Od 4 listopada zacznie obowiązywać w Wielkiej Brytanii podatek od emisji CO2 z elektrowni węglowych i fabryk, jeśli dojdzie do rozstania z Unią bez umowy — ogłosił brytyjski rząd
Podatek w wysokości 16 funtów za tonę emisji w 2019 r. zastąpi dotychczasowe stawki pobierane w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), z którego Wielka Brytania wyjdzie automatycznie, jeśli nie zawrze umowy przejściowej.
Wielka Brytania jest drugim w Europie co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych, jej elektrownie i firmy należą do grona najwięcej kupujących uprawnień ETS za każdą emitowaną tonę dwutlenku węgla.
Resort przemysłu, energetyki i strategii przemysłowej (BEIS) poinformował majlem 41 podległych mu urzędów i organizacji, że wszystkie brytyjskie podmioty stacjonarne uczestniczce w systemie ETS otrzymają limity emisji spalin, natomiast emisje powyżej tych limitów będą opodatkowane, a należną sumę będą musiały płacić jednorazowo za cały rok.
Jeśli dojdzie do rozstania z Unią na postawie umowy, to W. Brytania pozostanie w systemie ETS do końca obowiązywania obecnego okresu rozliczeniowego, czyli do końca 2020 r. — podał Reuter.
Władze pracują nad krajowym systemem handlu uprawnieniami i mają nadzieję, że dołączy do unijnego systemu od stycznia 2021 r. Resort przemysłu poinformował, że wybrał konsorcjum firm IT Trasys i Unisystems do zaprojektowania i stworzenia brytyjskiego rejestru handlu uprawnieniami, który zastąpi unijny system.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.