Rynek wychwytywania, wykorzystywania i składowania CO2 (CCUS – carbon capture, utilisation and storage) cały czas jest we wczesnej fazie rozwoju mimo coraz większej presji na to, aby firmy przyśpieszały działania dotyczące ochrony klimatu i środowiska. W naszym kraju nie ma jeszcze żadnych działających instalacji wychwytu tego gazu cieplarnianego ani odpowiedniej infrastruktury logistycznej, w tym terminali i miejsc magazynowania. Z kolei w Europie technologia CCUS najdynamiczniej rozwija się w Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii.
Do najważniejszych wyzwań związanych z inwestycjami w tym obszarze należy u nas brak odpowiednich przepisów. – Wprowadzenie regulacji umożliwiających lokalne magazynowanie CO2 mogłoby znacząco poprawić opłacalność całego procesu. Istotne byłoby również zapewnienie wsparcia finansowego dla pierwszych projektów CCUS oraz wprowadzenie mechanizmów kontraktów różnicowych, które obniżyłyby ryzyko dla inwestorów – uważa Michał Hojowski, wiceprezes ds. transformacji energetycznej Unimotu. – Jako grupa Unimot zgodnie z przyjętą strategią na lata 2024–2028 analizujemy możliwości zaangażowania w rozwój technologii CCUS, ze szczególnym uwzględnieniem logistycznej części łańcucha wartości. Widzimy potencjał wykorzystania naszych aktywów infrastrukturalnych, m.in. terminali w Szczecinie i Gdańsku, który ze względu na swoje położenie może mieć istotne znaczenie dla szeroko rozumianych projektów transformacyjnych – dodaje Hojowski.
Stawiają na współpracę
W biznesie CCUS na kooperację z innymi podmiotami stawia grupa Orlen. Dzięki temu zamierza m.in. zoptymalizować przyszłe nakłady inwestycyjne. W marcu Orlen i norweski Equinor podpisały porozumienie dotyczące współpracy m.in. w zakresie transportu i składowania CO2 w Polsce. Oba podmioty planują zidentyfikować miejsca potencjalnego składowania tego gazu. „Analizowane będą zarówno lokalizacje na lądzie, jak i w polskiej części Bałtyku. W kolejnym kroku partnerzy przeanalizują możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć, w oparciu o wytypowane miejsca składowania” – podaje zespół prasowy Orlenu.
Orlen w marcu przystąpił do krajowego porozumienia na rzecz technologii wychwytu, transportu, składowania i wykorzystania CO2, którego inicjatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. „Uczestnicy porozumienia – instytucje naukowe oraz polskie i zagraniczne firmy – zobowiązali się do opracowania strategii rozwoju technologii CCS (wychwytu i magazynowania CO2 – red.) i CCUS. Elementem projektu jest przygotowanie rekomendacji zmian prawnych, niezbędnych dla powstania i sprawnego funkcjonowania rynku CO2” – podaje zespół prasowy Orlenu.