Rywal Orlenu na łopatkach w Chinach

Publikacja: 14.06.2018 06:24

Rywal Orlenu na łopatkach w Chinach

Foto: Adobe Stock

Chiński koncern CEFC miał kupić 14,16 proc. Rosneft – największego paliwowego koncernu Rosji i największego eksportera ropy rosyjskiej do Państwa Środka – za 9,1 mld dol..Zobowiązał się też do importu 10 mln ton ropy rocznie przez okres pięciu lat. Transakcja została jednak zerwana po tym jak Chińczycy nie zapłacili pierwszej raty i jasnym się stało, że mają ogromne problemy nie tylko finansowe. Właściciel trafił do aresztu, a koncern stał się bankrutem.

To cios w finanse rosyjskiego giganta mającego do spłacenia wielomiliardowe długi i objętego sankcjami USA. Jednak kontrakt na dostawy ropy nie jest zagrożony, dowiedziała się gazeta Wiedomosti.

Chiński koncern ma zostać przez państwo zrestrukturyzowany i podzielony na trzy firmy w tym na spółkę handlową pod starą nazwą CEFC. Otrzyma ona nowego właściciela – państwowy holding CITIC, który już kupił część aktywów CEFC. Pozostała część zostanie przejęta przez grupę petrochemiczną i tekstylną Hengli. Kontrakty z Rosneft nie są zagrożone a CEFC kontynuuje pracę w Rosji – zapewniają źródła Wiedomosti.

Oficjalnie Rosneft w tej sprawie milczy, podobnie jak strona chińska. Rosja od 2016 r jest największym eksporterem ropy do Państwa Środka. Chiny są największym importerem ropy na świecie. Według corocznego raportu energetycznego BP, w 2016 r Państwo Środka najwięcej ropy kupiło w Rosji – 52,5 mln ton z czego 32,5 mln ton stanowił import z Rosneft. W Arabii Saudyjskiej Chińczycy kupili 51 mln ton. Podobny trend utrzymał się w minionym roku.

Dlaczego CEFC upadł? Właściciel Ye Janming to najmłodszy (41 lat) chiński miliarder i najbardziej tajemniczy. Problemy CEFC zaczęły się w 2017 r od anulowania kredytów przez amerykańskie banki. Potem był areszt Ye Janminga. Od drobnego handlarza mydłem i powidłem doszedł do gigantycznej fortuny, której pochodzenia nie potrafił wiarygodnie wytłumaczyć. Wiadomo, że otaczał się byłymi wojskowymi i to oni często ratowali go z kłopotów.

Pierwszy duży kredyt na 388 mln dol. dostał od China Development Bank w 2013 r. Zbudował za to podziemne magazyny ropy. Ye zaczął handlować ropą i kupować aktywa na świecie – w Czadzie, Abu Zabi i Czechach, gdzie CEFC wspierał prezydent Milos Zeman. CEFC wciąż posiada udziały w państwowych liniach lotniczych, hotelach czeskich. Chiński koncern próbował zablokować zakup akcji czeskiego Unipetrolu przez PKN Orlen i przejęcie przez Polaków kontroli nad czeską firmą.

Ye Janming został aresztowany w kwietniu pod zarzutem przestępstw gospodarczych, ale w czerwcu wyszedł na wolność. Jego dalszy los jest niejasny.

Paliwa
Rafinerie Rosji produkują najmniej od 12 lat. Efekt skutecznych ataków dronów
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Paliwa
Jest nowy doradca prezesa Orlenu. Kierował Lotosem i ostro krytykował fuzję z Orlenem
Paliwa
Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie
Paliwa
Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka. Co powstanie na jej gruzach?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Paliwa
Orlen: obecny i były zarząd wymieniają ciosy
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay