Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, Columbus Energy podpisał 22 grudnia br. umowę z Engie Zielona Energia na sprzedaż 100 proc. udziałów w spółkach celowych z grupy, posiadających projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Projekty są na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji. Pierwsza transza transakcji, zgodnie z podpisaną umową, obejmuje nabycie przez Engie Zielona Energia udziałów spółek celowych, mających projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Kolejne transze transakcji zostały zaplanowane na 2023 r. Łączna cena transakcji wraz z subrogacją wyniesie od 97,6 do 110 mln euro - ostateczna kwota zależna będzie od wyników operacyjnych spółek i będzie rozliczana do końca 2026 r.

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm Columbus przeznaczy na spłatę project finance w mBanku oraz Zielonych Obligacji - łącznie ok. 180 mln zł. Pozostałe środki spółka wykorzysta na zmniejszenie zadłużenia u jednego z akcjonariuszy.

Czytaj więcej

Słońce dominuje w aukcjach OZE

„Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w Grupie Kapitałowej. Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje, i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję. Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partnerem – Grupą Engie w zakresie innych projektów OZE” – tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.