Poznań KOCHA czyste powietrze!

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Jednym z miejsc na smogowej mapie Polski, w którym, szczególnie w sezonie grzewczym, przekraczane są dopuszczalne normy stężeń szkodliwych substancji jest Poznań. Właśnie dlatego to w stolicy Wielkopolski odbędzie się trzecia debata z cyklu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”.

Już 27 czerwca jej uczestnicy zastanowią się, jak skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza i odpowiedzą na pytanie, kto odpowiada za smog.

W debacie wezmą udział nie tylko eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, ale także władze regionu, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także lokalnych mediów i społeczności lokalnej. – Chcemy jako PKEE, by nasze regionalne debaty gromadziły wszystkich tych, którzy mają wpływ na postawy i zachowania mieszkańców miast zagrożonych smogiem. Jestem przekonany, że działając wspólnie, mamy szanse, aby walkę z tym niekorzystnym zjawiskiem wygrać – mówi Maciej Kość, dyrektor Biura PKEE w Warszawie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skutkuje skróceniem średniej długości życia, dlatego walka ze smogiem jest wyzwaniem cywilizacyjnym. W Poznaniu wpływ na nienajlepszy stan jakości powietrza mają m.in. duża liczba mieszkańców, korzystających z ogrzewania indywidualnego, a także spora liczba samochodów, kursujących po ulicach miasta.  To właśnie dlatego jednym z głównych tematów poruszanych w trakcie poznańskiej debaty będzie niska emisja i sposoby jej ograniczania. Emisja, pochodząca z ogrzewania w przydomowych piecach paliwami niskiej jakości, często również odpadami, jest główną przyczyną powstawania smogu. Potwierdza to raport „Energetyka Kocha czyste powietrze”, przygotowany przez PKEE. – Dla ekspertów wiedza na temat źródeł powstawania smogu jest oczywista. Niestety przeciętny mieszkaniec naszego kraju, winą za smog mylnie obarcza przemysł i zawodową energetykę. Nasz raport i inne działania, podejmowane przez PKEE w ramach kampanii antysmogowej, służą także walce z tym mitem. Cieszę się, że przynoszą już pierwsze efekty i świadomość społeczeństwa w tej sprawie jest coraz większa. Wciąż jednak jest jeszcze wiele do zrobienia. Jako PKEE nie ustajemy więc w działaniach  – podkreśla Tomasz Kosiński, ekspert PKEE i wicedyrektor Biura Komitetu.

Edukacja i informacja – to właśnie dwa główne cele debaty „Poznań KOCHA czyste powietrze”. Podobnie jak w trakcie poprzednich spotkań w Grudziądzu i Jaworznie, także w Poznaniu spotkanie poprzedzi prezentacja przygotowana przez dr. inż. Janusza Zyśka z AGH, będącego jednym ze współautorów raportu PKEE. – Najważniejsze jest, by nie lekceważyć zagadnień związanych ze smogiem. Zarówno szacowane wielkości emisji, jak i pomiary stężeń zanieczyszczeń wskazują, że problem z jakością powietrza w Polsce występuje już od kilku dekad. Niestety przez wiele lat informacje o złej jakości powietrza nie wywierały na społeczeństwie odpowiedniej reakcji. Cieszę się, że to się zmienia. Sektor energetyczny w ciągu ostatnich piętnastu lat robił naprawdę dużo, aby stan jakości powietrza w kraju się poprawił. Teraz czas na działania obywateli, na działania nas wszystkich. To od nas i od tego, jak będziemy ogrzewać swoje domy, zależy bardzo wiele – zaznacza dr Zyśk.

Debata to okazja do zaprezentowania szerokiego wachlarza rozwiązań antysmogowych, przygotowanych przez sektor energetyczny: w tym dopłat do wymiany instalacji grzewczych, taryf antysmogowych czy kompleksowych usług doradczych. W Poznaniu swoje rozwiązania, wspierające walkę o czyste powietrze, zaprezentuje również Enea.

Podobnie jak w Grudziądzu i Jaworznie, także w stolicy Wielkopolski mieszkańcy, którzy zdecydują się skorzystać z zaproszenia PKEE i przyjdą na debatę, będą mieli okazję do rozmowy z ekspertami, zadania swoich pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości. – Nasze debaty organizujemy przede wszystkim dla zwykłych mieszkańców. Chcemy, by mieli okazję do zasięgnięcia rzetelnych informacji u źródła – to cel, który nam przyświeca. Doświadczenia z poprzednich debat potwierdzają, że jest to dobry kierunek i mam nadzieję, że także w Poznaniu będziemy mogli się spotkać i porozmawiać z wieloma przedstawicielami tej społeczności – podsumowuje Maciej Kość.

„Poznań KOCHA czyste powietrze” będzie trzecią, po Grudziądzu i Jaworznie, tego typu konferencją z udziałem lokalnych władz, mieszkańców oraz ekspertów PKEE.

Debata odbędzie się 27 czerwca w sali konferencyjnej Concordia Design. Start o godzinie 15.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arabska pielgrzymka Gazpromu

Po Arabii Saudyjskiej kierownictwo Gazpromu odwiedzi Oman. Ma negocjować tu budowę gazociągu z Iranu. ...

Koronawirus dotarł do OPEC+

Kraje porozumienia o redukcji wydobycia ropy OPEC+ zbiorą się w trybie nagłym. Chcą przeanalizować ...

Basen jako magazyn energii

Polska firma Virtual Power Plant znana z rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej ma pomysł, ...

NIK: fiasko restrukturyzacji węglowego giganta

Najwyższa Izba Kontroli prześwietliła największego krajowego producenta węgla kamiennego – Polską Grupę Górniczą. „Mimo dogodnych ...

Ceny prądu i paliw szybko spadają

Energia dla konsumentów jest dziś najtańsza od 2010 r. Jest nadzieja na więcej, bo ...

KGHM: jesteśmy gotowi inwestować

Jeśli ktoś argumentuje, że podatek uniemożliwia eksplorację i przejście do fazy inwestycyjnej, to jest ...