Umowy typu cPPA to długoterminowe kontrakty na zakup energii elektrycznej zawierane bezpośrednio przez producenta energii i przedsiębiorstwo przemysłowe będące najczęściej znacznym konsumentem energii elektrycznej.
Z danych zebranych przez branżową organizację RE-Source Poland Hub wynika, że w okresie od początku 2018 do października 2023 r. w Polsce podpisano ok. 63 umowy cPPA, w latach 2018-2020 – 12; w 2021 r. – 15; w 2022 r. – 17; w 2023 r. (do października) – 19. Pierwszą umową cPPA podpisaną w Polsce był kontrakt między Mercedes Benz a wytwórcą VSB.
– Dane wskazują na trend wzrostowy zawieranych kontraktów cPPA w poszczególnych latach. Zakładamy, że liczba podpisanych umów cPPA w okresie styczeń-grudzień 2023 może zbliżyć się, a nawet przewyższyć 25. Z roku na rok konsumenci korporacyjni w coraz większym stopniu chcą zwiększać wolumeny zakontraktowanej energii – podkreślają autorzy raportu „Rynek cPPA w Polsce”.
Czytaj więcej
Bruksela dopatrzyła się luk w polskim prawie dotyczącym norm emisji dla przemysłu. Chodzi o poziomy emisji m.in. dla spalarni odpadów.
Przemysł korzysta najczęściej
W większości przypadków odbiorcami są firmy z sektora produkcyjno-przemysłowego. Polska branża motoryzacyjna również chętnie zawiera umowy cPPA, przykładem są m. in. zakłady Mercedes Benz. Podobny trend utrzymuje się w sektorze telekomunikacyjnym, gdzie największymi odbiorcami zielonej energii są m.in. Orange Polska i T-Mobile. Coraz częściej w roli odbiorców występują również firmy z sektora nieruchomości, które kupują zieloną energię w celu utrzymania posiadanych czy też obsługiwanych nieruchomości.