Tauron buduje 360 MW w wietrze i słońcu

Tauron rozpoczyna w Bałkowie w województwie świętokrzyskim budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 54 MW. Pierwszy prąd ma z niej popłynąć w 2025 r. W budowie są już instalacje OZE o łącznej mocy 360 MW. Będą gotowe najdalej w 2025 r.

Publikacja: 04.04.2024 16:12

Farma fotowoltaiczna w Jaworznie należąca do Taurona

Farma fotowoltaiczna w Jaworznie należąca do Taurona

Foto: Bartłomiej Sawicki/Rzeczpospolita

Michał Orłowski, wiceprezes Taurona, mówi, że priorytetem rozwojowym firmy w najbliższych latach będzie transformacja miksu energetycznego w kierunku OZE, wraz z inwestycjami w magazynowanie energii: - Aktualnie, łącznie z farmą w Bałkowie, budujemy nowe aktywa OZE o mocy ponad 360 MW: trzy farmy fotowoltaiczne o mocy niespełna 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW - dodaje Michał Orłowski.

Jedna farma da energię dla 27 tysięcy rodzin

Elektrownia w Bałkowie będzie jedną z największych w województwie świętokrzyskim, zajmie teren o powierzchni ponad 50 hektarów. Zgodnie z przewidywaniami, energia wyprodukowana przez farmę pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 27 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj więcej

Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju

- Nowobudowana farma jest projektem typu greenfield, realizowanym od podstaw przez spółkę Tauron Zielona Energia - precyzuje Monika Piątkiewicz, wiceprezes Tauron Zielona Energia, spółki odpowiedzialnej w grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych. - Zgodnie z założeniami, na farmie zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne bifacjalne. Technologia ta wykorzystuje światło odbite od spodniej części ogniwa, co poprawia sprawność paneli oraz efektywność produkcji energii.

Szeroki front OZE — od wiatru po biomasę

Oprócz farmy w Bałkowie, Tauron buduje dwie elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz Postomino o mocy 90 MW. Ta ostatnia jednostka będzie dzielić przyłącze energetyczne z farmą wiatrową Marszewo w formule cable pooling. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

W fazie budowy znajduje się też pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 r.: - Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). Tauron dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niemal 700 MW, w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy.

OZE
Duże zmiany dla prosumentów. Jest projekt noweli ustawy OZE
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
OZE
Bogdanka zmniejszy wydobycie węgla. Wszystko przez duże zapasy surowca w kraju
OZE
Bartosz Fedurek został prezesem PGE Baltica
OZE
PSE zredukowały fotowoltaikę szósty raz w marcu. Wieczorami pojawia się problem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
OZE
„Redukcja na dużą skalę”. Operator będzie ograniczał pracę OZE w Wielkanoc