Polacy chcą przyspieszenia budowy OZE

Dwie trzecie Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i wysokie ceny energii powinny skłonić rząd do przyspieszenia zielonej transformacji – wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Publikacja: 27.10.2022 03:00

Polacy chcą przyspieszenia budowy OZE

Foto: Adobe Stock

81 proc. ankietowanych Polaków uważa, że największym dziś wyzwaniem są skutki zmian klimatycznych, wpływające na ich codzienne życie. Jak uważa 83 proc. respondentów, jeśli w najbliższych latach nie zmniejszymy drastycznie naszego zużycia energii i towarów, czeka nas globalna katastrofa. Jednocześnie 87 proc. uważa, że rząd działa zbyt wolno. Tylko 41 proc. jest zdania, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.

W zakresie energii respondenci – na poziomie 65 proc. – uważają, że rosyjska inwazja na Ukrainę i jej wpływ na ceny surowców powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji. To wynik bliski średniej unijnej wynoszącej 66 proc. Poproszeni o wskazanie kluczowych działań ankietowani oczekują przeważnie, że rząd nada priorytet rozwojowi OZE (49 proc.). 32 proc. oczekuje skoncentrowania się na dywersyfikacji dostaw energii, by uniknąć uzależnienia od jednego dostawcy. Więcej opowiada się za zwiększeniem efektywności i oszczędności energii. Aż 65 proc. jest za indeksowaniem cen energii do poziomu zużycia w każdym gospodarstwie domowym. Rozwiązaniem, które mogłoby pomóc zmniejszyć zużycie energii – według opinii 60 proc. badanych – byłoby także opodatkowanie towarów i usług powodujących zanieczyszczenie, takich jak samochody zużywające dużą ilość paliwa czy transport lotniczy.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków
OZE
Nawet o połowę mniej terenów pod nowe wiatraki. To skutki sporu w rządzie