Michał Orłowski, wiceprezes Taurona, mówi, że priorytetem rozwojowym firmy w najbliższych latach będzie transformacja miksu energetycznego w kierunku OZE, wraz z inwestycjami w magazynowanie energii: - Aktualnie, łącznie z farmą w Bałkowie, budujemy nowe aktywa OZE o mocy ponad 360 MW: trzy farmy fotowoltaiczne o mocy niespełna 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW - dodaje Michał Orłowski.
Jedna farma da energię dla 27 tysięcy rodzin
Elektrownia w Bałkowie będzie jedną z największych w województwie świętokrzyskim, zajmie teren o powierzchni ponad 50 hektarów. Zgodnie z przewidywaniami, energia wyprodukowana przez farmę pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 27 tys. gospodarstw domowych.
Czytaj więcej
Lubelska Bogdanka redukuje planowaną wielkość wydobycia węgla na ten rok. Zamiast prognozowanych 9 mln t., spółka szacuje, że będzie to 7-8 mln t. Ma to związek z dużymi zapasami węgla w Polsce i mniejszymi zakupami surowca przez Eneę o blisko 1 mln t.
- Nowobudowana farma jest projektem typu greenfield, realizowanym od podstaw przez spółkę Tauron Zielona Energia - precyzuje Monika Piątkiewicz, wiceprezes Tauron Zielona Energia, spółki odpowiedzialnej w grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych. - Zgodnie z założeniami, na farmie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne bifacjalne. Technologia ta wykorzystuje światło odbite od spodniej części ogniwa, co poprawia sprawność paneli oraz efektywność produkcji energii.
Szeroki front OZE — od wiatru po biomasę
Oprócz farmy w Bałkowie, Tauron buduje dwie elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo w formule cable pooling. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.