94 tys. paneli fotowoltaicznych, 39 tys. MWh zielonej energii i ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton. Słoneczna elektrownia zostanie zbudowana na terenie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej - spółka Tauron rozpoczęła swoją trzecią, tym razem największą słoneczną inwestycję w Polsce. W czwartek uroczyście w miejscu, gdzie stanie, wbito pierwszą łopatę.
To symboliczne, że teren przyszłej farmy fotowoltaicznej Taurona w Mysłowicach sąsiaduje z ostatnią wielką węglową inwestycją spółki - blokiem Jaworzno III. W prostej linii dzielą ją ok. 2 km. - Budowa farmy w Mysłowicach to istotny krok w realizacji celów naszej strategii czyli Zielonego Zwrotu TAURONA. Sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom. Już za trzy lata planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.
Tauron od kilku lat szuka możliwości inwestycji OZE do tzw. miksu energetycznego. Dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których łączna moc wynosi 19 MW. Pierwsza - o mocy 5 MW -powstała w 2020 roku na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie. Kolejna w Choszczno II o mocy 8 MW zlokalizowana jest w województwie zachodniopomorskim - zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych, wcześniej oddano do użytku Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. Spółka posiada także 11 farm wiatrowych.
Miejsce w którym powstanie największa farma słoneczna w Polsce to rozległy areał będący zrekultywowanym składowiskiem odpadów paleniskowych. Prace związane z przygotowaniem gruntu już ruszyły - teren jest grodzony.
Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce będzie miała docelową moc 100 MW i zacznie działać już w drugiej połowie przyszłego roku. Powstanie w dwóch etapach. W pierwszym - oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Spółka otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln kosztów kwalifikowanych.