Reklama
Rozwiń

Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) Taurona uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie, co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Największa budowana aktualnie przez firmę farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 r.

Publikacja: 16.04.2024 18:49

Tauron oddaje do użytku kolejną farm wiatrową

Foto: Adobe Stock

Farma Wiatrowa Mierzyn o łącznej mocy 58,5 MW położona jest w województwie zachodniopomorskim w gminie Karlino. Na farmie znajduje się 15 turbin wiatrowych o mocy 3,9 MW każda. Wieże mają ponad 130 metrów wysokości, a całkowita wysokość wiatraka to niemal 200 m. Produkowana na farmie energia elektryczna pokryje roczne zapotrzebowanie na prąd ponad 68 tysięcy gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu

- Farma Mierzyn to największy projekt realizowany w Grupie w obszarze lądowej energetyki wiatrowej. Podanie napięcia stanowi jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji, której zakończenie planujemy jeszcze w tym roku – mówi Michał Orłowski, wiceprezes ds. majątku i rozwoju Tauron Polska Energia. - Do końca 2024 r. planujemy oddać do użytku jeszcze dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 60 MW oraz farmę fotowoltaiczną Proszówek o mocy 55 MW. W fazie analizy inwestycyjnej oraz w developmencie własnym znajduje się kolejnych kilkanaście projektów OZE i magazynów energii – dodaje wiceprezes.

Budowę farmy Mierzyn prowadzi Tauron Zielona Energia, spółka odpowiedzialna w Grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Firma aktualnie buduje pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 r. — Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

Czytaj więcej

Kogeneracją w emisję CO2? Dane Taurona wskazują na spadek emisji

Tauron buduje obecnie również trzy elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW, Postomino o mocy 90 MW oraz Bałków o mocy 54 MW. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino i Bałków w 2025 roku. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Spółka dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).

OZE
Ponad 5 mld zł będzie kosztował tegoroczny system wsparcia OZE. Są wyniki aukcji
OZE
Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital: Branża OZE otwarta na dialog z rządem
OZE
Brak chętnych, wysokie ceny. Rosną obawy o rozwój wiatraków na morzu
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku