Walka ze smogiem na wszystkich frontach!

Smog to już nie tylko hasło głośno wykrzykiwane przez ekologów, ale realne zagrożenie, z którego zdaje sobie sprawę coraz więcej Polaków. Kroki, jakie powinniśmy podjąć muszą być zatem z jednej strony radykalne, z drugiej zaś być bardzo szerokie i obejmować swym działaniem różne obszary.

Publikacja: 21.02.2019 13:35

Walka ze smogiem na wszystkich frontach!

Foto: Bloomberg

Nad problemem pochylają się wszyscy– włodarze miast, szefowie instytucji i właściciele firm. Wydaje się, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinno się zacząć od edukacji. Wraz z podniesieniem świadomości społecznej będą szły zmiany

Dla urzędnika i przedsiębiorcy

Organizacja Kongresu Ekologii Powietrza to pierwszy krok, który postawiły Kielce w drodze do czystego powietrza. Spotkanie, które odbędzie się w 28 lutego w Targach Kielce dedykowane jest wszystkim, którym zależy na jakości powietrza w regionie, ale także w całej Polsce. Ideą wydarzenia jest poszerzenie wiedzy naukowej na temat zjawiska smogu, szerzenie dobrych praktyk, promowanie programów antysmogowych oraz otwarta debata o rozwiązaniach dobrych dla miasta i regionu.

Aby spotkania przyniosło zamierzony cel podzielono je na cztery bloki, z których każdy dedykowany jest innej grupie odbiorców – młodzieży, samorządom, przedstawicielom firm i mieszkańcom regionu. Uczestnicy Kongresu Ekologii Powietrza będą mogli wysłuchać prelegentów, ale także wziąć udział w dyskusji, prezentując swoje pomysły.

Dzięki takiemu posunięciu włodarze Kielc rozpoczęli proces edukacyjny mieszkańców – Ważne jest to, że w uczestnictwo włączamy różne grupy wiekowe i środowiska. Zaplanowaliśmy czas dla dzieci, żeby uczyć ich dobrych praktyk, ale liczę też na spotkanie z samorządowcami i wymianę doświadczeń w zakresie skutecznej walki ze smogiem – komentuje Bogdan Wenta, Prezydent Kielc.

Kompleksowo od A do Z

Kongres Ekologii Powietrza to nie tylko panele i wykłady. Dzięki współpracy organizacyjnej z Targami Kielce, uczestnicy spotkania będą mogli zapoznać się z urządzeniami, które faktycznie mają wpływ na poprawę jakości powietrza, ale także całego środowiska. Spotkanie odbywa się bowiem podczas targów Enex Nowa Energia – dedykowanym branży odnawialnych źródeł energii oraz Ekotech przeznaczonych profesjonalistom zajmującym się gospodarkom komunalną.

Podczas targów które trwają od 27 lutego do 1 marca, będzie można zobaczyć  kotły grzewcze 5 klasy spełniające normy ekologiczne, nowoczesne panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które każdy może wykorzystać w domu. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć także separatory odpadów czy biodegradowalne worki na śmieci. Taki kompleksowy pogląd na problem ochrony środowiska i wali z zanieczyszczeniem wydaje się być słuszną koncepcją.

Naszpikowane konferencjami

Targi Enex i Ekotech to także moc konferencji branżowych. Energia PL, która dotyczy magazynowania i powtórnego wykorzystania energii elektrycznej. Dwa dni spotkania podzielono  tematycznie. Pierwszy dzień minie pod hasłem „Magazyny energii w rynku energetycznym”, drugi zaś „Magazyny energii w rynku e-mobility”. Każdy dzień dodatkowo został podzielony panele dyskusyjne. Pierwszy panel dotyczyć będzie regulacjach prawnych, drugi technologiach bateryjnych, trzeci zaś układów sterowania. Kolejny dzień dotyczyć będzie elektromobilności. Podczas pierwszego panelu uczestnicy dyskutują o regulacjach prawnych, a także o ustawie samochodach elektrycznych. Kolejny panel to porównanie zagadnień teoretycznych i realizowanych praktyk. Ostatni panel to refleksja nad obecnym stanem elektromobilności.

Ciekawą konferencją jest także Forum Gospodarki Odpadami, poruszające problem segregacji i recyklingu śmieci. Pierwszy dzień wydarzenia minie pod hasłem „Zbieranie, Transport, Magazynowanie”. Wśród tematów pojawią się między innymi – monitoring gospodarki odpadami, możliwości finansowania czy koszty polis środowiskowych.

Nad problemem pochylają się wszyscy– włodarze miast, szefowie instytucji i właściciele firm. Wydaje się, że działania na rzecz poprawy jakości powietrza powinno się zacząć od edukacji. Wraz z podniesieniem świadomości społecznej będą szły zmiany

Dla urzędnika i przedsiębiorcy

Pozostało 91% artykułu
energetyka
Były prezes Orlenu Daniel Obajtek: Wytrzymałem w tym piekle 6 lat
Energetyka Zawodowa
W Płocku wykluły się cztery sokoły wędrowne. Orlen ogłosił konkurs na imiona
Energetyka Zawodowa
Ekonomiczny żywot starych węglówek Taurona dobiega końca. Zwolnień nie będzie
Energetyka Zawodowa
Rekordowe wyniki Taurona. W tle 8 miliardów rekompensat
Energetyka Zawodowa
Raport dla Orlenu o Bartłomieju Sienkiewiczu. Ekspert: To jest czarny PR