Spółki energetyczne będą mogły szybciej budować sieci dystrybucyjne, a więc tzw. sieci niskich i średnich napięć. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Objęcie specustawą sieci dystrybucyjnych ma pozwolić – zgodnie z założeniami ustawodawcy – na skrócenie do sześciu miesięcy czasu potrzebnego na uzyskanie decyzji dotyczącej prawa do zajęcia gruntu lub przeprowadzenia odpowiednich czynności na gruntach.
– Za koniecznością podjęcia interwencji legislacyjnej przemawia również dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym przede wszystkim tzw. mikroinstalacji. W samym I półroczu 2022 r. doszło do zwiększenia łącznej mocy zainstalowanej z poziomu ok. 7 GW do 8,1 GW – argumentuje resort klimatu.
Projekt pojawił się w przestrzeni publicznej w październiku. Spółki energetyczne zaproponowały do niego korekty, głównie w zakresie katalogu objętych przepisami inwestycji. Obejmować on będzie 62 projekty inwestycyjne dotyczące sieci dystrybucyjnych.
Energa, ale i PGE wnioskują o dołączenie do tej listy – kluczowej ich zdaniem – linii Gdańsk Błonia–Pleniewo–Cedry–Nowy Dwór Gdański–EC Elbląg–Elbląg Modrzewina.