Nowe prawo podatkowe uderzy w dużą fotowoltaikę. Prosumenci są bezpieczni

Prosumenci i ich domowe instalacje fotowoltaiczne nie będą opodatkowani na bazie nowego prawa podatkowego – zapewnia „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Finansów. Projekt uderzy jednak w duże farmy fotowoltaiczne.

Publikacja: 17.07.2024 04:30

Nowe prawo podatkowe uderzy w dużą fotowoltaikę. Prosumenci są bezpieczni

Foto: materiały prasowe/PGE

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach lokalnych mogą przełożyć się na wzrost obciążenia przedsiębiorstw energetycznych podatkiem od nieruchomości i w efekcie wzrost cen dla odbiorców energii. Co ważne, opodatkowane miałyby zostać także panele fotowoltaiczne. Co więcej jednak, na forach dyskusyjnych prosumentów, których obecnie jest w Polsce już ponad 1,4 mln, pojawiła się obawa, że opodatkowane będą nie tylko wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne, ale także małe prosumenckie instalacje PV (te do mocy do 50 kV). Tak też twierdził poseł PiS Janusz Kowalski, który na portalu X poinformował, że w sprawie tego projektu skierował interpelację poselską z pytaniem, czy prosumenci także będą opodatkowani.

PSE

Proponowane zmiany 

W projekcie noweli ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej Ministerstwo Finansów zaproponowało modyfikacje definicji „budowli” i „budynku”. Według resortu obecne przepisy wywołują wątpliwości interpretacyjne oraz spory podatkowe w kwestii kwalifikacji obiektu budowlanego jako budowli albo budynku oraz ustalenia, czy „części niebudowlane” budowli lub urządzenia techniczne z nią związane również stanowią przedmiot opodatkowania. Problematyczne mają być rodzaje budowli o złożonej strukturze, np. sieci gazowe, elektroenergetyczne.

Resort proponuje nowe pojęcie „całości techniczno-użytkowej”, stanowiącej przesłankę kwalifikowania urządzeń i instalacji jako części budowli będącej przedmiotem opodatkowania. Ma to dotyczyć m.in. transformatorów, urządzeń rozdzielczych oraz baterii akumulatorów, które mogą stanowić całość techniczno-użytkową wraz z siecią elektroenergetyczną realizującą określony cel, jakim jest m.in. przesył energii. Proponowana zmiana będzie skutkowała opodatkowaniem wszystkich elementów tych obiektów. W projekcie zaznaczono, że zmiany nie objęłyby energetyki wiatrowej oraz elektrowni jądrowych. Według oceny skutków regulacji całość zmian proponowanych w projekcie w kolejnych latach przyniesie jednostkom samorządu po ponad 8 mld zł rocznie.

Ministerstwo Finansów zaprzecza

Redakcja „Rzeczpospolitej” zapytała Ministerstwo Finansów o stanowisko w sprawie opodatkowania prosumentów. Resort wyjaśnia w odpowiedzi, że projekt ustawy (UD72) zmieniającej m.in. ustawę o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie definicji budowli został poddany trzytygodniowym konsultacjom publicznym tak, by zainteresowane podmioty mogły zgłosić uwagi do zaproponowanych rozwiązań. – Zamiarem Ministerstwa Finansów nie jest rozszerzenie zakresu opodatkowania, w tym w odniesieniu do budowli wykorzystywanych w ciepłownictwie czy do wytwarzania energii z OZE. Projekt będzie jeszcze przedmiotem dyskusji na konferencji uzgodnieniowej – tłumaczy nam biuro prasowe resortu.

Czytaj więcej

Resort klimatu nie wyklucza interwencji na rynku uzupełniającym dostawy energii

Wreszcie na nasze pytanie, czy projekt będzie obejmował konsekwencjami prawnymi także prosumentów (instalacje o mocy do 50 kV), resort odpowiedział: projekt nie przewiduje rozwiązań adresowanych do wymienionych w wystąpieniu prosumentów.

Skąd to zamieszanie? Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że ustawa jest niejasno napisana i zostawia wiele wątpliwości interpretacyjnych. W obecnym porządku prawnym instalacje do 50 kV (prosumenckie) nie są obiektem budowlanym. Poseł Janusz Kowalski obawia się jednak, że tak niejasno napisana ustawa może budzić wiele wątpliwości prawnych, ze szkodą dla obywateli.

Cios w duże farmy

Po jasnej interpretacji przez resort nowy system uderzy więc w wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne. Jak mówi Jakub Safjański, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, zmiany zaproponowane przez resort finansów zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. – Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) objęte zostaną więc wszystkie elementy farmy fotowoltaicznej (w tym panele). Obłożenie ich 2-proc. podatkiem od budowli spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć – mówi Safjański.

Jeszcze mocniej w tej sprawie wypowiada się Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Zdaniem tej organizacji podatek w perspektywie długoterminowej przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. – Zamiast przyczynić się do wzrostu wpływów budżetowych, będzie de facto powodował jego zmniejszenie, poprzez masowe zamykanie działalności przez przedsiębiorców operujących wielkoskalowymi instalacjami – alarmuje PSF. Branża OZE uważa, że klin podatkowy, z jakim spotkają się producenci energii słonecznej, będzie bezprecedensowo nieproporcjonalny w porównaniu z innymi obszarami działalności biznesowej. Oznaczałoby to, że obciążenia podatkowe wzrosłyby nawet o kilkanaście razy w stosunku do stawek obecnych. Konsekwencje będą dramatyczne dla całego sektora fotowoltaiki i energetyki odnawialnej w ogóle.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nadzorujące sektor OZE zapowiedziało już, że będzie przeciwne tak zaprojektowanym przepisom. Ministerstwo Finansów skłania się – po fali krytyki – do zmian w projekcie.

OZE
Branża OZE krytykuje MAP. Padają porównania do PiS. Poszło o zielone certyfikaty
Materiał Promocyjny
Karnet, voucher i samochód. Pracownik to doceni
OZE
Gigant wiatrowy traci na wartości. Problemy z turbinami wiatrowymi narastają
OZE
Cena za energię z wiatraków na morzu może uniemożliwić ich powstanie
OZE
Podatku od fotowoltaiki nie będzie. Resort finansów potwierdza lipcowe wyjaśnienia
Materiał Promocyjny
Apartamenty M7 od Archicom Collection – inwestycja w centrum Warszawy, która oddziałuje na emocje
OZE
PGE: Wydzielenie węgla z energetyki nie opóźni finansowania wiatraków na Bałtyku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy