Aktualizacja: 21.03.2025 01:16 Publikacja: 04.03.2025 17:26
Foto: Bloomberg
W kwietniu państwa wydobywające ropę naftową zaczną wycofywać ograniczenia produkcyjne, wprowadzone ponad dwa lata temu w ramach porozumienia OPEC+ - poinformowała organizacja. W oświadczeniu podano, że średnia miesięczna produkcja wzrośnie o 138 tys. baryłek, a następnie będzie się zwiększać co miesiąc, aż do 2026 r., kiedy osiągnie poziom 2,2 mln baryłek. Kartel OPEC i zaprzyjaźnione z nim kraje, w tym Rosja zostawiają sobie możliwość, w zależności od sytuacji na rynku, zawiesić lub anulować tę decyzję.
USA po raz pierwszy nałożyły sankcje na Chiny za zakup ropy objętej sankcjami. Nie jest to jednak ropa z Rosji. Ona może być następna.
Rosja wykorzystuje kryptowaluty w handlu ropą naftową z Chinami i Indiami. To efekt blokady międzynarodowych transakcji płatniczych nałożonej na rosyjską bankowość przez Zachód. Chiński koncern Sinopec w ogóle zaprzestał importu rosyjskiej ropy.
Nastroje na globalnym rynku ropy pozostają pesymistyczne. To efekt wprowadzenia przez Donalda Trumpa ceł na import z Kanady i Meksyku, w tym na energię, a także decyzji OPEC+ o zwiększeniu wydobycia. Do tego dochodzą dane o rosnących zapasach ropy w USA.
Rafineria Orlenu w Czechach dostanie ropę rezerw państwowych. Rząd w Pradze wspomoże zakład, po tym jak we wtorek rosyjska ropa przestała tam docierać naftociągiem „Przyjaźń”.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Działania prezydenta USA coraz negatywniej działają na światowy, w tym amerykański rynek. Eksperci uważają, że nowa wojna celna Donalda Trumpa i zaprzestanie wspierania Ukrainy, może spowolnić globalny wzrost gospodarczy, przyśpieszyć inflację i zmniejszyć popyt na „czarne złoto”. To ostatnie już się dzieje.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dubajska czekolada może zawierać ślady pleśni – informuje niemiecki tygodnik „Der Spiegel”. Niemiecka Fundacja Warentest odkryła, że ta najbardziej popularna i kosztowna czekolada może być niebezpieczna dla konsumentów. Nie wszyscy producenci produkują ja z jednakową dbałością.
Niemieccy agenci pobierają opłatę za co szóstą czynność na rzecz klienta. Czasem chodzi o wynagrodzenie za konsultację, czasem za dodatkową usługę – pokazują wyniki badania.
Perspektywa złagodzenia antyrosyjskich sankcji może stać się atutem Ukrainy w rozmowach pokojowych, ponieważ głównym celem ograniczeń było zmuszenie Rosji do zakończenia wojny.
Grecja była w ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem z „wielkiej piątki”, który utrzymał trend i kolejny tydzień drożał. Ceny pozostałych czterech - Turcji, Egiptu, Wysp Kanaryjskich i Bułgarii - spadły.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa ocenia, że konsumenci będą odczuwać przez rok nowe ceny kawy, a wszystkie poboczne skutki wyższych cen „utrzęsą się” po 4 latach. Amerykańskie zrzeszenie firm związanych z kawą (eksport, import, maklerzy, palarnie, detaliści) zwróciło się do administracji USA o ochronę przed dodatkowymi stawkami celnymi.
Gaz ziemny jest najpopularniejszym paliwem, którym Polacy ogrzewają swoje domy. Blisko 30 proc. budynków w Polsce jest ogrzewane dzięki „błękitnemu paliwu” – wynika najnowszego zestawienia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Te dane jednak – jak wskazuje branżowe stowarzyszenie skupiające elektrociepłownie – mogą być mylące. Patrząc na liczbę gospodarstw domowych to jednak ciepło systemowe jest najpopularniejszym źródłem ciepła. Rząd zapowiada także walką z tzw. nowym podatkiem od ogrzewania.
Cena złota ustanowiła kolejny rekord - w piątek przed południem sięgnęła prawie 3005 dolarów za uncję.
Rosja wykorzystuje kryptowaluty w handlu ropą naftową z Chinami i Indiami. To efekt blokady międzynarodowych transakcji płatniczych nałożonej na rosyjską bankowość przez Zachód. Chiński koncern Sinopec w ogóle zaprzestał importu rosyjskiej ropy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas