ArcelorMittal zwija się w Polsce

Bloomberg

ArcelorMittal Poland, największy w Polsce producent stali, we wrześniu wyłączy na czas nieokreślony wielki piec (instalacja pozyskuje metal z rudy) w krakowskiej hucie. Koncern będzie pracować, wykorzystując dwa wielkie piece w Dąbrowie Górniczej. Powodem cięcia mocy jest trudne otoczenie rynkowe.

– Naszą pozycję konkurencyjną podważają koszty uprawnień do emisji CO2, które są obciążeniem tylko dla producentów z Unii Europejskiej. Obserwujemy też bardzo wysoki wzrost importu z krajów WNP, i to w chwili, gdy popyt na stal spada w wyniku pogorszenia się warunków rynkowych. Do tego koszty energii w Polsce należą do najwyższych w Europie – skomentował Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal Poland. Dodał, że środki ochrony unijnego rynku przed importem są niedopasowane do rzeczywistych potrzeb tutejszego hutnictwa.
Czy ograniczenie mocy przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie ArcelorMittal Poland na węgiel koksujący?

CZYTAJ TAKŻE: Firmy energetyczne grożą pozwami za ceny prądu

– Nie przewidujemy zmian w pracy naszych koksowni, dlatego zakupy od JSW powinny się utrzymać na obecnym poziomie – mówi Marzena Rogozik z biura prasowego hutniczego koncernu. – ArcelorMittal od dłuższego czasu komunikował zagrożenie ograniczenia produkcji stali z powodu rosnących kosztów praw do emisji CO2 oraz cen energii. Grupa JSW ma wieloletnie kontrakty handlowe na dostawy węgla koksowego i koksu do ArcelorMittal. Kontrakty są realizowane, partner nie wystąpił o ich renegocjacje – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Zapotrzebowanie na węgiel koksowy jest pochodną produkcji koksu. Komunikat ArcelorMittal dotyczy czasowego wyłączenia wielkiego pieca, co nie oznacza wstrzymania pracy koksowni, która może dostarczać koks do innych hut grupy ArcelorMittal. W związku z powyższym JSW nie przewiduje znaczących zmian poziomu dostaw węgla koksowego do ArcelorMittal.

Rzeczniczka podkreśla, że dostawy koksu do ArcelorMittal stanowią niewielki procent sprzedaży JSW KOKS. Po zamknięciu wielkiego pieca koksownia w Krakowie może funkcjonować jako koksownia niezależna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finowie zgodzili się na Nord Stream 2, ale stawiają warunki

Władze Finlandii dały zgodę na przejście rosyjskiego gazociągu przez fińskie wody terytorialne. Ale pod ...

Blisko 2 mld zł na poprawę sieci Tauronu w tym roku

Tauron dystrybucja wyda w tym roku ok. 1,8 mld zł na rozwój i modernizację ...

Chiny będą miały największy gazowiec świata

Firmy z Chin i Norwegii wspólnie stworzą największy gazowiec do transportu LNG. Będzie pływał ...

Czy zdrożeje prąd dla rodzin?

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Czy zdrożeje prąd dla rodzin? Część spółek ...

Uparty jak Nord Stream 2

Spółka Gazpromu mająca rozbudować gazociąg na dnie Bałtyku nie dostała zgody Polski, więc teraz ...

Rok wyższych podatków dla wiatraków

Państwowe spółki liczą na niższe daniny dla turbin wiatrowych już w przyszłym roku. Ale ...