Ponad cztery lata temu Orlen ogłosił, że do końca 2023 r. zamierza zrealizować kosztem 8,3 mld zł największy w swojej historii projekt rozwoju biznesu petrochemicznego. W tym obszarze zaplanowano wzrost produkcji o 30 proc. i miliardowe zyski. Dzięki inwestycjom Polska z importera petrochemikaliów miała stać się ich eksporterem. Już od pewnego czasu wiadomo jednak, że ten cel jest nierealny, a jego realizacja będzie dużo droższa, niż wówczas szacowano.

Spośród czterech inwestycji wchodzących w skład programu rozwoju petrochemii, zakończono jeden (centrum badawczo-rozwojowe), a jeden jest w trakcie realizacji. Czy i kiedy ruszą dwie pozostałe, nie wiadomo. Zapytaliśmy Orlen, czy opracował już nowy harmonogram i kosztorys swojego sztandarowego przedsięwzięcia. Z uzyskanej odpowiedzi jednak nic konkretnego nie wynika. „Kluczowym i realizowanym przez koncern elementem programu rozwoju petrochemii jest budowa kompleksu Olefin III. Projekt ten pozwoli PKN Orlen na wydłużenie łańcucha produktowego w kierunku petrochemikaliów zaawansowanych i polimerów” – odpowiedział zespół prasowy spółki.

Inwestycja w Olefiny III jest dziś na etapie projektowania, zakupów i wykonywania prac gruntowych. Jej zakończenie planowane jest na 2024 r., a rozpoczęcie produkcji na początek 2025 r.

Na razie nic nie wiadomo na temat harmonogramów kolejnych inwestycji petrochemicznych dotyczących rozbudowy zdolności produkcyjnych fenolu i budowy kompleksu instalacji do produkcji pochodnych aromatów.