrolot zmagazynuje paliwo Lotos Air BP w Warszawie

Petrolot z grupy kapitałowej PKN Orlen i Lotos Air BP, spółka należąca do BP ...