Irańska ropa groźna dla Rosji

Bloomberg

Co najmniej 153 mln dolarów wyniosą starty Rosji po pełnym powrocie Iranu na rynek ropy. Polem bitwy będzie Europa.

Rosyjskie straty policzyła firma konsultingowa KBC. Przychody ze sprzedaży tylko w Europie Wschodniej spadną o 153 mln dol., po całkowitym zdjęciu sankcji z Teheranu. Ta kwota to około 0,4 proc. od całych rocznych dochodów Rosji z eksportu ropy i gazu.

Zdaniem Ehsana-ul-Haqa analityka KBC, z którym rozmawiała agencja Bloomberg, napływ irańskiej ropy spowoduje dalszy spadek cen nie tylko we wschodniej części Starego Kontynentu, ale i w północno-zachodniej.

Obecnie Rosjanie sprzedają swoją ropę marki Urals średnio o 80 centów taniej od ropy marki Brent. Jednak gdy ruszą dostawy z Iranu, zniżka wzrośnie w 2016 r do 1,5 dol.. A to oznacza spadek przychodów Rosji o 420 tys. dol. dziennie.

Rosja jest zależna od sprzedaży swojego surowca na Stary Kontynent. Obecnie na Europę przypada 70 proc. eksportu ropy rosyjskiej. Niedawno Polska i Szwecja – tradycyjne rosyjskie dominia surowcowe, rozpoczęły eksport ropy z Arabii Saudyjskiej. Jednak to nie królestwo Saudów jest tu prawdziwym wyzwaniem. Arabowie wykazują ograniczone zainteresowanie Europą, bo w Azji uzyskują wyższe ceny i popyt, a dostawy są prostsze logistycznie.

Zagrożenie dla rosyjskiej pozycji nadciąga z Iranu. Kraj planuje zwiększyć pompowanie o 0,5 mln baryłek dziennie (bd). Według Banku Światowego będzie to nawet 1 mln bd, co spowoduje spadek cen o 10 dol./baryłka.

Sankcje całkowicie mogą zostać zdjęte już 15 grudnia. A to oznacza, że w pierwszej połowie 2016 r irańska ropa będzie coraz mocniej obecna na rynkach świata, w tym w Europie, która jest na celowniku irańskich firm.

Mehdi Varzi były irański dyplomata i szef firmy konsultingowej Varzi Energy potwierdził Bloombergowi, że plany Teheranu o zwiększeniu wydobycia i eksportu oznaczają „poszukiwanie nowych rynków zbytu i będą to także te, które tradycyjnie obsługuje Rosja”.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom lepszy od Exxonu

Rosyjski koncern otwiera zestawienie 25 największych pod względem wydobycia paliwowych publicznych koncernów świata. Ranking ...

Ekokogeneracja widzi duży potencjał w mniejszych miastach

Notowana na NewConnect spółka chce skoncentrować się na budowaniu instalacji „pod klucz” do produkcji ...

Gazprom straszy Ukrainę, Ukraina straszy świat

Po uruchomieniu Tureckiego Potoku i Nord Stream-2 tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę zmniejszy się ...

Most energetyczny za miliardy złotych nie daje tańszego prądu

Piątek, 9.30 rano. Jesteśmy w siedzibie LitGrid, litewskiego odpowiednika Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Na monitorze ...

Strategiczne wnioski dla Europy z awarii w Baumgarten

Wybuch gazu w austriackiej przepompowni pokazał, jak niebezpieczne jest uzależnienie od tylko jednego źródła ...

Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

Sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, przedłużyli je o 9 miesięcy. Większość krajów-eksporterów zgodziło się ...