Ratunek widzimy w OZE. Coraz więcej Polaków chce odnawialnej energii

W kryzysie energetycznym rośnie liczba zwolenników zielonej energii, ale i większego wydobycia węgla.

Publikacja: 27.09.2022 21:00

Ratunek widzimy w OZE. Coraz więcej Polaków chce odnawialnej energii

Foto: Adobe Stock

W szczycie kryzysu związanego z brakiem węgla i gigantycznymi cenami prądu ponad 60 proc. Polaków chce, by rząd pilnie uchwalił ustawę liberalizującą rozwój farm wiatrowych, powrócił do korzystniejszych rozwiązań dotyczących paneli słonecznych i wdrożył program lokalnych biogazowni – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, w którym pytaliśmy, jak poprawić sytuację energetyczną gospodarstw domowych zimą.

Ponad 35 proc. badanych chce także oszczędzania energii: wyłączania oświetlenia ulic i obniżania temperatury w pomieszczeniach.

Rząd chce zachęcać Polaków do oszczędzania prądu, ale skorzystają oni na tym dopiero po roku. „W 2024 r. gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90 proc. energii z 2022 r. Wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.” – informuje nas resort klimatu.

Ekspertów nie dziwi poparcie dla instalacji fotowoltaicznych, których w Polsce jest już ponad milion. – Są one na co piątym domu. Praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto je ma i mu się to opłaca, więc nie dziwi mnie, że dla OZE jest w naszym kraju tak duże poparcie – komentuje Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Niestety, rządowy program „Czyste powietrze”, z którego miało trafiać 10 mld zł rocznie na wymianę pieców i termomodernizację domów, idzie jak po grudzie. – Wydatkowano tylko 20 proc. środków – ubolewa Józefiak.

Czytaj więcej

Polacy chcą przede wszystkim zielonej energii

Polacy oczekują też zielonego światła dla farm wiatrowych, których rozwój PiS zahamował pięć lat temu. Niestety, rządowy projekt luzujący regulacje, który został wysłany do Sejmu ponad dwa miesiące temu, trafił do „zamrażarki”.

Na tle poparcia dla OZE zaskakiwać może to, że prawie co drugi ankietowany przez IBRiS uważa, iż w związku z kryzysem Polska powinna zwiększyć wydobycie węgla, a 13 proc. proponuje nawet likwidację zakazu importu surowców energetycznych z toczącej wojnę Rosji. To skutek załamania dostaw opału. Nawet na Śląsku kupno węgla z Polskiej Grupy Górniczej graniczy z cudem.

– Można to zrobić tylko przez stronę internetową i tylko dwa razy w tygodniu. Sprzedaż trwa kilka minut, serwer jest przeciążony. Od ponad miesiąca mi się nie udaje – mówi czytelnik „Rzeczpospolitej” ze Śląska.

Czytaj więcej

W Polsce ruszyła największa farma fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej
OZE
Coraz więcej firm i instytucji korzysta z małego OZE
OZE
Witamy w świecie zielonych blackoutów. Jaka była przyczyna hiszpańskiej awarii?
OZE
Koniec wiatrowego sporu między Polenergią a Tauronem. Ugoda warta pół miliarda
OZE
Kosmiczne stawki celne w USA na chińskie panele słoneczne. Nawet 3521 proc.
OZE
Enea planuje kolejne przejęcia OZE
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem