Aresztowano Rosjan. Gazprom nielegalnie szuka turbiny w USA?

Amerykańskie służby aresztowały Rosjan próbujących kupić w USA turbinę dla platformy wiertniczej w rosyjskiej Arktyce. Taka transakcja jest załamaniem sankcji. Jedyna platforma pracująca w Arktyce należy do Gazpromu.

Publikacja: 04.12.2019 23:26

Aresztowano Rosjan. Gazprom nielegalnie szuka turbiny w USA?

Foto: energia.rp.pl

Sąd stanu Georgia oskarżył pięć osób o zmowę w celu wyprania pieniędzy, finansowania przekrętów i próbie ominięcia handlowych ograniczeń (sankcji – red.). W grupie jest dwóch Rosjan, dwóch Włochów i Amerykanin, poinformowało biuro prasowe departamentu sprawiedliwości Białego Domu, pisze gazeta RBK.

Czytaj także: Kto najtaniej wydobywa ropę?

Chodzi tutaj o Olega Nikitina, szefa rosyjskiej firmy KS Engineering (KSE), współpracownika tej firmy Antona Czeremuchina, szef włoskiej spółki GVA International Oil and Gas Services (GVA) Gabriele Villone, pracownika organizacji Bruno Caparini i Dali Bagru, szefa amerykańskiej firmy World Mining and Oil Supply (WMO).

„Nikitin, Villone i Bagru zostali aresztowani w Savannah w stanie Georgia, próbując dokonać nielegalnej transakcji i czekają na proces” – informuje Biały Dom. Zdaniem amerykańskiego oskarżenia, niewymieniony z nazwy koncern  „kontrolowany przez rząd Rosji” zawarł kontrakt z Nikitinem i KSE na zakup turbiny siłowej Vectra 40G od amerykańskiego producenta na około 17,3 mln dol.

Ze względów bezpieczeństwa departament handlu USA zabronił każdej dostawy i przekazywania Vectra rosyjskiemu koncernowi. Biały Dom informuje, że turbina Vectra 40 G została zaprojektowana i wykonana w celu połączenia z gazowymi generatorami do bezpośredniego napędu potężnych sprężarek gazu.

„Dowody w tej sprawie potwierdziły zamiar rosyjskiej firmy, aby wykorzystać turbinę Vectra na rosyjskiej głębinowej platformie wiertniczej ” – informuje departament sprawiedliwości.

I wyjaśnia, jak Rosjanie chcieli ominąć zachodnie i amerykańskie sankcje, zgodnie z którymi obowiązuje zakaz sprzedaży rosyjskim firmom i obywatelom sprzętu, urządzeń i technologii do prac wydobywczych w Arktyce.

Otóż firma rosyjska KSE, reprezentowana przez Nikitina i Czeremuchina, zwróciła się do Villone i Kaparini o turbinę od GVA. Z kolei Włosi skorzystali z usług Amerykanina Bagru i jego firmy. WMO miało kupić turbinę od amerykańskiego producenta i wysłać ją za granicę.

„Strony zgodziły się ukryć prawdziwego użytkownika końcowego Vectry zarówno przed amerykańskim producentem, jak i rządem USA. Przedłożyły fałszywą dokumentację stwierdzającą, że Vectra będzie używana przez amerykańską firmę w Atlancie i jej okolicach” – czytamy w raporcie.
Kto wierci na lodowatych morzach rosyjskiej Arktyki? Tylko jeden koncern, do tego kontrolowany przez państwo. To Gazprom (a dokładniej – Gazprom Neft ), który ma tam platformę Prirazłomnaja – przypomina Michaił Grigoriew z firmy doradczej Gekon.

Platforma została zbudowaną przez Norwegów na zachodnich częściach. Jest odporna na lód, pierwszy na świecie taki wielofunkcyjny kompleks wydobywczy w rosyjskiej Arktyce. Waży 117 tysięcy ton i ma rozmiary kwadratu o boku 126 m.

Wierci i pompuje całą dobę z głębokości około 20 m, przygotowuje też ropę do transportu tankowcami, które mogą do niej przycumować. Zostawała zainstalowana na Morzu Peczorskim w 2011 r. w odległości 55 km od brzegu (wioska Warandiej).

Grigoriew przypomina, że od trzech lat w okresie letnim platforma przerywa pracę i załadunek ropy. Oficjalnym powodem są prace remontowe. Ekspert zwraca uwagę, wydobycie jest niższe od zaplanowanego.

Turbiny Vectra 40G są produkowane przez Texas Dresser-Rand (nie wymieniono ich w komunikacie prasowym departamentu sprawiedliwości USA). Od 2014 roku firma należy do niemieckiej grupy Siemens.

W 2008 roku Dresser-Rand dostarczył Vectra 40G dla platformy….Prirazłomnaja.

Sąd stanu Georgia oskarżył pięć osób o zmowę w celu wyprania pieniędzy, finansowania przekrętów i próbie ominięcia handlowych ograniczeń (sankcji – red.). W grupie jest dwóch Rosjan, dwóch Włochów i Amerykanin, poinformowało biuro prasowe departamentu sprawiedliwości Białego Domu, pisze gazeta RBK.

Czytaj także: Kto najtaniej wydobywa ropę?

Pozostało 89% artykułu
Ropa
Węgry twierdzą, że Ukraina je „szantażuje”. Proszą Unię Europejską o pomoc
Ropa
Nowy chętny na krwawą rosyjską ropę kupi ją pod jednym warunkiem
Ropa
Ukraińcy się postawili Rosjanom. Węgrom grozi kryzys energetyczny
Ropa
Ukraińcy mają dość. Wstrzymali tranzyt rosyjskiej ropy na Węgry
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Ropa
Rosja powoli traci możliwości eksportu ropy. Flota cieni uwięziona w portach