Poznań KOCHA czyste powietrze!

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Jednym z miejsc na smogowej mapie Polski, w którym, szczególnie w sezonie grzewczym, przekraczane są dopuszczalne normy stężeń szkodliwych substancji jest Poznań. Właśnie dlatego to w stolicy Wielkopolski odbędzie się trzecia debata z cyklu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”.

Już 27 czerwca jej uczestnicy zastanowią się, jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i odpowiedzą na pytanie, kto odpowiada za smog.

W debacie wezmą udział nie tylko eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, ale także władze regionu, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także lokalnych mediów i społeczności lokalnej. – Chcemy jako PKEE, by nasze regionalne debaty gromadziły wszystkich tych, którzy mają wpływ na postawy i zachowania mieszkańców miast zagrożonych smogiem. Jestem przekonany, że działając wspólnie, mamy szanse, aby walkę z tym niekorzystnym zjawiskiem wygrać – mówi Maciej Kość, dyrektor Biura PKEE w Warszawie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skutkuje skróceniem średniej długości życia, dlatego walka ze smogiem jest wyzwaniem cywilizacyjnym. W Poznaniu wpływ na nienajlepszy stan jakości powietrza mają m.in. duża liczba mieszkańców, korzystających z ogrzewania indywidualnego, a także spora liczba samochodów, kursujących po ulicach miasta.  To właśnie dlatego jednym z głównych tematów poruszanych w trakcie poznańskiej debaty będzie niska emisja i sposoby jej ograniczania. Emisja, pochodząca z ogrzewania w przydomowych piecach paliwami niskiej jakości, często również odpadami, jest główną przyczyną powstawania smogu. Potwierdza to raport „Energetyka Kocha czyste powietrze”, przygotowany przez PKEE. – Dla ekspertów wiedza na temat źródeł powstawania smogu jest oczywista. Niestety przeciętny mieszkaniec naszego kraju, winą za smog mylnie obarcza przemysł i zawodową energetykę. Nasz raport i inne działania, podejmowane przez PKEE w ramach kampanii antysmogowej, służą także walce z tym mitem. Cieszę się, że przynoszą już pierwsze efekty i świadomość społeczeństwa w tej sprawie jest coraz większa. Wciąż jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Jako PKEE nie ustajemy więc w działaniach  – podkreśla Tomasz Kosiński, ekspert PKEE i wicedyrektor Biura Komitetu.

Edukacja i informacja – to właśnie dwa główne cele debaty „Poznań KOCHA czyste powietrze”. Podobnie jak w trakcie poprzednich spotkań w Grudziądzu i Jaworznie, także w Poznaniu spotkanie poprzedzi prezentacja przygotowana przez dr. inż. Janusza Zyśka z AGH, będącego jednym ze współautorów raportu PKEE. – Najważniejsze jest, by nie lekceważyć zagadnień związanych ze smogiem. Zarówno szacowane wielkości emisji, jak i pomiary stężeń zanieczyszczeń wskazują, że problem z jakością powietrza w Polsce występuje już od kilku dekad. Niestety przez wiele lat informacje o złej jakości powietrza nie wywierały na społeczeństwie odpowiedniej reakcji. Cieszę się, że to się zmienia. Sektor energetyczny w ciągu ostatnich piętnastu lat robił naprawdę dużo, aby stan jakości powietrza w kraju się poprawił. Teraz czas na działania obywateli, na działania nas wszystkich. To od nas i od tego, jak będziemy ogrzewać swoje domy, zależy bardzo wiele – zaznacza dr Zyśk.

Debata to okazja do zaprezentowania szerokiego wachlarza rozwiązań antysmogowych, przygotowanych przez sektor energetyczny: w tym dopłat do wymiany instalacji grzewczych, taryf antysmogowych czy kompleksowych usług doradczych. W Poznaniu swoje rozwiązania, wspierające walkę o czyste powietrze, zaprezentuje również Enea.

Podobnie jak w Grudziądzu i Jaworznie, także w stolicy Wielkopolski mieszkańcy, którzy zdecydują się skorzystać z zaproszenia PKEE i przyjdą na debatę, będą mieli okazję do rozmowy z ekspertami, zadania swoich pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości. – Nasze debaty organizujemy przede wszystkim dla zwykłych mieszkańców. Chcemy, by mieli okazję do zasięgnięcia rzetelnych informacji u źródła – to cel, który nam przyświeca. Doświadczenia z poprzednich debat potwierdzają, że jest to dobry kierunek i mam nadzieję, że także w Poznaniu będziemy mogli się spotkać i porozmawiać z wieloma przedstawicielami tej społeczności – podsumowuje Maciej Kość.

„Poznań KOCHA czyste powietrze” będzie trzecią, po Grudziądzu i Jaworznie, tego typu konferencją z udziałem lokalnych władz, mieszkańców oraz ekspertów PKEE.

Debata odbędzie się 27 czerwca w sali konferencyjnej Concordia Design. Start o godzinie 15.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Świat daje w gaz (skroplony)

Ilość skroplonego gazu w światowym obrocie w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad czterokrotnie. ...

URE: Za prąd zapłacimy podobne rachunki w 2018 r.

Regulator nie spełnił oczekiwań ani sprzedawców energii z dużych grup energetycznych ani dystrybutorów. Pierwsi ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

OPEC znów zaskoczył

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co ...

Rosja nie chce dalszej redukcji wydobycia ropy

Rosja sprzeciwi się dalszym próbom cięcia poziomu wydobycia ropy naftowej. Agencja Bloomberga pisze, powołując ...

Elektrownia Północ bez pozwolenia na budowę

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku utrzymał w mocy decyzję Wojewody Pomorskiego o uchyleniu pozwolenia ...