Od piątku w PKP Energetyka działa sztab kryzysowy, którego celem ma być wzmocnienie służb dyspozytorskich i utrzymanie dodatkowych dyżurów pracowników w związku z wytężoną pracą kolei przy przewożeniu uchodźców i rannych z Ukrainy. W firmie odbył się już przegląd zasobów technicznych zarówno w terenie, jak i systemów informacyjnych i logistycznych.

Szczególny nacisk położony jest na województwa wschodnie, przy granicy z Ukrainą, gdzie wszystkie obiekty funkcjonują w stanie podwyższonych zabezpieczeń. Wdrożono tam dozór i dodatkowy monitoring, z możliwością rozszerzenia na cały kraj. Dodatkowe środki i zasoby zostały też przekazane do zapewnienia ciągłości dostaw i wzmocnienia stanów magazynowych.

- Większość z pracowników podjęła się pomocy uchodźcom, przyjmując ich do swoich domów bądź organizując inne formy wsparcia. Od dziś jako firma przekazujemy dodatkowe środki pomocowe, a w planach mamy dalsze działania, m. in. przygotowanie miejsc pracy dla obywateli z Ukrainy - powiedział Wojciech Orzech, Prezes PKP Energetyka.