800 elektrowni węglowych można zastąpić słońcem

Ponad 800 elektrowni węglowych w krajach rozwijających się można zamknąć i zastąpić je energią ze słońca — stwierdził instytut ekonomii energii i analiz finansowych IEEFA z Singapuru.

Publikacja: 18.06.2024 18:59

Ponad 800 elektrowni węglowych w krajach rozwijających się można zamknąć i zastąpić je energią ze sł

Ponad 800 elektrowni węglowych w krajach rozwijających się można zamknąć i zastąpić je energią ze słońca

Foto: Adobe Stock

Do 2030 r. zostanie zamknięta zaledwie jedna dziesiąta takich elektrowni, ale mogłoby to dotyczyć większej liczby, gdyby lepiej policzyć i wykorzystać więcej okazji — stwierdzili naukowcy tej placówki. — Zasadniczym problemem jest brak dobrze sprecyzowanych, dokładnie objętych umowami i finansowanych przez banki transakcji zamieniających węgiel w nośniki czystej energii — stwierdził Paul Jacobson, główny autor tergo raportu.

Około 15,5 mld ton dwutlenku węgla trafia do atmosfery każdego roku z elektrowni węglowych o łącznej mocy 2 tys. gigawatów. Międzynarodowa Agencja Energii MAE twierdzi, że te emisje trzeba zmniejszyć do zera w 2040 r., jeśli temperatura na świecie ma wzrosnąć o 1,5 stopnia Celsjusza — pisze Reuter.

Zamykanie elektrowni węglowych jest kosztowne, zwłaszcza gdy w dalszym ciągu spłacają zaciągnięte długi albo są związane umowami o zakupie energii (PPA), które zobowiązują je do dostarczania energii elektrycznej przez wiele dekad. Rządy szukały różnych rozwiązań dla znalezienia środków na dokonanie przekształceń — także w ramach mechanizmu zmiany energetyki Azjatyckiego Banku Rozwoju — ale uruchomiono bardzo małą liczbę takich projektów.

Czytaj więcej

OZE da tańszy prąd, ale są warunki

Zamknąć można ponad 600 elektrowni zbudowanych 30 lat temu

Wśród 800 opłacalnych projektów możliwych do realizacji, wytypowanych przez instytut z Singapuru znajduje się ok. 600 siłowni zbudowanych 30 lub więcej lat temu, wiele z nich spłaciło już zaciągnięte kredyty i nie jest związane długoterminowymi umowami PPA.

Marże zysku z odnawialnych źródeł energii wystarczą obecnie na pokrycie kosztów zamykania elektrowni węglowych więc likwidacja pozostałych 200, zbudowanych 15-30 lat temu, byłaby także możliwa, jakkolwiek stanieją nadal przeszkody, w tym subwencje do paliw kopalnych, które zwiększają wartość takich siłowni. Zamykanie młodszych elektrowni będzie większym problemem finansowym, zwłaszcza w takich krajach jak Wietnam, które nadal budują nowe zakłady produkcji elektryczności.

Organizacje ochrony środowiska krytykowały płacenie w okresie przejściowym podmiotom skażającym środowisko, jeśli tego nie robią. Jacobson jest zdania, że potrzebne byłyby „poręcze”, pozwalające unikać proponowania przewrotnych zachęt. — Firmy, które w dalszym ciągu budują elektrownie węglowe, a jednocześnie starają się o zezwolenia na budowę zakładów wykorzystujących OZE, nie powinny mieć możliwości wykorzystywania tego do osiągania korzyści — dodał.

OZE
Janusz Bil, prezes Orlen Neptun: Morska energetyka wiatrowa ma się zupełnie dobrze
OZE
Coraz więcej firm i instytucji korzysta z małego OZE
OZE
Witamy w świecie zielonych blackoutów. Jaka była przyczyna hiszpańskiej awarii?
OZE
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.